ARTICLE AD
Visoko sodišče v Londonu je danes zavrnilo zahtevo nevladnikov za prepoved izvoza delov za izraelska bojna letala tipa f-35. Sodišče je odločilo, da je odločitev o tem v pristojnosti izvršne oblasti, ki za svoja dejanja odgovarja parlamentu oz. volivcem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nevladna organizacija Al-Haq je želela, da sodišče presoja o zakonitosti “pravne luknje”, ki jo je ustvarila britanska vlada. Ta je namreč septembra lani v luči vojne v Gazi začasno preklicala več deset od skupno 350 dovoljenj za prodajo orožja Izraelu, še naprej pa je dovolila izvoz delov za ameriške lovce f-35.
Obrambni minister John Healey je pojasnil, da Združeno kraljestvo te dele dobavlja v okviru mednarodnega programa, ustavitev izvoza pa da bi zato vplivala na celoten program in imela “velik vpliv na mednarodni mir in varnost”.
Nevladniki so trdili, da se vlada zaveda, da obstaja resna nevarnost, da Izrael s pomočjo teh delov krši mednarodno pravo v Palestini. Vladni odvetnik je menil, da sodišče ne more odločati v takšnem postopku, ker da bi to lahko imelo slabe učinke na “zunanje odnose s prijateljsko državo Izrael”.
Sodišče se je strinjalo z vladno stranjo in pojasnilo, da je odločitev o sodelovanju v mednarodnem programu za letala f-35 v pristojnosti izvršne oblasti, ki za svoja dejanja odgovarja parlamentu oz. volivcem.
Po navedbah britanske organizacije Kampanja proti trgovini z orožjem (CAAT) je London konec leta 2024 po preklicu določenih dovoljenj znatno povečal izvoz orožja v Izrael. Ta je odtlej še dodatno zaostril agresijo v Gazi, ki vsakodnevno terja več deset žrtev.
Sodišče v Haagu je lani v podobnem primeru razsodilo, da mora nizozemska vlada ustaviti izvoz delov za letala f-35. Kot je utemeljilo, namreč obstaja jasno tveganje, da bodo letala vpletena v kršenje mednarodnega humanitarnega prava.