ARTICLE AD
Po tednih stabilnega in vročega vremena prihaja v torek občutna sprememba. Vremenski modeli jo vidijo že nekaj dni, zdaj pa se kaže kot skoraj gotova. Najprej bo zajela severni Jadran in notranjost Slovenije, nato pa – morda nekoliko pozneje – tudi Dalmacijo. Ne gre za običajno poletno nevihto, temveč za prehod izrazite atlantske zračne mase, ki bo prinesla svežino, padavine in možnost lokalno sprejemljivega vremena.
Ohladitev je vse bolj gotova, vremenski modeli kažejo redek julijski razvoj
Zanimivost tokratnega razvoja je položaj ciklonskega jedra, ki naj bi po trenutnih izračunih prešlo prav čez Jadran, s centralnim pritiskom pod 1005 hPa. V juliju je takšna situacija prej izjema kot pravilo. Lahko pomeni ne samo dež, ampak tudi močnejše vetrove, sunke burje in lokalne nalive.

Kaj prinaša atlantski zrak nad segret Balkan
Trk med vročino in vlago ustvarja pogoje za burno dogajanje
Zadnji tedni so bili vremensko predvidljivi. Sonce, suša, vročina – razmere, ki so jih ljudje na obali in v notranjosti sprejeli skoraj kot novo normalnost. Toda nad Atlantikom se je v zadnjih dneh oblikovala obsežna vlažna masa, ki se je usmerila proti srednji Evropi in Balkanu.
Ko se takšna zračna masa sreča s toplim, skoraj pregretim zrakom nad kopnim, pride do silovite izmenjave energije. Zračni tlak začne padati, vlaga se kondenzira, nastajajo oblaki, ki se hitro razvijajo v vertikalno smer. Rezultat so lahko nevihte z močnim vetrom, točo in nalivi.
Tako rekoč vsi napredni evropski in ameriški vremenski modeli – od GFS do ICON in ECMWF – zaznavajo ta trk in ga umestijo prav nad območje severnega Jadrana. To pomeni, da lahko večji del Slovenije že v torek občuti prvo pravo poletno osvežitev, sledi pa ji tudi možnost kratkotrajnega, a burnega dogajanja.
Premik ciklone (v tem času) čez Jadran ni običajen
Poletne ciklone so redkost. In zato še bolj izrazite
Vremenski pojav, ki trenutno buri strokovno javnost, ni le običajen prehod fronte. Ciklon naj bi se premaknil neposredno čez Jadran, kar se v juliju zgodi zelo redko. Takšne situacije so običajno rezervirane za prehodna obdobja – pomlad in jesen.
Po trenutnih projekcijah se bo tlak v središču sistema spustil pod 1005 hPa. V kombinaciji z morskim zrakom in celinsko toploto to pomeni veliko verjetnost močnih lokalnih neviht, predvsem na stičiščih zračnih mas. Najbolj izpostavljena območja bodo Kvarner, Gorski kotar, notranjost Hrvaške in vzhodna Slovenija. Ni pa izključeno, da bo dogajanje seglo tudi proti Dalmaciji, čeprav bo tam verjetno nekoliko ublaženo.
Premiki ciklonskega središča v tej smeri pomenijo tudi nevarnost pojava burje, predvsem na območju Velebita, kjer lahko v kratkem času zapiha s sunki nad 100 km/h.
Kaj pričakovati po prehodu sistema
Temperatura bo padla, ozračje se bo očistilo
Vročinski val, ki je marsikje presegal 34 °C, bo prekinjen. Temperature naj bi v notranjosti padle tudi za deset stopinj, na obali nekoliko manj. Osvežitev bo tako za marsikoga dobrodošla, zlasti za tiste, ki vročine ne prenašajo dobro.
Zaradi padavin in vetra se bo ozračje očistilo. Končno bo manj prahu, vlaga pa bo pomagala rastlinam, ki že dolgo trpijo zaradi suše. Vendar velja biti pozoren: za kmete in vrtičkarje lahko prehod ciklone pomeni tudi škodo. Možni so nalivi, ki odnašajo zemljo, in veter, ki lomi rastline.
Nekaj dni po prehodu se bo vreme stabiliziralo, a temperature verjetno ne bodo več tako visoke kot v prejšnjem tednu. Tudi morje, ki se je ogrelo na skoraj 27 °C, se lahko nekoliko ohladi, predvsem na severnem delu.
Na kaj morajo biti pozorni turisti in domačini
Kratka opozorila, ki lahko rešijo dan na dopustu
Za vse, ki se bodo v naslednjih dneh mudili ob Jadranu, velja opozorilo. Čeprav bo dan morda začel sončno, se vreme lahko hitro spremeni. To pomeni, da je dobro spremljati lokalna obvestila, vremenske radarske slike in biti pripravljen na umik z morja.
Turisti pogosto podcenijo hitrost razvoja poletnih neviht. Plovila, šotori, kamp prikolice – vse to mora biti pripravljeno na močan veter. Prihajajoča sprememba ne bo trajala dolgo, a njen učinek je lahko zelo izrazit.
Za domačine to pomeni, da naj pravočasno zaščitijo vrtove, pospravijo zunanje predmete in očistijo odtoke. Kratkotrajne nevihte z velikimi količinami padavin lahko hitro povzročijo težave, zlasti v mestih.
Kdaj? V Sloveniji bo nestabilno od nedelje naprej. Ponedeljek in torek bosta deževna, že največ padavin bo v torek. Ohladilo se bo, v torek bo čez dan komaj okoli 20°C. Nato se bo vreme znova stabiliziralo, a bodo jutra sveža (okoli 13°C), čez dan pa bo postopno vse topleje, a nič kaj blizu 30°C.
Vremenska presenečenja so del poletja
Poletje je čas sprostitve, a narava se ne podreja človeškemu ritmu. Včasih pride presenečenje, ki v nekaj urah spremeni razpoloženje, prinese razbremenitev ali nelagodje. Tokratna vremenska sprememba je vse prej kot naključna plohica – kaže na redek pojav, ki bo ob Jadranu pustil sledi.
Kljub temu je to priložnost za oddih telesa. Vročina ni prijazna do vseh. Tisti z zdravstvenimi težavami, otroci in starejši bodo lažje zadihali. A hkrati bo narava pokazala svojo moč. V obliki vetra, padavin in morda tudi grmenja, ki bo predramilo marsikatero jutro.
Objava Vročina se umika, ciklon prihaja nad Jadran. V Sloveniji bo nestabilno od nedelje naprej se je pojavila na Vse za moj dan.