To gospodinjsko napako delajo skoraj vsi, zato pralni stroj smrdi

1 week ago 19
ARTICLE AD

Zjutraj odprete vrata pralnega stroja, da bi pospravili sveže oprano perilo, a vas namesto svežine zadene neprijeten vonj po zatohlem. Perilo, ki bi moralo dišati po čistoči, nosi s seboj sled plesnivega zatona. Marsikdo začne razmišljati o menjavi praška, dodajanju več mehčalca ali celo o novem pralnem stroju. A prava težava leži povsem drugje – v eni samcati navadi, ki se je večina sploh ne zaveda.

Neprijeten vonj iz pralnega stroja ima zelo enostaven vzrok

Vonj iz pralnega stroja ni posledica okvare, temveč napačne uporabe. In ta napaka ni le kozmetična. Z dolgoročnim zanemarjanjem se v stroju razrastejo plesni, bakterije in obloge, ki kvarijo ne le oblačila, temveč tudi zdravje.

Pralni strojPralni stroj

Vir smradu ni v bobnu, temveč v nevidnih kotičkih

Vrata stroja so past za vlago

Po končanem pranju večina uporabnikov zapre vrata pralnega stroja. Morda zato, da perilo ne izgubi toplote ali da iz prostora ne uhajajo vonji detergentov. Toda prav ta navada ustvari idealne razmere za razmnoževanje bakterij in plesni. Vlažno in temno okolje z ostanki detergenta v gumi in ceveh je idealno gojišče.

Tesnilna guma kot žep bakterij

Guma okoli vrat je pogosto prepojena z ostanki pralnega sredstva, vlago in celo dlačicami iz oblačil. Če jo redno ne obrišemo in pustimo odprto, se hitro pojavi značilna črna sluzasta plast – biofilm, ki oddaja neprijeten vonj.

Ostanki detergenta in mehčalca

Preveč detergenta se nikoli ne izpere popolnoma. Ob nizkih temperaturah pranja in pri sintetičnih tkaninah se ostanki nabirajo v predalu, ceveh in bobnu. Vsaka naslednja uporaba stroja samo še dodatno raznaša bakterije.

Največja napaka: zapiranje stroja po pranju

Vlažen stroj ne diha

Če takoj po pranju zapremo vrata, se vlaga ujame v notranjosti. Površine ostanejo mokre, zrak ne kroži, temperatura je še vedno povišana – in to je točno tisto, kar bakterije potrebujejo.

Zakaj ima skoraj vsak drug stroj ta vonj

Po raziskavah proizvajalcev gospodinjskih aparatov ima kar 40–60 % strojev, starejših od dveh let, težave z vonjem. In pri večini primerov se težava reši takoj, ko se navada spremeni – stroj se pusti odprt vsaj nekaj ur po pranju.

Kako ukrepati, če stroj že oddaja neprijeten vonj

Prva pomoč: prazen cikel na 90 °C

V boben vlijte 2 decilitra alkoholnega kisa ali citronske kisline in zaženite program pranja na najvišji temperaturi brez perila. Tako boste odstranili bakterije in razgradili morebitne obloge v notranjosti.

Guma potrebuje ročno čiščenje

Z mehko krpo ali zobno ščetko odstranite vse usedline z gume okoli vrat. Ne bojte se umiti tudi pod gumo – tam se pogosto skriva največ nesnage. Uporabite mešanico vode in kisa ali sodo bikarbono z limoninim sokom.

Predal za detergent

Odstranite ga in ga ročno umijte pod tekočo vodo. Če je potrebno, uporabite staro zobno ščetko, da odstranite obloge mehčalca in plesni.

Preprečevanje je bolj učinkovito od čiščenja

Stroj mora dihati

Po vsakem pranju pustite vrata stroja priprta. Ni treba, da ostanejo popolnoma odprta, dovolj je že špranja dveh prstov, da se omogoči izparevanje vlage in kroženje zraka.

Enkrat mesečno visokotemperaturni cikel

Tudi če perete večinoma pri 30 ali 40 stopinjah, si enkrat mesečno vzemite čas za pranje na 90 °C. Tako boste preventivno uničili bakterije in razgradili ostanke detergenta.

Manj mehčalca, več zračenja

Mehčalec se pogosto oprijema notranjosti bobna in cevi. Uporabljajte ga zmerno ali ga nadomestite z naravno alternativo in kisom, ki mehča tkanino, nevtralizira vonjave in preprečuje nabiranje bakterij.

Pralni strojPralni stroj

Pogosti miti, ki zavajajo uporabnike

Več detergenta pomeni čistejše perilo

Ne drži. Preveč detergenta se ne izpere popolnoma, temveč se nalaga v stroju in ustvarja pogoje za bakterije. Stroj porabi več vode, cikel je daljši, a težava se samo poglobi.

Novi stroji nimajo teh težav

Tudi sodobni modeli z energetsko varčnimi programi pogosto perjejo pri nižjih temperaturah, kar pomeni, da so še bolj dovzetni za razvoj mikroorganizmov. Težava ni v stroju, temveč v načinu uporabe.

Dišave rešijo vse

Dišeče kapsule ali mehčalci morda zakrijejo smrad, a ga ne odstranijo. Nasprotno – dodajajo nova hranila bakterijam in pospešujejo nastanek oblog.

Kaj storiti, če težava vztraja

Profesionalno čiščenje stroja

Nekateri proizvajalci in servisi ponujajo čiščenje pralnih strojev z notranjim razmaščevanjem in dezinfekcijo cevi. Ta postopek je smiseln, če težava traja več kot nekaj tednov kljub rednemu čiščenju.

Menjava gum ali tesnil

Če je guma že trajno poškodovana, obarvana ali trda, jo je najbolje zamenjati. Tudi tesnila lahko sčasoma izgubijo prožnost in začnejo prepuščati vlago, kar vpliva na higieno stroja.

Vonj iz stroja ni nekaj, kar je treba prenašati

Pralni stroj mora biti simbol čistoče. Če iz njega prihajajo vonjave, ki spominjajo na zatohlo klet, je to opozorilo, da nekaj ni prav. Dobra novica pa je, da je rešitev povsem preprosta. Vrata pustite odprta in stroj bo spet postal to, kar mora biti: zaveznik v čistoči, ne vir neprijetnih presenečenj.

Objava To gospodinjsko napako delajo skoraj vsi, zato pralni stroj smrdi se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article