ARTICLE AD
Splošno razširjeno prepričanje, da skodelica toplega mleka pred spanjem pomaga zaspati, ima svoje korenine v tradiciji, in čeprav znanstvene ugotovitve to delno potrjujejo, je resničnost bolj zapletena. Ali resnično kemijska sestava mleka spodbuja spanje ali gre bolj za naše navade? Pojasnjujemo.
Kateri je najboljši melatonin za spanje? To pravijo strokovnjaki
Vsebuje mleko snovi za spanje?
Mleko vsebuje aminokisline, ki lahko potencialno spodbujajo spanje. Ključna sestavina je triptofan, esencialna aminokislina, ki jo moramo zaužiti s hrano. Triptofan igra ključno vlogo pri nastajanju hormonov, kot sta serotonin, znan kot „hormon sreče“, ki pomaga uravnavati spanje, in melatonin, hormon, ki spodbuja zaspavanje. Strokovnjak za spanje Michael Breus je v intervjuju povedal, da po njegovem mnenju tu deluje tudi psihološki dejavnik. Mnogi povezujejo skodelico mleka z varnimi in mirnimi trenutki, ki lahko imajo na um sproščujoč učinek.
Omejitve triptofana
Kot poudarja, zaužitje triptofana v kozarcu mleka ali celo v porciji puranjega mesa samo po sebi ni dovolj, da bi povzročilo zaspanost. Kot opozarjata Lin Zheng in Mouming Zhao z Juhočínskej tehnološke univerze, mora triptofan tekmovati z drugimi aminokislinami, da pride v možgane. Prav to omejuje njegovo učinkovitost pri povzročanju spanja. Poleg tega mleko vsebuje še mnoge druge sestavine, ki prav tako sodelujejo v tej tekmi, kar znatno zmanjša učinkovitost triptofana.
Spanje v nevarnosti: Kako vaša najljubša spalna poza skrivaj uničuje hrbtenico
Raziskave o spojinah v mleku
Raziskave kažejo na druge spojine v mleku, ki lahko vplivajo na zaspanost. Kazein-tripsin hidrolizat (CTH) vsebuje peptide, ki se dokazano vežejo na GABA-A receptorje v možganih. Ti receptorji so odgovorni za zaviranje živčne aktivnosti in spodbujanje spanja. Poskusi, izvedeni na miših, so pokazali, da je eden od peptidov v CTH znatno podaljšal čas spanja in pospešil zaspavanje.
Omejitve količine mleka
Poudaril pa je, da bi za občutek učinkov triptofana v mleku bilo treba popiti ogromno količino – približno 7,6 litra –, kar bi bilo ne le nepraktično, ampak tudi škodljivo za organizem. Topel napitek sicer lahko pomaga pri sproščanju, saj poveča krvni obtok, vendar njegova kemična sestava, vključno z delovanjem omenjenih peptidov, ne zahteva, da posežemo po kozarcu s temperaturo višjo od sobne.
Priporočila strokovnjakov
Strokovnjaki priporočajo, da se pred spanjem izogibamo kofeinu, izklopimo naprave, ki oddajajo modro svetlobo, in opravljamo nežne vaje, kot je na primer joga. Na kakovost nočnega počitka lahko vpliva tudi veliko dejavnikov. Kakovost našega spanja je odvisna od mnogih dejavnikov, ki jih je primerno upoštevati.
The post Toplo mleko in spanje: znanstveno odkritje ali le mit? appeared first on Little Saturday.