V tem znanem navtičnem mestu na Jadranu po novem tudi sidrišče

8 hours ago 7
ARTICLE AD

Murter je že dolgo eden najbolj prepoznavnih otokov za navtični turizem na Hrvaškem. Zaradi ugodne lege, bližine Kornatov in razvite infrastrukture privablja lastnike jadrnic, motornih čolnov in čarterskih gostov iz vse Evrope. Uvala Hramina, ki leži tik ob mestu Murter, je naravno zaščitena in hkrati dobro povezana s kopnim. Letos je vstopila v sezono z novo pridobitvijo – organiziranim sidriščem, ki bo razbremenilo marino in izboljšalo varnost plovil.

V uvali Hramina na Murterju postavljeno sidrišče z bojami

Postavitev sidrišča pomeni, da bodo plovila lahko zasidrana na urejenih bojah, kar zmanjšuje tveganje za poškodbe zaradi nepravilnega sidranja in ščiti morsko dno. Nova ureditev je hkrati odgovor na vse večje zanimanje za charter jadrnic v tem delu Jadrana. Murter utrjuje svoj status pomembnega navtičnega središča.

Sidrišče v uvali Hramina, MurterSidrišče v uvali Hramina, Murter

Zakaj je Hramina pomembna za navtiko

Naravna zaščita, bližina Kornatov in odlična infrastruktura

Uvala Hramina leži na severozahodni obali otoka Murter in velja za eno najbolj zaščitenih naravnih pristanišč na celotni dalmatinski obali. Z juga jo obdaja rt Gradina, s severne strani pa se odpira proti Murterskemu morju. V zalivu je že dolgo doma Marina Hramina, ki nudi privez več kot 400 plovilom in ima status ene najbolje urejenih marin na Jadranu.

Poleg tega je Murter eno izmed najbližjih kopenskih izhodišč za raziskovanje Nacionalnega parka Kornati, zato so številni čarterski gosti prav tu začeli in zaključili svoje počitniške plovbe. V zadnjih letih se je povečalo tudi število zasebnih plovil, ki iščejo varno in dostopno mesto za prenočevanje ali začasen privez.

Sidrišče z bojami je tako logična nadgradnja obstoječe ponudbe – omogoča varen privez tudi tistim, ki ne potrebujejo vseh storitev marine ali ki se želijo izogniti gneči v visoki sezoni.

Kako deluje novo sidrišče v Hramini

Sistem boj, nadzor in zaščita morskega dna

Sidrišče v uvali Hramina je organizirano z več vrstami boj, ki omogočajo privez plovil različnih velikosti. Vsaka boja ima sistem za varno privezovanje, sidrišča so oddaljena dovolj drug od drugega, da preprečujejo trke ob močnejšem vetru. Boje so sidrane z ekološko sprejemljivimi sistemi, ki zmanjšujejo vpliv na morsko dno – uporabljajo se betonski bloki ali plavajoče sidrne rešitve, ki ne poškodujejo travnikov posidonije.

Za goste je pomembno predvsem to, da vedo, da je njihovo plovilo varno. Hkrati je s tem zmanjšano divje sidranje, ki pogosto ogroža tako naravno okolje kot tudi druga plovila.

Koristi za jadralce in lokalno skupnost

Več reda, boljša varnost in trajnostna rešitev

Jadralci in skiperji pogosto iščejo sidrišča, ki jim omogočajo hitro in enostavno rešitev v primeru poznega prihoda ali neugodnih vremenskih razmer. Do zdaj je bila Hramina pogosto prva izbira za »divje« sidranje izven marine, kar pa je prinašalo tveganja – za plovila in naravo.

Nova ureditev omogoča:

  • večjo varnost pri privezovanju,
  • manjšo obremenitev za marino, ki se poleti hitro napolni,
  • boljšo zaščito morskega okolja,
  • jasno določena pravila, ki veljajo za vse uporabnike zaliva.

Za lokalno skupnost pa sidrišče pomeni tudi dodatne prihodke. Upravljanje s sidriščem lahko pomeni nova delovna mesta, boljši nadzor nad prometom in dodatne storitve za obiskovalce. Hkrati se zmanjšujejo konflikti med različnimi uporabniki zaliva – med stalnimi prebivalci, gostinskimi obrati in navtičnimi turisti.

Murter, sidrišče, bojeMurter, sidrišče, boje

Kje še lahko pričakujemo podobne ureditve

Urejena sidrišča niso več redkost. V zadnjih letih so podobne sisteme uvedli na območjih Paklenih otokov, v Dalmaciji med Trogirjem in Primoštenom ter v številnih zalivih na otokih Vis, Lastovo in Mljet. Razlog je preprost: navtični turizem raste, prostor pa ostaja enak.

Hrvaška obala gre v smer regulacije navtičnega turizma

Hrvaška se je kot članica Evropske unije zavezala k ohranjanju naravnega morskega okolja. Nepregledno sidranje in poškodbe morskega dna so težava, ki jo je treba reševati sistemsko. Sidrišča z bojami so kompromis med prostostjo gibanja in zaščito okolja. Murter je s tem projektom še enkrat dokazal, da zna uskladiti tradicijo navtike z zahtevami sodobnega turizma in varstva narave.

Objava V tem znanem navtičnem mestu na Jadranu po novem tudi sidrišče se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article