ARTICLE AD
Vlaga v stanovanju ni vedno očitna. Pogosto se prikrade tiho, brez sledi na stenah, brez kapljic na oknih in brez plesni, ki bi jo lahko opazili s prostim očesom. Toda kljub temu je tam – in povzroča škodo. Stanovanje z visoko vlažnostjo vpliva na zdravje, pohištvo, konstrukcijo in celo na kakovost vašega spanca. Najbolj zaskrbljujoče pa je to, da ni treba imeti nobenega merilca, da bi jo opazili. Dovolj je nekaj pozornosti, nekaj čutov in kanček izkušenj.

Vlaga in vonj, ki ga nos ni navajen
Vlažen zrak ima drugačno aromo
Ob vstopu v prostor, kjer je preveč vlage, se nos pogosto odzove, še preden se zavedamo. Zrak ima nekoliko postan, težek vonj, ki spominja na mokre cunje ali zaprt kletni prostor. To ni le domišljija, ampak kemična reakcija – vlaga omogoča razrast mikroorganizmov, ti pa ustvarjajo vonjave, ki jih lahko zaznamo že v nizkih koncentracijah.
Preverite prostore, kjer se vonj dlje zadržuje
Kopalnice brez oken, shrambni prostori, vogali spalnic in za večjim pohištvom so običajne točke tihe vlage. Če zaznate, da se v določenem delu stanovanja zrak ne menja in vedno diši nekoliko postano, obstaja velika verjetnost, da je tam prisotna vlaga.
Občutek na koži in tkaninah ne laže
Vzglavniki, preproge in rjuhe so najboljši pokazatelji
Ponoči se lahko zbudite s čudnim občutkom – kot da je rjuha malenkost vlažna, čeprav ste suhi. Tudi ob dotiku sedežne garniture ali oblazinjenega stola se lahko zazna, da tkanina ni prijetno topla ali suha, temveč ima hladen, vlažen občutek. Vlaga se najprej začne nabirati v poroznih materialih, kot so tkanine, zato so ti predmeti najboljši indikator.
Hladnost sten in stekel brez pravega razloga
Čeprav je temperatura v prostoru stabilna, določene površine dajejo vtis, da so hladnejše, kot bi pričakovali. To velja predvsem za notranje stene, ki se ne ogrevajo neposredno. Vlaga lahko povzroči ta občutek, saj materiali prevajajo toploto drugače, kadar so nasičeni z vlago.
Stene in stropi, ki razkrivajo več, kot bi želeli
Barva se zdi neenakomerna, brez vidne napake
Stene, ki na prvi pogled delujejo povsem običajno, lahko ob natančnejšem opazovanju pokažejo neenakomeren lesk, temnejše lise ali območja, kjer se barva neenakomerno lomi. To je lahko znak, da so določeni deli vlažnejši. Posebej bodite pozorni na robove ob stropih, pod okni in v vogalih.
Mavčne obloge in lesene letvice se rahlo napnejo
V stanovanju, kjer je vlaga prisotna dlje časa, se materiali začnejo odzivati. Mavčne plošče se lahko nežno napihnejo, robovi lesenih letvic pa odstopijo od stene. Čeprav spremembe niso vedno dramatične, jih lahko opazite s pogledom od strani ali ob močnejši svetlobi.
Pohištvo, ki skriva več kot shranjene predmete
Zamaščenina, ki ni od kuhanja
Pohištvo, še posebej tisto iz iverke ali MDF materialov, lahko vlažno okolje začne kazati s spremembami na površini. Včasih ni jasno, ali gre za prah, umazanijo ali masten sloj – vendar gre pogosto za posledico vlage, ki se ujame v površino. Mize, regali in predalniki lahko postanejo lepljivi na dotik brez očitnega razloga.
Neodprt predal ima poseben vonj
Odprite predal, ki ga niste uporabljali že več tednov. Če ob tem začutite zatohlost, to pomeni, da se v prostoru zadržuje več vlage, kot bi bilo priporočljivo. Pohištvo je dober indikator, ker akumulira vlažen zrak v notranjosti in ga oddaja postopoma.
Osebni predmeti, ki postajajo glasniki vlage
Knjige se valovijo, papir se ukrivlja
Na knjižni polici ni nobenega kozarca z vodo, a listi knjig so vseeno rahlo valoviti? To je klasičen znak povišane vlage v prostoru. Papir, ki vpija vlago iz zraka, se začne kriviti, tudi če ni bil neposredno moker. Podoben učinek opazimo pri revijah, dokumentih in celo embalaži izdelkov.
Oblačila v omari so hladna, a niso sveža
Vlažna stanovanja pogosto povzročijo, da oblačila, kljub temu da so čista, ne delujejo sveže. Po več dneh v omari, ki nima dovolj zračenja, lahko oblačilo postane hladno na dotik, mehko a ne prijetno. Tkanine, ki zadržujejo vlago, tudi z vonjem sporočajo, da nekaj ni v redu.
Zdravje in vlaga? Povezava, ki je ne gre spregledati
Pogosto kihanje, kašljanje in zamašen nos
Če se vam pogosto dogaja, da kihate le doma ali imate zamašen nos brez očitnega razloga, je morda kriva skrita vlaga. Vlažen zrak omogoča razrast mikroorganizmov, ki dražijo dihala. To še posebej velja za ljudi z alergijami ali astmo.
Koža in počutje reagirata tiho
Suha koža, neprijeten občutek hladu, nenehna utrujenost in glavoboli so simptomi, ki jih pogosto povezujemo s stresom ali letnimi časi, a so lahko posledica bivanja v preveč vlažnem prostoru. Telo zazna vlago in se nanjo odzove, tudi če mi tega ne povežemo neposredno.
Objava Tako prepoznate, da imate v stanovanju skrito vlago – brez merilcev in brez stroškov se je pojavila na Vse za moj dan.