Od kolon vozil z balističnimi raketami do sestreljenega F-35!

3 days ago 39
ARTICLE AD

Umetna inteligenca v vlogi oblikovalca lažnih novic je dobila krila v konfliktu med Izraelom in Iranom. Ne razumem pa, da nekateri precej radi nekritično verjamejo sporočilom, ki odkrito poveličujejo oblast, ki je lastnim državljanom blokirala internet.

Ne mislim se postaviti na eno ali drugo stran. V vojni vedno potegnejo krajši konec nedolžni, a še pred njimi resnica. Opazil pa sem, da je bilo vse skupaj nadvse podobno spopadu, ko si nasproti stojita sodobna profesionalna vojska na eni in »plemenski bojevniki«, oboroženi z enim res dobrim orožjem, na drugi strani. Izraelci so se sprehajali po iranskem nebu, medtem ko so ti streljali z balističnimi raketami. Nekatere so zadele. Noben sistem ni stoodstoten. Če torej zračna obramba dosega 90-odstotno zanesljivost, kar je mimogrede nadvse visok odstotek, o katerem večina vojsk zgolj sanja, in je bilo izstreljenih sto raket, desetih ne bo sestrelila. Normalno torej, da je Izraelci niso odnesli brez škode.

Nekateri so se obregnili ob podatek, da je bila hiša zravnana z zemljo, a nihče ni umrl. Ali je to res presenečenje v razmerah, ko je prebivalstvo z zavijanjem siren in sporočili na telefone pravočasno obveščeno, da ima čas umakniti se v zaklonišče? Ponovno nekaj, česar Iranci nimajo.

Oboji so na debelo lagali, toda zdi se, da so bili Iranci bolj ustvarjalni, ko je šlo za objavljanje manipulativnih videov na družbenih omrežjih. Vse mogoče so kazali. Na primer nebotičnike s konkretnimi poškodbami od tal do vrha. Kot da bi jih odrezal gromozanski robot z energijskim mečem. Skeptičen sem, da je bil prikaz resničen. V primeru, da bi ga zadela raketa s pol tone eksploziva, bi manjkalo vse nad nadstropjem zadetka oziroma bi se zrušila cela stavba. Še manj verjetno je vse skupaj zato, ker je video prikazoval štiri podobno poškodovane visoke stavbe, ki stojijo ena zraven druge. Možno je sicer marsikaj, a sem skeptičen tudi glede na posnetke stavb v Kijevu, zadetih z ruskimi raketami, katerih poškodbe so drugačne.

Iranske oblasti, ki mimogrede s trdo roko nadzirajo medije in internet, so morale vliti moralo prebivalstvu. Nič ni boljšega od slike sestreljenega najnovejšega slabše zaznavnega lovca F-35. Ni trajalo dolgo, da se je pojavila slika letala v puščavi (menda so bili v ozadju Rusi), ki pa ni bilo raztreščeno v prafaktorje. Bolj je spominjalo na letalo, s katerim je pilotu uspelo pristati v puščavskem pesku, ki mu je naprej potrgal podvozje in del kril, a je pokrov kokpita ostal na svojem mestu. Že to je dovolj velik sum. A še večji so »firbci« ob straneh letala in tovornjaki, ki so nesorazmerno veliki.

Daleč najbolj s čustvi nabiti videi pa so kazali neskončne kolone tovornjakov z oprtanimi balističnimi raketami in popolnimi iranskimi zastavami, ki ob taktih patriotske perzijske glasbe vozijo iz podzemnih zaklonišč, po avtocestah in preko mostov. Tovornjaki so popolni. Niti malo umazani, odrgnjeni ali udarjeni, kar težko trdimo za vojaško opremo v uporabi. Na kilometre daleč boste opazili, da je imela prste vmes umetna inteligenca.

Izraelci Irancem seveda niso ostali dolžni. Njihovi, recimo jim manj resnicoljubni viri, so delili stare posnetke demonstracij v Iranu z lažnimi trditvami, da je prebivalstvo nezadovoljno z režimom mul. Resnica je bila seveda daleč od tega, saj so napadi, kot je to običajno, na obeh straneh spodbudili domoljubje!

Dezinformacije širijo znani profili na družbenih omrežjih, ki izkoristijo čisto vsak dogodek. Motivacija ni vedno enaka. Od lovljenja »klikov« in posrednega zaslužka, preko manipulacije javnega mnenja, do poskusov spodkopavanja zaupanja v zahodno orožarsko tehniko. Razlog, zakaj se hitro širijo, najdete v psihologiji. Pogosteje delimo vsebine, ki so skladne s političnim prepričanjem, senzacionalistične in čustvene vsebine pa se na splošno širijo hitreje.

Sprijazniti se moramo, da je po zaslugi algoritmov umetne inteligence preprosteje ustvariti korekten videoposnetek praktično česarkoli in da jih bo vse več. Dokler gre za fikcijo, fantazijo ali preprosto »zafrkavanje«, še gre. Vrag odnese šalo tisti trenutek, ko jo pograbijo zaupanja vredni mediji in vstopi v sfero »mainstreama«!

The post Od kolon vozil z balističnimi raketami do sestreljenega F-35! appeared first on Tehnozvezdje.

Read Entire Article