ARTICLE AD
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Zadružna zveza Slovenije nasprotujeta predlagani centralizaciji financiranja skupne kmetijske politike in pozivata k ohranitvi dvostebrne strukture z evropskim kmetijskim jamstvenim skladom in evropskim skladom za razvoj podeželja. Premierja pozivata, naj naredi vse za zaščito slovenske prehranske verige.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) in Zadružna zveza Slovenije (ZZS) sta pred zasedanjem Evropskega sveta, ki bo v četrtek in petek, poslali skupno pismo predsedniku vlade Robertu Golobu, v katerem sta izrazili resno zaskrbljenost zaradi predlogov za prihodnji večletni finančni okvir EU po letu 2027.
Kot sta zapisali, je v času geopolitične nestabilnosti, podnebnih sprememb in spreminjajočih se trgovinskih razmer prehranska varnost EU ključna za stabilnost celotne unije.
“Skupna kmetijska politika ostaja nepogrešljivo orodje za zagotavljanje dostopa do varne, trajnostne in cenovno dostopne hrane, hkrati pa podpira milijone kmetov in ohranja vitalnost podeželskih skupnosti,” sta zbornica in zveza izpostavili v sporočilu za javnost.
Opozarjata, da predlogi Evropske komisije, ki si prizadevajo za centralizacijo financiranja EU v en sam sklad, ogrožajo avtonomijo in celovitost skupne kmetijske politike. “Takšni pristopi lahko privedejo do njene razgradnje v širši okvir brez jasnega fokusa in zagotovil,” sta poudarili organizaciji.
V dopisu premierju Golobu sta navedli deset ključnih elementov, ki jih je po njihovem prepričanju treba ohraniti v prihodnji skupni kmetijski politiki. To so namenska in povečana proračunska postavka, prilagojena inflaciji, ohranitev dvostebrne strukture, popolno financiranje evropskega kmetijskega jamstvenega sklada iz proračuna EU, osredotočenost na dohodkovno podporo aktivnim kmetom, osredotočenost na dohodkovno podporo aktivnim kmetom, ohranitev plačil na hektar kot najstabilnejšega načina izplačil, poenostavitev pogojev in zmanjšanje upravnega bremena ter spodbujanje kmetijskih zadrug in sektorskih ukrepov.
KGZS in ZZS premierja pozivata, naj na zasedanju Evropskega sveta naredi vse za zaščito slovenske prehranske verige in zagotovi ustrezno podporo kmetijskemu sektorju, ki je, kot sta navedli, ključen za družbeno stabilnost in mir.