ARTICLE AD
Načrti posebnega odposlanca ameriškega predsednika Donalda Trumpa, Steva Witkoffa, za omilitev ameriških energetskih sankcij proti Rusiji so v evropskih institucijah sprožili zaskrbljenost. Po informacijah dveh dobro obveščenih virov naj bi bil Witkoff ključni zagovornik ponovnega približevanja Moskvi na področju energetike, kar v Bruslju razumejo kot potencialno destabilizacijo evropskega trga in varnostne arhitekture.
Witkoff, nekdanji nepremičninski investitor, ki ga je Trump imenoval za posebnega odposlanca za energetske pogovore z Rusijo, naj bi spodbujal razpravo o odpravi omejitev, uvedenih po začetku ruske invazije na Ukrajino. Medtem v Trumpovi administraciji niso enotni – notranji minister Doug Burgum naj bi nasprotoval tovrstnim ukrepom in zagovarjal zmanjšanje ameriške odvisnosti od ruskih virov.
Po poročanju Politica naj bi ruski in ameriški predstavniki v zadnjih tednih neformalno razpravljali tudi o morebitnem ponovnem zagonu projekta Severni tok, kar vključuje tudi sodelovanje ameriških vlagateljev. Bruselj tovrstne pogovore spremlja z veliko zadržanostjo. Višji uradnik EU je za Politico izjavil, da obstajajo bojazni, da si Washington in Moskva “želita razdeliti evropski energetski trg in vzpostaviti ločene sfere vpliva”.