Toliko boste odšteli za sprehod po mestnem obzidju v Dubrovniku

5 hours ago 7
ARTICLE AD

Vstop na mestno obzidje v starem Dubrovniku je lahko tudi investicija v izkušnjo, ki ostane. Odrasli bodo za ogled mestnega obzidja in trdnjave Lovrijenac odšteli 40 evrov, mladoletni obiskovalci pod 18 let pa 15 evrov. To je cena za 1940 metrov dolg zgodovinski sprehod, ki obsega 16 stolpov, tri trdnjave, šest bastijonov, dve kotni utrdbi in še množico arhitekturnih elementov, ki več kot 700 let ščitijo mesto.

Dubrovnik, obzidjeDubrovnik, obzidje

Največji kamniti ščit Dubrovnika

Zidovi so visoki tudi do 25 metrov, debeli od štirih do šest metrov na kopenski strani in med 1,5 do 3 metre proti morju. Nastajali so več stoletij, njihova današnja podoba pa se je oblikovala predvsem v 13. stoletju in dokončno utrdila s trdnjavo sv. Štefana leta 1660.

Arhitekturna dediščina mnogih mojstrov

Zidove so skozi stoletja nadgrajevali znani in neznani mojstri, med drugim tudi Juraj Dalmatinac, Michelozzo di Bartolomeo iz Firenc in Onofrio della Cava. Prispevali so k temu, da so obzidje in obrambni stolpi danes ohranjeni skoraj v prvotni obliki.

Trije zgodovinski sloji v kamnu

Romanika, gotika, renesansa

Najstarejši sloj zidu izvira iz poznoromanskega obdobja, ko so bili zidovi vertikalni, s strelnimi linami zgolj na strateških točkah. Gotika je prinesla večje višine in zaprte obrambne stolpe. Renesansa pa je zaradi ognjenega orožja spodbudila utrjevanje, nižanje in nasipanje obrambnih objektov.

Prehod v barok in boj za obstoj

Zaradi vse močnejših topov so nekateri stolpi zasutimi z zemljo, zgrajene so bile nove utrdbe. Vse to pa ni bilo dovolj, da bi leta 1806 obvarovali svobodo pred Napoleonovimi enotami.,

Obzidje, ki je oživelo

Vsako trdnjavo je vodil izbran plemič. V primeru vojne so poveljstvo prevzeli poklicni poveljniki in generali, obrambo pa so dopolnjevali tudi plačanci z Madžarske in severne Hrvaške. Zidine, kot jim pravijo domačini, niso bile le simbol moči, temveč delujoč sistem obrambe.

Iz simbola obrambe v simbol ponosa

Po propadu republike so se pojavile ideje o rušenju zidov, a so se Dubrovčani temu odločno uprli. Leta 1952 je bilo ustanovljeno Društvo prijateljev dubrovniške starine, ki je začelo obsežno obnovo. Danes so zidine dostopne vsem obiskovalcem in predstavljajo eno najlepših sprehajalnih poti v Evropi.

Obzidje, Dubrovnik, trdnjavaObzidje, Dubrovnik, trdnjava

Kaj dobite za 40 evrov?

Za vstopnino si ne boste ogledali lee 1940 metrov zidov, ampak tudi trdnjavo Lovrijenac. Pogled seže do otoka Lokrum in strehe starega mesta. Vključena je tudi uporaba sanitarij, brezplačen Wi-Fi, informacijske točke in osnovna infrastruktura, ki omogoča varno in udobno raziskovanje.

Logistika za obiskovalce

Zidove lahko obiščete vsak dan med aprilom in oktobrom. Dostop je mogoč z glavnega vhoda pri Stradunu ali preko trdnjave Minčeta. Za najlepšo svetlobo se priporoča jutranji obisk.

Praktični nasveti

  • Prinesite dovolj vode in pokrivalo
  • Nosite udobno obutev
  • Ne pozabite na fotoaparat ali telefon z dovolj pomnilnika
  • Ne čakajte do zadnjega dne, saj se gneča poveča popoldne

Zakaj se zdi 40 evrov kar veliko?

Cena ni nizka, vendar je Dubrovnik posebnost. Gre za izjemen kulturni spomenik, ki zahteva neprestano vzdrževanje. Vstopnina omogoča ohranjanje zgodovinske dediščine in financira prenove.

Za družine ali večje skupine so možni tudi popusti, pri spletni rezervaciji pa je mogoče spremljati zasedenost in se izogniti čakalnim vrstam.

Simbol svobode in vztrajnosti

Zidovi Dubrovnika niso le kamen na kamnu. So simbol mesta, ki je kljub vojnim vihram, potresom in političnim spremembam ohranilo svojo identiteto in svobodo.

Objava Toliko boste odšteli za sprehod po mestnem obzidju v Dubrovniku se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article