V koprskem pristanišču začetek del za podaljšanje severnega dela prvega pomola

5 hours ago 9
ARTICLE AD

V koprskem pristanišču bodo ta teden stekla gradbena dela za podaljšanje severnega dela prvega pomola, s čimer želijo v Luki Koper utrditi status največjega kontejnerskega pristanišča v severnem Jadranu. Naložba je vredna 153 milijonov evrov, gradnja pa bo predvidoma zaključena do konca leta 2027. Dela bodo izvajali le ob delavnikih.

V okviru del bodo postopoma vgradili skupno 1750 pilotov, dolžine od 60 do 70 metrov. Mesečno jih bodo vgradili največ 100. Pilotiranje bo skladno z okoljevarstvenim soglasjem in vsemi sprejetimi dodatnimi ukrepi potekalo ob delavnikih med 7. in 18. uro. Ob sobotah, nedeljah in praznikih del ne bodo izvajali, so sporočili iz Luke Koper.

V pristanišču bodo zgradili 326 metrov obale z dvema privezoma ter tako pridobili sedem hektarov dodatnih skladiščnih in manipulativnih površin.

Izvajalec gradnje severnega dela prvega pomola, družba Kolektor Koling Inženiring, je s partnerjem CGP že zaključil večmesečno poglabljanje morskega dna vzdolž obale, in sicer do globine največ 16 metrov. V minulih tednih je z dvema pošiljkama v skupni teži 5500 ton v koprsko pristanišče tudi že prispelo 250 jeklenih pilotov, konec junija pa še plovilo z zabijalno garnituro.

Poleg že vzpostavljenega monitoringa prašnih delcev in hrupa na območju pristanišča v okviru gradnje dodatno izvajajo monitoring hrupa z gradbišča, vibracij in kalnosti morske vode, so še pojasnili. Pilotiranje bodo izvajali do decembra 2026.

Kot je pred začetkom gradbene faze povedala predsednica uprave Luke Koper Nevenka Kržan, si pri vseh infrastrukturnih projektih prizadevajo za odgovorno, premišljeno in trajnostno izvedbo. “Vsako investicijo skrbno načrtujemo in jo usklajujemo z vsemi ključnimi deležniki – od lokalne skupnosti do pristojnih institucij,” je zagotovila.

Blagovna skupina kontejnerjev je za Luko Koper strateškega pomena. “Z naložbo v družbi odgovarjamo na pričakovanja deležnikov v logistični verigi in utrjujemo status največjega kontejnerskega pristanišča v severnem Jadranu,” so zapisali v sporočilu za javnost.

Skupna vrednost javnega naročila, ki je bilo vodeno po odprtem postopku in objavljeno tudi na evropskem portalu javnih naročil, znaša 152,9 milijona evrov brez DDV. Po zaključku gradbenih del in namestitvi obalnih dvigal ter ureditvijo obstoječih skladiščnih površin bodo letno zmogljivost pretovora kontejnerjev povečali na 1,8 milijona TEU.

Read Entire Article