„Plemenita kri“ – kaj je posebnega pri ljudeh s tem faktorjem Rh

6 hours ago 9
ARTICLE AD

Kaj je posebnega pri ljudeh z negativnim faktorjem Rh in ali je res, da je povezan z aristokratskim poreklom

Človeško kri razvrščamo v štiri glavne skupine in faktor Rh, ki je bodisi pozitiven bodisi negativen. Druga skupina velja za najpogostejšo in približno 85 % ljudi na svetu ima pozitivni Rh. Kaj pa tisti, ki imajo Rh negativen – kar je sicer redek, a nič manj zanimiv primer? V čem je drugačen in ali vpliva na zdravje?

Sam izraz „negativni rezus“ je povezan z zgodovino medicinskih odkritij. Že v srednjem veku so poskušali transfundirati kri, vendar je bil uspeh v tem primeru dosežen šele leta 1818, ko je angleški zdravnik James Blundell prvič uspešno izvedel transfuzijo. Opazil je, da se kri od človeka do človeka razlikuje. Zares razrešiti skrivnost nezdružljivosti krvi pa so pomagale raziskave Američana Philipa Levina leta 1939. Opisal je hudo obliko zlatenice pri novorojenčku po transfuziji materine krvi – izkazalo se je, da je žensko telo razvilo protitelesa, ki napadajo otrokove rdeče krvničke s tujimi antigeni.Že leta 1940 sta Karl Landsteiner in Alexander Wiener odkrila posebno beljakovino na površini rdečih krvničk, ki sta jo poimenovala Rh faktor v čast makaku rezusu, pri katerem je bila prvič ugotovljena. Če ta beljakovina ni prisotna, se rezus šteje za negativnega. V tem primeru lahko izpostavljenost Rh pozitivni krvi povzroči hudo imunsko reakcijo – hemolizo -, ki lahko privede do smrti.

V normalnem življenju negativni rezus praktično ne povzroča težav. Položaj pa se zaplete pri ženskah z negativnim Rh faktorjem, če je otrok od očeta podedoval pozitivni Rh. V zgodnjih fazah nosečnosti se konflikt ne kaže, saj se kri matere in ploda skoraj ne meša. Nevarnost se pojavi med porodom – takrat se kri lahko pomeša in materin imunski sistem napade otrokove rdeče krvničke. Na srečo lahko s sodobnim zdravljenjem preprečimo hude posledice in ohranimo otroka zdravega.

Če je ženska že imela otroke s pozitivnim rezusom, si njeno telo „zapomni“ tuje celice in pri ponovni nosečnosti z istim konfliktom postane nevarnost večja – poveča se tveganje zavrnitve ploda. Toda tudi v tem primeru medicina z ustreznim spremljanjem in zdravljenjem uspešno obvladuje situacijo.Že samo dejstvo redkosti negativnega rezusa in njegove razširjenosti v nekaterih kraljevih družinah je sprožilo številne teorije. Ameriški pisatelj Brad Steiger je postavil hipotezo o vesoljcih, ki negativni rezus razlaga kot posledico posredovanja nezemeljskih sil, saj ga primati nimajo.

Genetiki menijo, da se je negativni rezus pojavil pred približno 35 tisoč leti, ko je človeštvo začelo oblikovati družbene in klanske strukture. Analize DNK evropskih aristokratskih dinastij so pokazale, da so bili številni med njimi – na primer britanska kraljica Elizabeta II. in njen mož, princ Filip – rhes negativni. Njuni potomci niso imeli težav z Rh konfliktom, kar kaže na nekakšen imunološki filter, ki je varoval določene krvne linije.

Tako ima teorija, da je negativni Rh povezan s posebnim poreklom ali celo plemiškim statusom, čeprav se sliši skrivnostno, določene temelje in je delno potrjena z znanstvenimi podatki. Kljub pomanjkanju dokončnih odgovorov ostaja faktor Rh ena najbolj intrigantnih skrivnosti človeške biologije.

Mimogrede, pred kratkim smo si ogledali, kako krvna skupina vpliva na imunski sistem, absorpcijo hranil in celo dovzetnost za nekatere bolezni.

To težavo smo že rešili:

 

The post „Plemenita kri“ – kaj je posebnega pri ljudeh s tem faktorjem Rh appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article