ARTICLE AD
Kampiranje je eden najbolj sproščenih načinov preživljanja dopusta, vendar ne pomeni, da pravila in bonton odpadejo. Prav nasprotno – sobivanje na prostem, kjer si z drugimi delite prostor, tišino, sanitarije in naravo, zahteva še več občutka za druge. Šotor ni hotelska soba, meja vaše parcele je pogosto zgolj namišljena, in vsako dejanje se hitro pozna tudi pri sosedih. Zato je dobro, da vsak, ki se prvič odpravlja v kamp, pozna osnovna pravila vedenja, ki omogočajo prijetno sožitje.

Izbira in postavitev parcele naj bo premišljena
Ne širite se čez meje
Vsaka parcela ima svojo površino. Čeprav vam prostor omogoča, da postavite dodatno mizo, sušilo za perilo ali celo zunanji tuš, pazite, da ne posegate na sosedovo območje. Tudi vrvi za sušenje naj ne visijo čez tuje šotore ali poti.
Razdalja do soseda pomeni zasebnost
Če v kampu ni označenih parcel, velja osnovno pravilo: postavite se vsaj tri metre stran od najbližjega soseda. Premajhna razdalja brez dogovora pomeni vdor v zasebnost in lahko povzroči nelagodje.
Ne zasedite najboljših točk, če jih ne potrebujete
Če šotorite sami, ne zavzemite celotnega prostora v senci, kjer bi lahko postavili večje šotore ali družine. Mnogi kampi so samopostrežni, a spoštovanje skupnega prostora omogoča več zadovoljstva za vse.
Nočna tišina ni priporočilo, temveč pravilo
Pogovor naj se premakne v zasebni ton
Po 22. uri v večini kampov velja t. i. nočna tišina. To pomeni, da ni več glasne glasbe, vpitja, igranja kitar ali žar zabav. Če želite nadaljevati pogovor, se pogovarjajte tiho, pod streho ali s spoštovanjem do sosedov.
Starši, to velja tudi za otroke
Otroci pogosto pozabijo na čas, a njihova igra v temi z žogo ali kričanje po igrišču hitro zmoti utrujene sosede. Pred spanjem jim razložite pravila in jih umirite. Tudi smeh v temi se sliši daleč.
Uporaba skupnih sanitarij in kuhinj naj bo spoštljiva
Pustite za sabo čisto
Če uporabljate skupne kuhinje ali tuše, jih pustite tako, kot ste jih želeli najti. Po sebi obrišite površine, poberite drobtine, odstranite ostanke hrane in posušite mokra tla. Uporabite svojo gobico in detergent.
Ne puščajte brisač ali posode
Zasedanje umivalnikov ali stojnic s svojo posodo, ki jo nameravate oprati kasneje, je neprijazno do drugih. Prinesite stvari, opravite in odnesite.
WC papir ni samoumeven
V mnogih kampih morate WC papir prinesti sami. Če ga uporabljate, pazite, da za sabo ne puščate razmetanih kosov ali zamaškov. To velja tudi za umivalnice – voda na ogledalu, lasje v odtoku in ostanki mila niso higienski.
Promet po kampu ni dirkališče
Avtomobil le za prihod in odhod
Avto uporabite le, ko greste v trgovino ali na izlet. Neprestano zaganjanje motorja, izpusti in hrup motijo ostale goste. Hitrost po kampu naj bo hoja – to pomeni največ 10 km/h.
Ne parkirajte brez glave
Parkirajte na svoji parceli ali na označenih mestih. Ne parkirajte tako, da blokirate dostop do sosedovega prostora ali da mora nekdo hoditi okoli vašega vozila do sanitarij.
Hrana, vonjave in narava
Žar naj ne zadimi sosedov
Če pečete na žaru, pazite na smer vetra. Dim in vonj po mesu lahko motita tiste, ki večerjajo solato ali si želijo zgolj svežega zraka. Vedno uporabljajte le dovoljena kurišča.
Ne puščajte hrane čez noč
Hrana, ki ostane na mizi, vabi mravlje, osice in celo kune. Prav tako je nevarna za otroke in hišne ljubljenčke. Pojedino pospravite takoj po večerji.
Narava ni smetnjak
Papirčke, olupke, palčke za ušesa, cigaretne ogorke in plastenke vedno odnesite do najbližjega koša. Tudi če je nekaj organsko, to še ne pomeni, da sodi pod drevo.
Sosedi niso moteč dejavnik, temveč sopotniki
Pozdrav pomeni veliko
Preprost “dober dan” zjutraj ali nasmeh ob mimohodu ustvari prijetno vzdušje. Čeprav se ne želite družiti, osnovna vljudnost nikomur ne škodi.
Otroci naj spoštujejo druge parcele
Otroci naj vedo, da druge parcele niso igrišče. Tekanje med šotori, gledanje skozi mrežasta okna in posedanje na tujih ležalnikih je nesprejemljivo. Naučite jih, kaj je zasebni prostor.
Če si sposodite, vrnite
V kampih si ljudje pogosto delijo podaljške, kuhalnike, posodo. Če si kaj izposodite, to jasno povejte, vprašajte za dovoljenje in vrnite čisto in v enem kosu. Najbolje je tudi, da imate vse s sabo, kar potrebujete.
Tudi živali imajo svoj bonton
Pasje lajež in svobodno tekanje
Pes na dopustu ni izgovor za hrup ali nered. Vedno naj bo na vrvici, tudi če je prijazen. Njegovo lajež naj ne moti nočnega počitka. Poskrbite za pasje vrečke in čiščenje za svojim ljubljenčkom.
Hranjenje tujih živali ni primerno
Ne hranite mačk, psov ali galebov v kampu. Hranjenje povzroči, da se živali začnejo zbirati okrog parcel in iskati hrano – tudi tam, kjer niso zaželene.
Kamp ni hotel, a je lahko še lepši
Kampiranje ponuja tisto, česar ne ponuja noben hotel: neposreden stik z naravo, preprostost, svobodo in občutek skupnosti. Prav ta skupnost pa zaživi v polni meri šele, ko jo vsi spoštujemo. Bonton v kampu ni zapisan na recepciji, je pa v srcu vsakega gostoljubnega dopustnika.
Objava Osnove bontona za vse, ki bodo letos prvič šotorili v kampu se je pojavila na Vse za moj dan.