ARTICLE AD
Ste vedeli, da medtem ko pri nas pacienti, ki potrebujejo ortodonta, lahko v nepreglednih čakalnih vrstah čakajo več kot tri leta, na Hrvaškem pridejo na vrsto v nekaj dneh in dobijo povrnjene stroške zdravljenja slovenske zavarovalnice! Da, prav ste prebrali, od slovenske zavarovalnice ZZZS!
Pravzrok za tako nedopustno nesorazmerje in nedopustno dolgo čakanje slovenskih bolnikov je v DEFINICIJI slovenskega zdravstva, je v niti na X zapisal Krištof Zevnik in navedel številne v nebo vpijoče razjede slovenskega javnega zdravstva. Za države EU definicija javnega zdravstva namreč pomeni, da si bolnik sam izbere zdravnika, zavarovalnica mu povrne stroške zdravljenja pri katerem koli zdravniku, pri nas pa imajo bolniki stroške krite samo, če se zdravijo v državno izbranih ustanovah in pri zdravnikih s koncesijo! V drugih državah torej lahko bolniki uveljavljajo obvezno zdravstveno zavarovanje v vseh ustanovah in pri vseh zdravnikih, pri nas pa ne. Ustava RS in 13. člen ZZVZZ sicer pravi, da ima vsak državljan pravico do zdravstvenega varstva, vendar imamo pri nas državno zdravstvo, kjer povračila stroškov zdravljenja pri zasebnikih ni.
Od leta 2008 do danes so imele leve politike mandat vlade kar 15 let, desne politike pa celo manj kot poldrugo leto in kot še dokazuje Krištof Zevnik na X, leva politika pod parolami ohranitve “javnega zdravstva” izvaja monopolno državno zdravstvo, v katerem pacienti v čakalnih vrstah ne pridejo do zdravljenja. V zasebnih ustanovah pa bolniki ne dobijo povrnjenega denarja za zdravljenje!
Evidentno kršenje evropskega prava
Od leta 2011 velja Direktiva EU o prostem pretoku zdravstvenih storitev – ki je razgalila vso bedo slovenskega zdravstva! Slovenski bolnik dobi povrnjene stroške zdravljenja v EU državah. Direktiva EU ne velja za povračila slovenskemu bolniku pri zasebnem zdravniku v Sloveniji! Toda namesto da bi leva politika priznala zmotno definicijo javnega zdravstva, se je odločila vztrajati pri monopolnem državnem zdravstvu.

Po letu 2010 sta boj za “javno zdravstvo” prevzela Karl Erjavec in DeSUS. Kasneje vstopi v MSM podrto kampanjo upokojeni zdravnik in glavni kreator zdravstva Dušan Keber, ki je danes politični aktivist skrajno leve stranke Levica s podporo NVO, vlade in ministrice za zdravje. Glavno vodilo “zdravstvenih reform” leve politike je ločitev javnega in zasebnega zdravstva. 2017 sta Milojka Celarc (SMC) in ZZZS ukinila osebne recepte za zasebne zdravnike, več kot 3100 zdravnikov je s tem izgubilo možnost zdravljenja svoji bližnjih. Ta ukrep pa je že tako ali tako preobremenjene zdravnike splošne ali družinske medicine še bolj obremenil, in to s približno 100.000 dodatnimi obravnavami. Zdravniška zbornica je temu tedaj nasprotovala tudi z utemeljitvijo, da bo zaradi velikega števila dodatnih obravnav morala zagotoviti najmanj 12 novih timov družinske medicine, kar bi zdravstveno blagajno na letni ravni stalo dodatnega 1,5 milijona evrov (podatek je iz leta 2018, op.p.).
Krištof Zevnik je leta 2016 v primeru Zevnik vs ZZZS na I. stopnji sodišča dokazal, da mora država bolniku, ki se zdravi zasebno, povrniti stroške zdravljenja v Sloveniji. Toda 2019 je Ustavno sodišče RS zavrnilo Zevnikovo tožbo z utemeljitvijo, da ne gre za kršitev človekovih pravic. Zavrnitev je doživel tudi pravnik Andraž Teršek. Slovenski bolnik lahko izterja povračilo za zdravljenje pri zasebniku v Sloveniji samo, če se obrne na EU sodišče, je ugotovil Krištof Zevnik.
Glavni vzrok, da leva politika vztraja pri ločitvi “javnega” oz. državnega in zasebnega zdravstva je seveda denar, ki se pretaka iz javnih naročil v bolnicah in zdravstvenih domovih preko mreže dobaviteljev, javno razkritih že leta 2016. Kar ni nič pomagalo: po tem, ko je po volitvah leta 2022 spet prišla na oblast leva vlada, Svoboda, je v ospredje namesto dostopnosti do zdravstvenih storitev prišel boj proti zasebnim zdravnikom, ki so jih žaljivo imenovali dvoživke, ker da izkoriščajo javni zdravstveni sistem. Vladno propagandno vojno pod krinko NVO sta vodila Glas Ljudstva in Dušan Keber.
In kje smo? Leta 2023 je minister Danijel Bešič Loredan z interventnim zakonom omogočil plačilo vseh opravljenih storitev v zdravstvu. In ker se je izkazalo, da so zasebni izvajalci, ki ne naročajo preko javnih naročil, bolj učinkoviti od državnih izvajalcev, je moral čez noč zapustiti vladno ekipo.
Letos je vlada, ki pri tem ni hotela sodelovati z zdravniškimi organizacijami, z Erikom Brecljem in strateškim svetom za zdravstvo sprejela zakon, ki bo še utrdil obstoječe državno zdravstvo. Preprodajalci in preplačila materialov so ostali nedotaknjeni, slovenski zdravniki pa so postali preprodajalci državnega zdravstva. Zaradi nedostopnosti v Sloveniji, hrvaške klinike (kot je to npr. zobna poliklinika Apolonija v Zagrebu) pa slovenskemu zdravniku ponujajo 10 % zneska zdravljenja za vsakega pacienta, ki ga iz čakalne vrste v skladu z EU direktivo napoti k njim na obravnavo.
F. C.
The post Zdravljenje pri zasebnikih v tujini – bo kdo odgovarjal za polomijo zdravstvenega sistema? first appeared on Nova24TV.