Thompson bo v Areni Zagreb zapel “Bojna Čavoglave”: “Ne bo mi sekta določala, kaj smem početi”

3 hours ago 30
ARTICLE AD

Potem ko je zagrebški župan prek medijev zagrozil, da Marko Perkovič Thompson v primeru izvedbe pesmi “Bojna Čavoglave” ne bo smel več nastopati v mestnih prizoriščih, mu glasbenik zdaj sporoča, da bo v Areni Zagreb ponosno zapel prav to pesem.

“Minilo je že 34 let, odkar sem posnel pesem z naslovom ‘Bojna Čavoglave’. Niti v sanjah si nisem mislil, da bo ta pesem živela tako dolgo. Res je, nastala je v najtežjih trenutkih domovinske vojne, dvigovala je moralo in dajala upanje hrvaškemu ljudstvu,” je preko objave na Facebooku sporočil Marko Perković Thompson.

Po njegovih besedah je pesem danes eden od simbolov domovinske vojne in obuja spomine na čas nastajanja hrvaške države. “Zaradi hinavščine nekaterih medijev moram vse spomniti, da je bila pesem ‘Bojna Čavoglave’ med vojno in v povojnem obdobju najbolj predvajana pesem v vseh hrvaških medijih. Vsi so jo sprejeli,” je izpostavil in dodal, da osrednji mediji to danes ignorirajo, kar se mu zdi najmanj nekorektno.

Glede na to, da se je vojna končala, je večkrat razmišljal, da bi pesem “Bojna Čavoglave” izvajal le ob posebnih priložnostih, kot sta dan državnosti in dan zmage. “Razmišljal sem, da je ne bi uvrstil v redni repertoar turnejskih koncertov, temveč le občasno,” je po navedbah portala 24sata povedal v nadaljevanju. Ker je vojna končana, je to smatral za razumno odločitev. Zato se je posvetil drugim temam – ljubezni do vrednot (Bog, družina, domovina), življenjskim in duhovnim temam, zgodovinskim temam ter negovanju spomina na čas, ko so skupaj ustvarjali hrvaško državo. “Zavedam se, da je bila pesem ‘Bojna Čavoglave’ za določene strukture in posameznike vedno kontroverzna, tako kot je zanje kontroverzna sama neodvisna demokratična hrvaška država. A očitno takrat niso imeli poguma izraziti takšnih stališč, temveč so se strahopetno skrili,” je dejal v objavljenem videu.

“Po domovinski vojni so prišli iz mišjih lukenj in postali preganjalci vrednot, na katerih sloni hrvaška država in hrvaška družba,” je nadaljeval in poudaril, da domovinska vojna predstavlja temelj hrvaške države. Po njegovem ima svoje simbole, med katerimi je tudi pesem “Bojna Čavoglave”. “Z napadom na te simbole pravzaprav napadajo domovinsko vojno in temelje hrvaške države. Pesem, ki je nekoč združevala ljudi, je postala trn v peti tistim, ki bi najraje izbrisali to, kar simbolizira,” je dodal in spomnil, da se je hudo preganjanje pričelo pred približno 20 leti.

Foto: STA

Zaradi odzivov spremenil mnenje

Medijski linč in besnenje določenih posameznikov sta vplivala na spremembo njegove odločitve. “Pesem ‘Bojna Čavoglave’ sem vrnil v redni repertoar kot znak jasnega upora proti vsem, ki zanikajo domovinsko vojno in vrednote, na katerih temelji sodobna hrvaška država,” je pojasnil. Opozoril je, da je bila pesem podvržena pravi kalvariji – napadena, osporavana in na koncu pristala na sodišču.

Ker je Visoko kazensko sodišče Republike Hrvaške potrdilo njeno zakonitost in legitimnost, je verjel, da se bodo napadi končali. “Ponosno sem jo še naprej izvajal na vseh koncertih, tudi na Hipodromu – na največjem in najveličastnejšem koncertu v moji karieri, ki je pokazal enotnost in moč hrvaške mladine ter večine hrvaškega ljudstva,” je povedal in dodal, da se je za kratek čas zdelo, da so za njegovo glasbo nastopili mirni časi.

Visoko kazensko sodišče Republike Hrvaške potrdilo zakonitost in legitimnost pesmi

“Vendar so nekateri, vključno z zagrebškimi oblastmi, poskušali omadeževati vso lepoto in emocije tistega koncerta ter ga prikazati kot fašistično zborovanje – domnevno zaradi izvedbe pesmi ‘Bojna Čavoglave’,” je izpostavil in dodal, da s tem niso le ignorirali sodbe Visokega kazenskega sodišča, temveč so “javnost zavajali tudi z lažmi o odločitvi ustavnega sodišča, češ da je pesem prepovedana, kar ne drži”. Ustavno sodišče se namreč o pesmi nikoli ni izreklo.

Thompsonov koncert je pritegnil približno pol milijona ljudi (Foto: AFP)

Glede na to, da nič v vsebini pesmi ni sporno in ne krši zakona, Thompson zagrebškim oblastem očita, da so se postavile v vlogo sodnika in tožilca. “Kako je kaj takega sploh mogoče v pravni državi?” se sprašuje. V zvezi z napovedano prepovedjo nastopanja v mestnih prostorih vztraja, da gre za čisto diskriminacijo in neposredno kršitev njegove ustavne pravice do dela ter pravic vseh sodelavcev – glasbenikov, tehnikov in drugih. Po njegovem mnenju se s tem krši tudi pravica prebivalcev Zagreba, da poslušajo in gledajo, kar želijo.

“Samo hudobna, bolna pamet lahko več kot pol milijona Hrvatov – veteranov, otrok, starejših, celih družin, hrvaške mladine – označi za fašiste,” je poudaril. Ob tem je spomnil, da je bil leta 1991 pripadnik Zbora narodne garde in hrvaških obrambnih sil (HOS), katerih vojna zastava je imela oznako HSP in napis “Za dom spremni”. “Ne pristajam na to, da mi zdaj neka sekta določa, kaj smem in česa ne smem početi,” je zaključil Thompson

A. H.

The post Thompson bo v Areni Zagreb zapel “Bojna Čavoglave”: “Ne bo mi sekta določala, kaj smem početi” first appeared on Nova24TV.
Read Entire Article