ARTICLE AD
Poletje ni samo sezona potovanj, temveč tudi čas, ko vaš dom čakajo vročina, suha tla in prazni cvetlični lonci. Ljubitelji sobnih rastlin in balkonskih zasaditev se zato pogosto znajdejo pred vprašanjem: kaj storiti z rožami, če nas nekaj dni ali tednov ne bo doma? Brez ustrezne priprave lahko rastline hitro ovenijo, izgubijo cvetove ali celo odmrejo. A z nekaj domiselnosti in pravo izbiro metode je mogoče rastline ohraniti žive in zdrave tudi med dopustom.

Prva poteza: rastline pripravite na odsotnost
Odstranite odcvetele dele in pregledajte zemljo
Preden odpotujete, temeljito preglejte vse rastline. Odstranite suhe liste, ovenele cvetove in vse, kar odvzema energijo. Tako bo rastlina lažje zadržala vlago in se osredotočila na preživetje.
Po potrebi presadite v večje lonce
Manjši lonci hitreje izgubijo vlago. Rastline, ki rastejo v plitvih posodah, presadite v večje lonce z večjo količino substrata. Več prsti pomeni tudi večjo zalogo vode za daljše obdobje.
Temeljito zalivanje tik pred odhodom
En dan pred odhodom rastline temeljito zalijte. Naj se zemlja popolnoma napoji, vendar ne do točke, ko voda zastaja. Zjutraj pred odhodom ponovite zalivanje, če je zemlja že rahlo suha.
Samozalivalne rešitve, ki ne potrebujejo tehnologije
Steklenica z vodo obrnjena v lonček
Klasična metoda, ki deluje presenetljivo dobro. Napolnite steklenico z vodo, hitro jo obrnite in potisnite vrat v zemljo. Voda bo počasi prodirala v prst, odvisno od suhosti zemlje.
Vpojne vrvice iz blaga ali volne
En konec bombažne vrvice potopite v posodo z vodo, drugega pa zakopljite nekaj centimetrov globoko v zemljo ob rastlino. Kapilarni vlek bo skrbel za postopno navlažitev prsti.
Posode z mokrim peskom ali glinoporjem
Rastline postavite v plitvo posodo, napolnjeno z mokrim peskom ali glinoporom. Tako bo vlaga enakomerno pronicala skozi drenažne odprtine na dnu lonca. To deluje najbolje za rastline v plastičnih lončkih.
Tehnično napredne rešitve za daljše odsotnosti
Samozalivalni lonci s spodnjim rezervoarjem
Takšni lonci imajo vgrajen rezervoar, iz katerega rastlina s pomočjo stenja črpa vlago. So idealni za daljše odsotnosti, saj omogočajo zalogo vode tudi za deset dni ali več.
Kapljični namakalni sistemi s časovnikom
Na trgu so na voljo sistemi, ki delujejo na baterije ali so povezani na vodovod. Časovnik nastavi urnik, kapalka pa zagotovi natančno količino vode. So najzanesljivejša izbira za balkonske zasaditve.
Mini rastlinjaki ali pokrivala iz plastike
Plastična pokrivala ustvarijo učinek rastlinjaka, ki zmanjšuje izhlapevanje vode. Potrebna je pazljivost, da ne pride do pregrevanja, zato jih uporabljajte le, če je prostor primerno zračen.
Kam postaviti rastline med vašo odsotnost
V notranjih prostorih poiščite senčeno svetlobo
Rastline umaknite stran od oken, kjer jih direktno sonce ne izsuši. Polsenčen kotiček v prostoru ali kopalnica z nekaj svetlobe je lahko idealen za ohranjanje vlage.
Balkonske rastline združite v skupino
Skupina rastlin ustvarja lastno mikroklimo. S postavitvijo loncev skupaj se zmanjša izhlapevanje in poveča vlažnost okoli rastlin. Ob tem naj bodo v senci ali pod nadstreškom.
Rastline umaknite s toplega betona ali ploščic
Lonci, ki stojijo neposredno na vročem betonu, izgubljajo vlago hitreje. Podstavki iz lesa ali izolativnih podlog zmanjšajo prenos toplote in s tem izsuševanje zemlje.
Kaj storiti, če imate res veliko rastlin
Prosite sorodnika ali soseda
Najbolj zanesljiv način ostaja človeška roka. Dogovorite se z nekom, ki pozna osnovno oskrbo rastlin. Pripravite natančna navodila, zalivalke, označene lonce in morda celo shemo postavitve.
Najem varuše za rastline
V večjih mestih obstajajo posamezniki ali podjetja, ki med dopusti skrbijo za dom in rastline. To je uporabno predvsem za tiste, ki imajo redke ali občutljive vrste.
Razdelite rastline med znance
Če greste za več kot dva tedna, razmislite o tem, da nekaj lončkov razdelite med prijatelje ali sorodnike. S tem razbremenite posameznika in povečate možnost, da bodo rastline po dopustu še vedno v dobri kondiciji.
Kaj ne deluje, čeprav se sliši smiselno
Pustiti kopel napolnjeno z vodo
Vlažn zrak ni dovolj za preživetje rastlin, če imajo suho zemljo. Kopalnica s posodo vode ne bo nadomestila dejanske zalitve. Rastline potrebujejo vlago v substratu, ne v zraku.
Zaliti rastline vnaprej z dvojno količino vode
Preveč vode naenkrat povzroči zadušitev korenin in možnost gnitja. Rastline, ki so navajene zmernega zalivanja, ne bodo prenesle poplave.
Pustiti jih v temi, da “mirujejo”
Rastline potrebujejo svetlobo, tudi če so v stanju mirovanja. Pomanjkanje svetlobe v kombinaciji z vlago je pogosto recept za pojav plesni ali propad listov.
Po vrnitvi z dopusta
Ne zalijte prehitro preobilno
Rastlinam dajte nekaj ur, da se prilagodijo. Prst preverite z dotikom. Zalivanje naj bo postopno, da ne preobremenite oslabljenih korenin.
Odstranite morebitne uvele dele
Po vrnitvi odstranite vse suhe liste in cvetove, da spodbudite novo rast. Preverite, ali so se v zemlji pojavile plesni ali nezaželeni škodljivci.
Rastline postopno prestavite na staro mesto
Če ste jih med odsotnostjo prestavili, jih vrnite na staro svetlobno mesto postopoma. Prehiter prehod iz sence na sonce jih lahko dodatno oslabi.
Objava Kako zaliti rože, če se odpravljate na dopust se je pojavila na Vse za moj dan.