Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal podpis izvršnega ukaza, ki platformi TikTok podaljšuje dovoljenje za poslovanje v ZDA še za 75 dni. Zakon, ki ga je bil sprejel Kongres, je terjal, da TikTok dobi novega nekitajskega lastnika do 19. januarja, a je omogočal predsedniku ZDA enkratno podaljšanje roka za 90 dni. Trump je to januarja tudi storil, sicer le za 75 dni, ki se iztekajo ta vikend. A TikTok ni dobil niti novega lastnika niti ne bo ugasnil.
Trump je napovedal
podaljšanje roka še za 75 dni. S tem se je rok prestavil v sredo junija. Na svojem družbenem omrežju
je zapisal, da njegova administracija dela na dogovoru za rešitev TikToka, kar terja dodatni čas za pridobitev vseh dovoljenj in soglasij. Ob tem je dejal, da si želi nadaljevanja sodelovanja s Kitajsko, ki sicer ni zadovoljna z zadnjimi carinami. Dodal je, da je to dokaz, da so carine najmočnejše gospodarsko orodje. Spomnimo, da je Kitajska prav danes uvedla povračilne 34-odstotne carine na uvoz iz ZDA, kar je povzročilo še drugi kaotični dan na borzah, ki so izgubile v povprečju pet odstotkov.
Pred današnjo odločitvijo je imel ByteDance do 5. aprila čas, da odproda TikTok.
Januarja je za pol dneva nehal delovati, potem pa je Trump zagotovil, da ne bo preganjal operaterjev, ki mu bodo omogočali delovanje. Zanj se zanimajo nekatera ameriška podjetja, tudi Oracle in Amazon. A potrebna je še odobritev kitajske vlade, ki se zdi za zdaj nemogoča.
Ključno vprašanje pa je, v kakšni obliki bo Trump izdal izvršni ukaz.
Zakon, ki ga je sprejel Kongres, dovoljuje le enkratno podaljšanje prehodnega obdobja, predsednik pa ne more spreminjati zakonov. A če predsednik izda ukaz svoji administraciji, naj ne preganjajo kršiteljev zakona - v tem primeru bi bili to ponudniki dostopa do interneta, ki ne bi blokirali TikToka, in seveda TikTok sam - lahko TikTok kljub nezakonitosti deluje dalje. Situacija ni jasna. Ironično je prepoved TikToka v prvem mandatu zagovarjal prav Trump.
[st.slika 75157]