ARTICLE AD
V plitvem zalivu ob obali Dalmacije, tik ob Pirovcu, leži eno najzanimivejših arheoloških najdišč v regiji. Ivinj ni le skupek kamnitih ostankov, temveč močan dokaz o tem, da je bilo to obmorsko območje že v prvih stoletjih pošteto rane rimske preteklosti.
Stari Rimljani so si na tem mestu ustvarili zdravilišče, v katerem so se celile rane vojakov, proizvajalo se je oljčno olje, v bližini pa še danes obiskovalci posegajo po zdravilnem blatu. Skozi stoletja so kraj dopolnjevali in ohranjali, vse do danes, ko so ostanki rimske vile, bazilike, krstilnice in cerkve sv. Martina pod zaščito Hrvaškega ministrstva za kulturo.

Rimska vila kot začetek zdravilišča
Stanovanjsko-gospodarski kompleks sredi naravne tišine
V prvem stoletju našega štetja je na tem kraju rimski priseljenec po koncu Batonovega upora zasnoval stavbo, ki je bila več kot le prebivališče. Imela je stanovanjski in gospodarski del, notranje dvorišče, skladišča, prostore za predelavo oljk in tudi delovne prostore za osebje. Vse skupaj je s kasnejšimi dozidavami zraslo v razkošno podeželsko vilo, ki je vsebovala celo mozaična tla, kar priča o prefinjenem okusu lastnika.
Mozaiči in najdbe, ki govorijo zgodbo
Deli najdenih mozaikov so danes razstavljeni v palači Katunarić v Tisnem. Njihova kakovost razkriva visoko življenjsko raven v tistem obdobju. Rimska vila ni bila le kmetijsko središče, temveč tudi prostor oddiha in okrevanja.
Bazilika in krstilnica: duhovna prenova prostora
Bazilika iz 5. stoletja s pogledom na morje
V petem stoletju so obstoječi vili Rimljani prizidali zgodnjekrščansko baziliko. S tem se je funkcija kraja razširila iz zasebnega v versko središče. Verjetno je bila namenjena tako prebivalcem okolice kot vojakom, ki so prihajali na okrevanje.
Krstilnica kot dokaz širjenja krščanstva
Stoletje pozneje je bila baziliki dodana krstilnica, kar je bila v zgodnjem krščanstvu značilna praksa, povezava duhovne in telesne prenove. Vse to nakazuje, da Ivinj ni bil le gospodarsko temveč tudi duhovno pomembno središče v regiji.
Cerkev sv. Martina: iz rimske v hrvaško zgodovino
Cerkvena kontinuiteta v srcu ostankov vile
V srednjem veku so Hrvati na temeljih rimske vile in bazilike zgradili cerkev sv. Martina. Ta cerkev še danes stoji in vsako leto 11. novembra gostuje mašo, posvečeno svetniku. To je eden najstarejših dokazov častenja sv. Martina v Dalmaciji in priča o kulturni povezanosti rimskih in zgodnjesrednjeveških tradicij.
Pokopališče z nakitom kot odsev obdobja
Od 12. stoletja naprej so poleg cerkve pokopavali ljudi skupaj z nakitom. Gre za pomembno arheološko pričanje o lokalnih prebivalcih, njihovem statusu in kulturi. Najdbe s pokopališča so danes izjemnega pomena za razumevanje obdobja med antiko in srednjim vekom.

Zdravilno blato in blaga klima: naravna podpora okrevanju
Peloid v zalivu Makirina: zdravilna posebnost
Ob arheološkem najdišču se nahaja zaliv Makirina, znan po svojem zdravilnem blatu ali peloidu. Ta je naravno nastal v podvodnih usedlinah in je bogat z mineralnimi snovmi. Posebnost peloida v Makirini je popolna odsotnost patogenih bakterij, kar ga uvršča med najbolj čista zdravilna blata na Jadranu.
Uporaba peloida v terapevtske namene
Peloid se uporablja v balneoterapiji – zdravljenju z naravnimi vodami in blatom. Zaradi svojih termičnih lastnosti se lahko segreje nad 45 stopinj Celzija, ne da bi škodoval koži. Uporablja se pri zdravljenju bolezni gibalnega sistema, dermatoloških težav in celo nekaterih ginekoloških diagnoz.
Potencial za zdravstveni turizem prihodnosti
Strateška usmeritev občine Tisno
Občinski dokumenti jasno opredeljujejo Makirino in Ivinj kot območje strateškega pomena za razvoj zdraviliškega turizma. Peloid je dragocen vir, ki se ga že preučuje v kontekstu možnega terapevtskega centra. Tak razvoj bi pomenil oživitev dediščine starega Rima v sodobnem zdravstvu.
Kombinacija zgodovine in naravne zdravilnosti
Le redko se zgodi, da bi lahko na istem kraju združili arheološki turizem, versko izročilo in naravno zdravljenje. Ivinj z okolico je prav to. Združujoč pogled v preteklost z zdravilnimi učinki narave in tišino plitvih morskih lagun, je to kraj s potencialom, ki presega občinsko raven.
Vrnitev miru in zdravja v naravno okolje
Obisk Ivnja ni le sprehod med ostanki preteklosti. Je srečanje s prostorom, kjer se je skozi stoletja povezovalo človeško telo, duhovnost in narava. Zdravilno blato, ostanki rimske veličastnosti in četudi skromna, še vedno živa cerkev sv. Martina tvorijo trojico, ki obiskovalca spomni, da zdravje ni le stvar medicine, temveč tudi kulture, zgodovine in tišine.
Objava Rimsko zdravilišče pri Pirovcu: tam, kjer so se celile rane starih legionarjev se je pojavila na Vse za moj dan.