ARTICLE AD
Odlična gejmerska tablica, morda uporabna še za ta najbolj zahtevne ustvarjalce vsebin, ki teh nikakor nočejo urejati v pisarni. Potem se konča, razen če čustva zameglijo razum. Kar v tem primeru ni popolnoma izključeno!
Ni zanimiva zaradi zasnove. To zna biti celo njena največja ovira. Zanimiva je po zaslugi AMDjevega procesorja Ryzen AI MAX z izjemnimi zmogljivostmi na vseh treh področjih, a še posebej v poganjanju zahtevne grafike in algoritmov umetne inteligence. Zdi se, da procesor združuje najboljše lastnosti nevronske enote in grafičnih jeder ob že tako ali tako hitrimi univerzalnimi jedri arhitekture Zen 5. V ROGovo tablico so vgradili različico Ryzen AI Max+ 395 z najvišjim taktom 5,1 GHz, 16 jedri (32 niti), 80 MB predpomnilnika, nevronsko enoto zmogljivosti 50 TOPS in 40 grafičnimi jedri. AMD trdi, da čip porabi med 45 in 120 vati. Kolikšna je dejanska moč, je močno odvisno od uporabe, a bi se strinjal, da se večino časa giblje okoli 60 vatov.
Procesor | Ryzen AI Max+ 396 z integrirano grafiko Radeon 8060s (120 W) |
Zaslon | IPS, 13,4-palcev (dobrih 34 cm), razmerje stranic 16:10, 2560 x 1600 pik, 180 Hz, na dotik občutljiv. |
Zvočniki | dva zvočna gonilnika (2 W) |
Pomnilnik (RAM/pogon) | 32 GB LPSDR5X (126 GB največ); 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 |
Priključki | HDMI 2.1, USB tip A, USB tip C s podporo DisplayPort (2x), bralnik kartic, za polnjenje, za slušalke |
Vmesniki | Wi-Fi 7, Bluetooth 5,4 |
Baterija | 70 Wh, napajalnik 200 W, možnost polnjenja preko priključka USB C (100 W) |
Mere in masa | 300 mm x 204 mm x 13 – 15 mm; 1,2 kg |
Geekbench 6 – baterija | 2.200 (jedro), 12.424 (več-jeder), 43.560 (GPU) |
Geekbench 6 –napajalnik | 2.918 (jedro), 16.858 (več-jeder), 78.185 (GPU) |
Priporočena cena | 3.100 € |
Tablica samo po zasnovi
ROG Flow Z13 je zasnovana kot tablica, a se zame takšno poimenovanje konča. Ohišje je predebelo in masa previsoka, da bi jo bilo mogoče udobno dlje časa držati v rokah in obenem igrati igre z dotikanjem zaslona. To preprosto ne gre. Ni udobno, čeprav so odprtine za izpust vročega zraka na zgornjem robu in nikdar ne ogrevajo dlani. Morda ima zaradi tega na hrbtu nogo, ki jo, postavljeno na ravno površino, drži pod primernim kotom. Prav tako z obliko na daleč kriči, da gre za čistokrvni gejmerski izdelek, ki mu v primerjavi z ROGovimi prenosniki manjka zgolj trak barvnih sijalk in nekoliko boljša tipkovnica.
Z velikimi tipkami in hodom 1,7 milimetra ta sicer daleč prekaša večino odstranljivih tipkovnic, a mi vseeno ni bilo dano udobno igrati. Ni dovolj toga, da bi zdržala evforijo pritiskanja. Enako je s sledilno ploščico. Dobra in primerno velika, a se upogiba pod grobim pritiskom. Izkušnja igranja zatorej ni najboljša. Bolje je uporabiti plošček ali kakovostnejšo tipkovnico in skupaj z njo še miško, a za običajna dela, predvsem pisarniška, pripomb ni. Niso pa pozabili na osvetlitev tipk, kar pogosto pride še kako prav.
Še v nečem se Flow Z13 loči od običajnih tablic. Medtem ko imajo te en sam priključek, večinoma USB tipa C, jih ima veliko in še raznovrstnih povrhu. Omenil sem, da je za igranje boljša tipkovnica skoraj nujna, zato je škoda, da je priključek tipa A en sam. Zlahka bi bila dva in potem bi brez dodatkov in zapletov lahko sočasno priključili tipkovnico in miško.
Zaslon dober (a škoda, da ni mini-LED)
Asus v večino prenosnikov vgrajuje zaslone OLED. Razen v gejmerske, kajti tu prevlada potreba po čim hitrejšem osveževanju. Zato so vgradili zaslonsko tehniko IPS, ki zadošča v vseh pogledih, razen morda v svetilnosti, ki se konča pri 500 kandelah. Dovolj za igranje v prostorih. A ne pozabimo, da je govora o tablici, in posledično igranje zunaj ni izključeno. Iz tega razloga bi bil verjetno zaslon mini LED boljši. Kljub premazu proti bleščanju.
V tej izvedbi sem imel na voljo 32 GB delovnega pomnilnika. Vrh glave za večino opravil, vendar je treba upoštevati, da je enoten. Uporablja ga procesor, grafična enota in še nevronska enota. S stališča, da gre za napravo s posebnim namenom, je zato čudno, da je privzeto za grafiko na voljo kos velik 4 GB. Bolje je, da mejo dvignete na 8 oziroma v primeru grafično zahtevnih iger celo na 16 GB.
Ko govorim o igrah in ker je tablica namenjena igranju, ne morem mimo ocene, da večina brez težav deluje s privzeto ločljivostjo 2,5K pri najvišjih nastavitvah. Brez vključene tehnike sledenja žarkom, ray tracing, a vseeno. Genshin Impact tokrat nima smisla posebej omenjati. Zgovornejši so naslednji podatki. Cyberpunk 2077 46 sličic na sekundo, Shadow of the Tomb Raider 69, The Witcher 3 61, Kingdom Come Deliverance 2 46, Counter Strike 2 8, Forza Horizon 77 in Hogwarts Legacy 56. Mimogrede, podatke mi je zaupal prijazen prijatelj, saj nisem vešč igralec, sin pa teh naslovov ne igra in obenem sovraži prenosnike v vlogi gejmerskih mašin. Preko palca zmogljivosti integrirane grafike še najlažje primerjate z diskretnima karticama RTX 4060 ali RTX 3070. Občasno ju celo premaga.
Zadovoljivo dobra avtonomija
Segrevanje je raka rana vseh zmogljivih procesorjev in Flow Z13 ni izjema. Ni pretirano, kajti temperatura se redko dvigne nad 80 stopinj. Zasluga gre učinkovitemu sistemu hlajenja, katerega slaba plat je rahel hrup ventilatorjev, ko so težave z odvečno toploto največje. S 50 decibeli ni pretiran, a ga vgrajena zvočnika ne preglasita. Preprosto nista dovolj dobra za napravo tega tipa, zato je uporaba slušalk priporočljiva.
Kljub zmogljivostim in ne največji kapaciteti baterije avtonomija ni pretirano slaba, a ravno tako ne blesti. Polno napolnjena zadostuje za dve do tri ure igranja oziroma do sedem ur gledanja videoposnetkov z YouTuba prek brezžičnega omrežja na polovični svetlosti zaslona. Baterijo polnite prek priključka USB ali namenskega 200-vatnega napajalnika. Če je mogoče, naj ta ostane doma. Težko bi zagovarjal tezo, da je majhen in lahek.
HVALIMO:
- Odličen procesor, ki je hkrati varčen.
- Dobra avtonomija baterije.
- IPS zaslon se v večini pogojev dobro obnese.
- Robustna izdelava.
GRAJAMO:
- Le pogojno je uporabna kot »tablica«.
- Samo povprečni kameri.
- Cena v Sloveniji.
The post ROG FLOW Z13: Komu pa je tebe treba bilo? appeared first on Tehnozvezdje.