Ameriško ministrstvo za zdravje je v zanimivem obdobju, odkar ga je prevzel Robert F. Kennedy mlajši, saj je na primer
odpustil vse svetovalce v eminentnem odboru za cepiva. Njihovi nasledniki so bili v nasprotju z dolgoletno prakso
potrjeni v vsega nekaj dneh in imajo zelo dvomljive izkušnje in znanje. A danes se bomo obregnili ob tehnološko rešitev, ki jo za zdravje prebivalstva v okviru svojega programa MAHA (Make America Healthy Again) predlaga minister. Vsi bi morali nositi pametne naprave, kot so ure in zapestnice, da bi sproti spremljali svoje parametre.
Gre za resnični predlog in pravcato iniciativo, ki jo je minister napovedal včeraj na pododboru za energetiko in trgovino. Ministrstvo bo začelo promovirati uporabo teh naprav med prebivalstvom z željo, da bi jih v naslednjih štirih letih začeli nositi vsi. Zamisel je označil kot ključno prioriteto ministrstva, obeta pa se največja kampanja v zgodovini ministrstva, je še dodal.
Pametne naprave lahko štejejo korake, merijo srčni utrip in še marsikaj drugega, a do klinične diagnostike jih čak še zelo dolga pot. Obstajajo tudi merilniki glukoze, saturacije s kisikom in podobno. V nekaterih primerih so lahko te informacije koristne, denimo za bolnike z diabetesom, a velikega vpliva na zdravje zdravih ljudi raziskave še niso potrdile. V nekaterih primerih so meritve nenatančne, lahko pa tudi zavajajo. Poleg vplivov na zdravje, ki jih lahko ima pretirano zanašanje na nepotrjene naprave, kritiki izpostavljajo tudi zasebnost. Zbiralo se bo ogromno podatkov, za katere bi na primer zavarovalnice ali kakšno drugo podjetje plačalo veliko.
S pametnimi napravami ni nič narobe, se pa zdi nekoliko nenavadno, da jih ministrstvo za zdravje opredeli kot prioriteto.
[st.slika 75600]