ARTICLE AD
Jadranska obala je sinonim za brezskrbne počitnice. Kristalno čista voda, vonj po borovcih in sonce, ki ziba misli daleč proč od vsakdana. Vendar ima tudi ta raj svoj drugi obraz. Pod morsko gladino, med skalami ali celo tik ob obali, se skrivajo bitja, ki se branijo z naravnimi orožji. Ni nujno, da so smrtonosna, so pa dovolj neprijetna, da lahko pokvarijo dopust.
Nekatera od teh morskih bitij so skoraj nevidna, druga se zlijejo z okolico. Ne iščejo konflikta, a se branijo, kadar se jim približamo preveč. Prav zato je koristno vedeti, kaj lahko pričakujemo in kako ukrepati, če pride do stika. Spodaj predstavljamo štiri najpogostejše nevarnosti, ki jih srečamo na jadranskih plažah – in kako se jim izogniti ali se z njimi pravilno spopasti.

Morski ježki – tiha past pod gladino
Morski ježki so nepogrešljiv del zdravega morskega ekosistema. Najraje se zadržujejo med skalami in kamnitimi tlemi, kjer čistijo morsko dno. Njihovo telo prekrivajo ostre bodice, ki lahko brez težav prodrejo v kožo, če stopimo nanje. Največkrat jih srečamo v plitvinah in ob skalah, kjer so pogosto dobro skriti.
Kaj se zgodi ob stiku z ježkom
- Bodice prodrejo globoko v stopalo
- Bolečina je ostra, včasih pekoča
- Možno je vnetje, če bodice ostanejo v koži
- V redkih primerih se pojavi vročina ali oteklina
Če pride do vboda, je treba rano najprej temeljito očistiti. Delce bodic odstranimo le, če so dovolj površinski. Globoko zapičene bodice naj odstrani zdravnik. Rano razkužimo in hladimo, če je potrebno, vzamemo analgetik.
Preprečevanje poškodb
- Nošenje zaščitnih čevljev v morju
- Opazovanje morskega dna pred vstopom v vodo
- Izogibanje hoji po skalnatem dnu brez obutve
Morska vetrnica – skrivnostna in nevarna
Morska vetrnica deluje skoraj kot cvetlica na dnu morja. Njeni premikajoči se “cvetni listi” so v resnici lovke, prekrite z ožigalnimi celicami. Na prvi pogled ne deluje nevarno, a ob dotiku lahko povzroči zelo močno reakcijo.
Značilni simptomi po stiku
- Pekoča bolečina in srbenje
- Izpuščaji, ki se lahko razvijejo v mehurje
- Bolečine v mišicah, prsnem košu, sklepih
- Izcedek iz nosu ali težko dihanje v hujših primerih
Lovke se lahko oprimejo kože in sprostijo strup v tkivo. Prva pomoč vključuje spiranje z morsko vodo, odstranjevanje ostankov s pinceto ter hlajenje z obkladki. Če se pojavijo sistemski simptomi, kot je težko dihanje, je nujen obisk zdravnika.
Riba pajek? Najbolj pikajoča med vsemi
Riba pajek je neopazna riba, ki se zakoplje v pesek in leži tik pod površjem morskega dna. Njeni strupeni bodci se nahajajo na hrbtni plavuti in škržnih poklopcih. Kopalci največkrat stopijo nanjo, ne da bi jo sploh opazili.
Po vbodu ribe pajek
- Pojavi se nenadna in zelo močna bolečina
- Koža okoli vboda postane rdeča in otečena
- V nekaterih primerih se pojavijo vrtoglavica, potenje ali mrzlica
Strup se uniči s toploto. Najbolj učinkovita prva pomoč je namakanje prizadetega mesta v čim bolj topli vodi (40–45 °C) vsaj 30 minut. Če bolečina ne pojenja, se posvetujte z zdravnikom.
Nasveti za zaščito pred ribo pajkom
- Nikoli ne skačite v plitvino brez obutve
- Nosite vodne čevlje tudi na peščenih plažah
- Pazite, kam stopate med plitvim hojo po morju
Škarpena je popolna mojstrica kamuflaže
Škarpena se popolnoma zlije z okolico. Po videzu spominja na kos skalnatega dna, njeni hrbtni trni vsebujejo strup, ki ob vbodu povzroči izjemno boleč odziv.
Znaki stika s škarpenami
- Zelo ostra bolečina že ob vbodu
- Močna oteklina, pordelost, nezmožnost gibanja prstov ali sklepa
- Pojavijo se lahko bruhanje, znojenje, v redkih primerih celo izguba zavesti
Prva pomoč je podobna kot pri ribi pajku: namakanje prizadetega mesta v vroči vodi, nadzor srčnega utripa in čim prejšnji obisk zdravstvene ustanove. Škarpen ni veliko, a jih najdemo na južnih delih Jadrana.
Kako zmanjšati tveganje ob obisku plaže
Obisk plaže naj bo prijetna izkušnja, a to ne pomeni, da smo povsem brez skrbi. Preprostih ukrepov se lahko drži vsak. Večino teh nevarnosti je mogoče preprečiti z dobrim opazovanjem in osnovno zaščito.
Praktični nasveti za varno kopanje
- Vedno poglejte, kam stopate, zlasti v skalnatih zalivih
- Nosite čevlje za vodo, tudi na prodnatih plažah
- Ne dotikajte se morskih bitij – tudi če so videti nenevarna
- Izogibajte se kopanju v slabi vidljivosti ali ponoči
- Poslušajte opozorila reševalcev in domačinov
Objava Te nevarnosti lahko prežijo na vas na jadranskih plažah se je pojavila na Vse za moj dan.