ARTICLE AD
Postelja je kraj, kjer preživimo tretjino svojega življenja. Vendar pogosto pozabimo, da je to tudi prostor, kjer se kopiči znoj, odmrla koža, pršice, bakterije in ostanki kozmetičnih izdelkov. Redno menjavanje in pranje posteljnine ni le stvar udobja in vonja, temveč ključno vprašanje higiene. Preredko pranje lahko povzroči celo vrsto zdravstvenih in dermatoloških težav, vpliva pa tudi na kakovost spanca in splošno dobro počutje.

Koliko mikroorganizmov se skriva v postelji
Postelja kot naravno okolje za pršice in bakterije
Vsako noč telo izloči približno 200 ml znoja. Poleg tega se med spanjem odluščijo številne kožne celice, ki skupaj z vlago ustvarijo idealno okolje za razvoj pršic, plesni in bakterij. Te mikroorganizme privlači toplota in vlaga, ki jo oddajamo med spanjem.
Opažne posledice preredkega pranja
Posteljnina, ki je ni bilo oprane več kot dva tedna, vsebuje visoko koncentracijo bakterij, kot so Staphylococcus aureus, E. coli in celo glive. Te lahko povzročijo okužbe, vnetja, alergijske reakcije in kožne izpuščaje, predvsem pri bolj občutljivih posameznikih.
Kako pogosto je dovolj pogosto
Priporočila dermatologov in mikrobiologov
Večina strokovnjakov svetuje, da posteljnino peremo enkrat na teden. V bolj suhem podnebju lahko razmik znaša do deset dni, vendar naj to ne bo pravilo. Pogosteje naj posteljnino menjajo tisti, ki se ponoči močno potijo, spijo goli ali imajo hišne ljubljenčke v postelji.
Vpliv letnega časa
Poleti, ko je znojenja več, naj bo menjavanje pogostejše. Pozimi, če spimo v piŽami in se manj potimo, lahko posteljnino peremo na deset do štirinajst dni. V vsakem primeru pa naj bo to redna navada, ne nekaj, kar opravimo le ob obisku gostov.
Zdravstvena tveganja preredkega pranja
Alergije in poslabšanje astme
Pršice so med najpogostejšimi sprožilci alergij in astme. Njihove izločke dihamo vsako noč, če posteljnine ne peremo dovolj pogosto. Simptomi, kot so kihanje, srbeče oči, zamašen nos in kašelj, se lahko pojavijo tudi pri ljudeh, ki sicer niso znani kot alergiki.
Težave s kožo in okužbe
Preredko oprana posteljnina lahko povzroči pojav aken, ekcemov ali folikulitisa. Bakterije z umazane prevleke lahko prodrejo v odprte pore in povzročijo vnetja. Še posebej občutljiva je koža na obrazu, ramenih in hrbtu, ki je v stiku z vzglavnikom in rjuhami.
Prebavne in urinarne okužbe
V nekaterih primerih lahko bakterije z rok, spolovil ali prebavil pridejo na posteljnino. Če je ta dolgo neperemo, se mikrobi prenesejo nazaj na telo. Posledica so lahko blage ali celo resne okužbe sečil, žlodca ali črevesja.
Higiena vzglavnika in odeje je prav tako pomembna
Prevleke niso dovolj
Tudi če redno peremo prevleke, blazine in odeje časoma vpijejo znoj, vlago in delce kože. Priporočljivo je, da jih operemo vsaj na dva do tri mesece, Če niso pralne, pa jih redno prezračujemo in čistimo po navodilih proizvajalca.
Vzglavnik kot skrita grožnja
V raziskavah so v starih vzglavnikih našli cel spekter mikrobov, plesni in bakterij, ki jih ni mogoče odstraniti s pranjem prevleke. Zamenjava vzglavnika na vsakih dve do tri leta naj bo del rutinske nege spanja.
Kako pravilno prati posteljnino
Visoka temperatura in dovolj dolg cikel
Za učinkovito odstranjevanje bakterij in pršic perite posteljnino pri temperaturi 60 °C. Poleg temperature je pomemben tudi čas pranja – izberite dolg program. Detergent naj bo kakovosten, brez agresivnih dišav, če imate občutljivo kožo.
Sušenje na soncu ali v sušilnem stroju
Sončna svetloba uničuje bakterije in osveži tkanino. Sušenje na prostem je idealno, če imate to možnost. V nasprotnem primeru uporabite sušilni stroj s programom za visoko temperaturo.
Posebne skupine z dodatnim tveganjem
Otroci in dojenčki
Otroci imajo šibkejši imunski sistem, njihova koža pa je bolj občutljiva. Posteljnino naj zanje perete pogosteje, pri dojenčkih celo dvakrat tedensko. Enako velja za prevleke na blazinicah za dojenje in igralne podloge.
Alergiki in kronični bolniki
Osebe z alergijami ali boleznimi dihal morajo biti še posebej pozorne. Poleg rednega pranja posteljnine naj uporabijo dodatno zaščitno prevleko proti pršicam in se izogibajo sintetičnim materialom.
Tisti, ki spijo z ljubljenčki
Ljubljenčki v postelji pomenijo dodatno breme za čistost. Dlaka, slina, bakterije in zemlja z njihovih tačk lahko znatno poslabšajo higieno. V tem primeru je tedensko pranje skoraj nujno.
Kaj še lahko storite za čistejšo posteljo
Prezračujte vzmetnico in prostor
Zjutraj ne pospravljajte postelje takoj. Dovolite, da vlaga izhlapi. Odgrnjene rjuhe in odprta okna pomagajo preprečiti razvoj plesni in neprijetnih vonjav. Vzmetnico prezračite vsaj enkrat mesečno.
Uporabljajte zaščitne prevleke
Vodoodporne in proti pršicam odporne prevleke za vzmetnice in vzglavnike so dobra naložba. Redno jih operite in s tem podaljšajte čas med posameznimi zamenjavami osnovne opreme.
Prha pred spanjem ni le razvada
Čisto telo pomeni manj umazanije v postelji. Prha pred spanjem zmanjša količino znoja, kožne maščobe in zunanjih onesnaževalcev, ki bi drugače končali na rjuhah.
Spanje v čisti postelji pomeni več kot le udobje
Udobna postelja ni popolna brez čistoče. Spanje v redno oprani posteljnini ne vpliva le na higieno, temveč tudi na kakovost spanca, svežino po prebujanju in splošno dobro počutje. Vzeti si nekaj dodatnih minut za menjavo in pranje pomeni vlaganje v zdravje, počitek in miren spanec.
Objava To se zgodi, če posteljnino perete preredko se je pojavila na Vse za moj dan.