ARTICLE AD
Vrtovi po Sloveniji so spomladi pogosto obdani z modrimi, vijoličnimi in srebrnimi odtenki. Sivka, ena najbolj priljubljenih trajnic, je simbol sredozemske lepote, čebelam prijazna rastlina in nezgrešljiv okras sončnih gred. A v nekaterih vrtovih letos ni cvetela tako kot bi morala. Včasih popolnoma odpove, drugič pa je cvetenje šibko in kratkotrajno. Vzroki so redko očitni – pogosto pa jih poiščemo prepozno.
Za zdravo cvetenje sivke je ključno, kaj z njo naredimo že v prvih tednih pomladi. Napake se začno zgodaj, že aprila, ko se vrt začenja prebujati, a še ni videti, kaj bo v resnici uspevalo. Prav zaradi tega je zdaj pravi trenutek, da pogledamo, kje se je zalomilo in kako to popraviti.

Prezgodnje ali napačno obrezovanje
Ena največjih napak, ki jih ljubitelji sivke naredijo, je spomladansko obrezovanje – napačnega časa ali načina. Sivka potrebuje obrezovanje, a nikakor ne prepozno ali preveč agresivno.
Kaj gre narobe?
Če jo obrežemo šele v aprilu ali maju, rastlina že usmerja energijo v nove poganjke. S tem jo prisilimo, da ponovno vzpostavi zeleni del, kar lahko povzroči izostanek cvetenja. Tudi obrezovanje v leseni del, kjer ni več zelenih poganjkov, pomeni, da se rastlina morda ne bo več obnovila.
Pravi trenutek:
Najprimernejši čas za obrezovanje je konec marca ali začetek aprila, ko ni več nevarnosti zmrzali in so vidni prvi zeleni poganjki. Obrežemo približno tretjino do polovico lanskih stebel – samo zeleni, prožni deli.
Napačna lega in prst
Sivka ima raje kamnita pobočja kot rodovitne gredice. Potrebuje sonce, zračnost in izsušena tla. Če je zemlja pretežka, zadržuje vodo ali je v polsenci, se bo odzvala s slabšo rastjo in cvetenjem.
Znaki neprimerne lege:
- Rastlina raste počasi, brez značilnega vonja.
- Stebla so podolgovata, redko olistana.
- Ni cvetnih popkov, kljub siceršnjemu zelenju.
Rešitev:
Če opazite te znake, sivko presadite na bolj sončno in suho mesto. V tla dodajte pesek ali droben gramoz, da izboljšate drenažo. Če je na voljo visoka greda, jo uporabite kot prostor z nadzorovanimi pogoji.
Preveč zalivanja ali zastiranja
Sivka prenese sušo veliko bolje kot preobilico vlage. Veliko vrtnarjev jo zaliva po enakem urniku kot ostale trajnice, kar vodi v propad korenin in odsotnost cvetov.
Pogosta napaka:
Spomladi začnemo z obilnim zalivanjem, tudi ob deževnem vremenu. Hkrati dodamo zastirko (lubje, slama), da zadržimo vlago – a prav ta kombinacija ustvarja pogoje za gnitje.
Rešitev:
Sivke ne zalivamo pogosto. Tudi v sušnih dneh le enkrat tedensko, če je posajena v zemlji. Zastirko raje preskočimo – ali uporabimo bel kamen, ki odbija sonce in ohranja zračnost.
Pregosta zasaditev ali senčni sosedje
Sivka ljubi prostor. Potrebuje zrak, svetlobo in kroženje toplote okoli sebe. V gostih zasaditvah se pogosto »zaduši«, saj ji višje trajnice vzamejo svetlobo in toploto.
Znaki prenatrpanosti:
- Sivka se nagiba stran od drugih rastlin.
- Ni enakomerne oblike, cveti le na eni strani.
Kaj storiti:
Sadike naj bodo vsaj 40 cm narazen. Če ste jo zasadili poleg visokih rastlin (vrtni ognjič, ameriški slamnik, dalije), jih prestavite ali izberite nižje spremljevalke – na primer žajbelj, timijan ali lan.
Prepozno gnojenje ali gnojenje z napačnimi hranili
Čeprav sivka ni zahtevna rastlina, tudi ona potrebuje hranila. A ne tista, ki jih najpogosteje dodajamo drugim rastlinam. Gnojila z visoko vsebnostjo dušika spodbujajo rast listov, a zavirajo tvorbo cvetov.
Prava formula:
Gnojite z gnojilom z nizkim deležem dušika in več kalija, ki spodbuja cvetenje. Idealno gnojilo za sivko je podobno kot za vrtnice ali sadno drevje.
Dodajanje komposta je priporočljivo, vendar zgodaj spomladi – najkasneje do sredine aprila. Kasnejše gnojenje ne bo spodbudilo cvetenja, lahko pa bo poslabšalo strukturo grma.
Objava To so razlogi, zakaj se sivka letos ni razcvetela – napaka se začne že v aprilu se je pojavila na Vse za moj dan.