Najbolj nevarna navada na pikniku – veliko Slovencev jo dela, ne da bi vedelo

5 days ago 26
ARTICLE AD

Poletni meseci so čas, ko diši po žaru, soncu in sproščenem druženju na prostem. Pikniki, bodisi na domačem vrtu, v parku ali ob reki, so globoko zakoreninjeni v slovenski kulturi. Ob njih se pogosto znajdejo generacije družin, prijatelji in znanci, vsi združeni ob peki mesa, hladnih pijačah in dobri volji. A prav v teh brezskrbnih trenutkih se mnogi ne zavedajo navade, ki ni le nezdrava, temveč lahko resno ogrozi zdravje.

Meso na žaru za otrokeMeso na žaru za otroke

Kaj je najpogostejša napaka na pikniku

Toplo meso na toplem zraku? Nevarna kombinacija

Večina ljudi po pečenju pusti meso na mizi, da se nekoliko ohladi, ali ker se nihče še ne loti postrežbe. Prav ta trenutek, ko je meso že pečeno in stoji na prostem pri poletnih temperaturah, je ključni vir tveganja. Bakterije, kot so salmonela, kampilobakter in E. coli, se v toplem in vlažnem okolju razmnožujejo izjemno hitro.

Hrana na soncu ni le estetski problem

Pogosto se na pikniku postavi celotna miza z narezki, solatami, omakami in kruhom kar neposredno na sonce. Poleg tega, da se pijača segreje in solate ovenijo, se začnejo v živilih razmnoževati mikroorganizmi, ki lahko povzročijo hude prebavne težave ali celo zastrupitev.

Zakaj je ta navada tako razširjena

Prepričanje, da je »sveže spečeno« varno

Marsikdo meni, da sveže pečeno meso ni problematično. Vendar tudi hrana, ki je bila sprva pravilno pripravljena, lahko po nekaj minutah na soncu postane gojišče bakterij. Pri temperaturi med 20 in 40 stopinjami Celzija se razmere za rast bakterij drastično izboljšajo.

Dolga druženja in pozabljene jedi

Piknik ni zgolj obed, temveč družabni dogodek. Pogovori, igre z otroki in sproščeno vzdušje pogosto odvrnejo pozornost od hrane. Tako ostane meso ali solata na mizi več kot eno uro, kar je že čez priporočeno mejo.

Kaj pravi stroka o hranjenju hrane na prostem

Temperaturno območje nevarnosti

Zdravstvene smernice jasno določajo, da je tako imenovana »cona nevarnosti« za hrano med 5 in 60 stopinjami Celzija. V tem območju se mikroorganizmi množijo najhitreje. Hrana, ki ostane v tem območju več kot dve uri, ni več varna za uživanje.

Hitra rast bakterij in tihi simptomi

Zastrupitev s hrano se pogosto pokaže šele po nekaj urah ali celo naslednji dan. Slabost, bruhanje, krči, driska in vročina so klasični znaki, ki pa jih ljudje redko povežejo s piknikom, kjer je bilo »vse domače in sveže«.

Kako se izogniti najpogostejši napaki

Uporabljajte hladilne torbe in posode

V hladilnih torbah sledenje temperaturi hrane postane lažje. Vanje lahko shranite že pečene jedi, ki jih ne nameravate takoj pojesti. Enako velja za mesne narezke, sire, sadje in jajčne solate, ki so še posebej občutljive.

Hrano po porcijah postrezite sproti

Namesto da celoten pladenj mesa postavite na mizo, postrezite le toliko, kolikor bo posamezna skupina takoj pojedla. Ostalo ostane varno v senci, pokrito in po možnosti na hlajenju.

Omake in solate naj imajo svoj prostor

Majonezne solate, jogurtove pomake in podobne jedi ne sodijo na sončno mizo. Postavite jih v senčni del ali v večjo skledo z ledom, da ostanejo sveže in varne za zaužitje.

Kaj pa pečenje na žaru?

Dobro pečeno pomeni varno

Meso mora biti v notranjosti dovolj toplotno obdelano, da uniči morebitne patogene. Posebej pozorni bodite pri perutnini, svinjini in mletem mesu, kjer nevarnost ni zgolj na površini, temveč tudi v notranjosti.

Ne uporabljajte istega pribora za surovo in pečeno meso

Nož ali vilice, s katerimi ste prijeli surovo meso, naj se ne dotikajo že pečenih kosov. Navzkrižna kontaminacija je eden glavnih vzrokov za zastrupitev s hrano na piknikih.

Otroci in starejši so najbolj občutljivi

Imunski sistem igra pomembno vlogo

Mlajši otroci in starejši odrasli imajo šibkejši imunski sistem, kar pomeni, da se okužbe pri njih razvijejo hitreje in intenzivneje. Hrana, ki je za odraslega neprijetna, je lahko za otroka zdravstveno tvegana.

Previdnost pri mlečnih izdelkih in sladicah

Peneče kreme, sadni jogurti in sladoledi so na pikniku pogosto prisotni. Če niso ustrezno hranjeni, se hitro pokvarijo. Hladilna torba ali prenosni hladilnik naj bo nujen del pikniške opreme.

Dodatni nasveti za varno izkušnjo

Načrtujte obroke vnaprej

Razmislite, kaj bo šlo najprej na žar in kaj postrežete zadnje. Pripravite jedi v zaporedju, ki omogoča manj izpostavljanja soncu in vročini. Tudi krožniki naj bodo po možnosti posamezni, ne skupni.

Vzemite s seboj termometer za hrano

Majhen digitalni termometer za merjenje temperature mesa je odlična pomoč. Tako boste vedno vedeli, ali je sredica zrezka dovolj toplotno obdelana.

Po obroku takoj pospravite ostanke

Tudi če hrane ostane veliko, naj ne stoji na mizi do večera. Shranite jo v hladilnik ali pa, če to ni mogoče, razdelite med goste. Hrana, ki stoji na soncu več ur, ni več varna za uživanje.

Še nekaj o pijači

Pijače brez ledenih vložkov niso dovolj hladne

Sokovi in voda so pri temperaturi okolja pogosto prijetno mlačni, a to ne pomeni, da so varni. Sladke pijače so tudi vaba za ose in čebele, zato jih ne puščajte odkrite.

Alkohol ne razkužuje

Pogosta zmota je, da kozarček žganja razkuži želodec. Čeprav ima alkohol protimikrobne lastnosti, ne more odpraviti učinka pokvarjene hrane. Prebavne težave po pikniku naj ne bodo izgovor za preveč piva.

Piknik naj bo užitek, ne vir težav

Slovenci imamo radi piknike in poletna druženja. Vendar prav v sproščenosti pogosto pozabimo na osnovna pravila higiene in varnosti hrane. Naj bo letošnji piknik nekoliko bolj premišljen. Z nekaj dodatne pozornosti in pravočasnim ukrepanjem se lahko izognemo neprijetnim posledicam, ki si jih v družbi nikakor ne želimo. Piknik naj ostane prijeten spomin – ne razlog za obisk zdravnika.

Objava Najbolj nevarna navada na pikniku – veliko Slovencev jo dela, ne da bi vedelo se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article