Suša uničuje pridelek, vlada pa spi: KGZS in ZZS ponujata rešitve, ki jih Golob ignorira

4 days ago 34
ARTICLE AD

Po Sloveniji se kmetijska zemljišča soočajo z eno najhujših sušnih sezon v zadnjih letih, a vlada Roberta Goloba znova kaže, da ni sposobna zaščititi temeljnega sektorja slovenskega gospodarstva. Medtem ko meteorološke napovedi kažejo na nadaljnje poslabšanje in zaskrbljujoče zmanjševanje vodnih zalog v tleh, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Zadružna zveza Slovenije ponujata konkretna navodila, kako ublažiti posledice suše – ukrepi, ki pa jih država znova ignorira.

Kot navaja KGZS v javnem sporočilu z dne 23. junija 2025, je potrebno k suši pristopiti takoj in odločno. Med nujnimi ukrepi so:

  • Obdelava tal: izogibanje globokemu oranju in uporaba zastirk za zmanjšanje izhlapevanja.

  • Gnojenje: popolna prepoved uporabe granuliranih gnojil v suši ter prednost listnega gnojenja.

  • Nega kultur: nujno namakanje zelenjadnic, previdna nega travnikov in sadovnjakov, prepoved kurjenja ostankov.

Poleg teh kratkoročnih ukrepov strokovnjaki izpostavljajo srednjeročne strategije, kot so uvajanje sušnih sort in izboljšanje strukture tal z višjo vsebnostjo humusa.

Iz priročnika o namakanju poljščin, ki ga je izdala KGZS, izhaja, da bi ustrezno urejeni namakalni sistemi močno povečali stabilnost pridelave. A kot že v primeru Miklavža na Dravskem polju, tudi tukaj država ne zagotavlja infrastrukture, saj jo prepušča razdrobljenim lastnikom zemljišč in neurejenim občinskim sistemom.

Golobova vlada, namesto da bi zagotovila sistemsko podporo, ponuja le zmedene razpise in izmikanje odgovornosti. V času, ko bi morala zgraditi zanesljive vodne vire in omogočiti učinkovito rabo vode za kmetijstvo, se ukvarja s simboličnimi “zelenimi” ukrepi brez pravega učinka. SDS je v preteklosti pokazala, kako se s strateškimi vlaganji in usklajenim pristopom lahko zaščiti kmetijstvo pred podnebnimi tveganji.

Če želimo obdržati slovensko prehransko suverenost in stabilnost podeželja, bo potreben hiter preobrat v kmetijski politiki – in ta ne bo mogoč pod trenutno vladno strukturo, ki bolj skrbi za birokratske izgovore kot za preživetje slovenskega kmeta.

PRIROČNIK

MR

Read Entire Article