Ne naredite te napake po dopustu, cena je lahko previsoka

8 hours ago 15
ARTICLE AD

Dopust pomeni oddih. Za mnoge je to čas za morje, gore, zabavo in vsaj delno izklop iz vsakdanjika. A prav zadnji dan počitnic, ko utrujeni vozimo proti domu, je tisti, ki lahko v nekaj sekundah obrne vse na glavo. Strokovnjaki opozarjajo, da je vožnja v zaspanem stanju med najnevarnejšimi početji, kar jih človek lahko stori za volanom.

Avto na bokuAvto na boku

Največja nevarnost se začne šele, ko se vračate domov

Vsako leto se tudi v Sloveniji zgodi več deset nesreč, ki so posledica utrujenosti voznika. Vozimo ponoči, po dolgih urah aktivnosti, pogosto po dolgih razdaljah. To, da lahko utrujenost izzove iste motnje kot alkohol, ni izjava za strašenje, ampak medicinsko dejstvo.

Zakaj je vožnja po dopustu še posebej tvegana

Počitnice izčrpajo telo bolj, kot si priznamo

Mnogi si dopust zamišljajo kot počitek, a realnost je pogosto drugačna. Prehodi med časovnimi pasovi, zgodnje vstajanje za izlete, pozne večerje, dolge vožnje in spanje v tujih posteljah hitro ustvarijo t. i. “dolg spanja”. Ta dolg ne mine kar tako, temveč se kopiči – in njegov učinek je opazen še tedne.

Telo kliče po počitku, mi pa sedemo za volan

Na zadnji dan dopusta pogosto pospravimo, spakiramo, naložimo avto in odpeljemo brez ustrezne regeneracije. Misli so že pri službi, koledarju in jutrišnjem dnevu. Telo pa še ni pripravljeno na večurno koncentracijo in fizično napetost, ki ju zahteva dolgotrajna vožnja.

Posledice zaspanosti med vožnjo

Nesreče, ki se zgodijo v sekundi

Po podatkih Ameriške uprave za varnost v prometu kar 1 od 5 smrtnih prometnih nesreč vključuje zaspanega voznika. Še več: številni priznavajo, da so že zaspali med vožnjo, a jih je prebudilo sunkovito zaviranje ali tresenje po vozišču. Takšne epizode so le korak od tragedije.

Mikrospanje je tihi ubijalec na avtocestah

Znanstveniki opozarjajo na pojav t. i. mikrospancev, ko za nekaj sekund nehote zaspimo. To ni zavestna odločitev, temveč refleks telesa, ki potrebuje počitek. Pri hitrosti 130 km/h pomeni pet sekund spanja več kot 180 metrov vožnje brez nadzora.

Učinki pomanjkanja spanja na sposobnost vožnje

Učinki kot pri pijanosti, le da brez kapljice alkohola

Po 24 urah brez spanja človek deluje kot nekdo, ki ima v krvi 0,10 promila alkohola – več kot dovolj za odvzem vozniškega dovoljenja. Tudi krajše obdobje pomanjkanja spanja, če se ponavlja dan za dnem, povzroča motnje zaznave, reakcijskega časa in presoje.

Manj spanja pomeni večje tveganje

Če na počitnicah vsako noč izgubite uro ali dve spanja, bo vaš odzivni čas na cesti podoben, kot bi sploh ne spali eno noč. To pojasnjuje, zakaj se na poti domov mnogi vozijo brez zavedanja, da so ogroženi – in da ogrožajo tudi druge.

Znaki, da morate takoj ustaviti

Opozorila telesa, ki jih ne smete ignorirati

Nekateri znaki utrujenosti so očitni, drugi bolj prikriti. Ključna je pozornost na naslednje opozorilne znake:

  • Težave s fokusom in ostrenjem vida
  • Nepojasnjene spremembe smeri vožnje
  • Nezmožnost spomniti se prevoženih kilometrov
  • Nenehno zehanje
  • Trzanje glave naprej in nazaj
  • Rdeče, suhe oči ali drgnjenje vek
  • Pozen odziv na dogajanje na cesti
  • Pogosto popravljanje smeri
  • Prepozno zaviranje ali izpuščanje znakov

Vsak od teh simptomov je razlog za takojšnjo zaustavitev

V trenutku, ko se vam začnejo oči zapirati ali misli begati, je edini pravi korak, da zapeljete s ceste. Vožnja z upanjem, da »zdržite še nekaj kilometrov«, se pogosto konča slabo.

Kako se zaščititi pred nevarnostjo zaspanosti

Krajši počitek je lahko dovolj

Najboljši ukrep za utrujenost je spanje. Če ste na poti in začutite znake zaspanosti, si vzemite 20–30 minutni dremež na varnem počivališču ali parkirišču. Ne gre za izgubo časa, temveč za rešitev.

Pogoste pavze in menjava voznikov

Vsaki dve uri naredite krajši postanek. Če potujete v dvoje, si vožnjo razdelite. Že kratek počitek na sovozniškem sedežu lahko prepreči napake za volanom. Hitra hoja, raztezanje ali svež zrak pomaga, a le začasno. Spanje ostaja edina prava rešitev.

Tveganje se ne začne ponoči, tudi popoldne je nevarno

Kritične ure dneva, ko je nevarnost največja

Presenetljivo velik delež nesreč zaradi zaspanosti se zgodi med 13. in 16. uro – popoldanska utrujenost je biološko pogojena in se pojavi tudi pri tistih, ki so ponoči dobro spali. Drugi nevarni termin je med 2. in 6. uro zjutraj, ko je telo najbolj nagnjeno k spanju.

Upoštevajte svoj cirkadiani ritem

Tudi če se počutite spočiti, lahko notranji ritem telesa vpliva na vašo budnost. Če ste v teh urah že sicer bolj zaspani, bo dolga vožnja to le še poslabšala.

Vrnitev z dopusta naj se ne konča s tragedijo

Ves trud, ki ga vložimo v načrtovanje in uživanje počitnic, lahko v hipu izgubi pomen, če se odločimo za vožnjo v stanju, ki ni varno. Družina, prijatelji, sodelavci – vsi bodo raje počakali kakšno uro več, kot da bi jih dosegla slaba novica s ceste.

Racionalen načrt vključuje čas za počitek pred vožnjo. Če to pomeni, da prespite dodatno noč ali se odpravite zgodaj zjutraj po daljšem spancu, naj bo tako. Odhod s težkimi očmi in utrujenim telesom ne pomeni zmage nad urnikom – pomeni igranje z verjetnostjo, ki je lahko usodna.

Objava Ne naredite te napake po dopustu, cena je lahko previsoka se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article