Jasenovac – taborišče, je šokiralo celo naciste

10 hours ago 10
ARTICLE AD

Jasenovac- koncentracijsko taborišče, ki je delovalo v času druge svetovne vojne na območju Neodvisne države Hrvaške (NDH), velja za eno najbolj brutalnih taborišč v zgodovini. V njem so hrvaški ustaši, brez neposrednega nadzora Nemcev, izvajali genocid nad Srbi, Judi, Romi, pa tudi nad Hrvati in Muslimani, ki so nasprotovali režimu.

Po stopnji okrutnosti in načinov ubijanja – od nožev do kladiv in mučenja z lakoto – so pogosto presegli celo svoje nacistične vzornike. Med pričami teh grozodejstev je bil tudi avstrijski general Edmund Glaise von Horstenau, ki je kot nacist zgroženo poročal o zločinih ustašev in razmerah v ustaških taboriščih, še posebej v Jasenovcu, kjer je umrlo na tisoče nedolžnih ljudi.


To je bilo edino koncentracijsko taborišče v drugi svetovni vojni, v katerem so načrtno iztrebljali ljudi, brez posebnega sodelovanja Nemcev.

Še več, po stopnji bestialnosti, načinih preživetja in ubijanja so hrvaški ustaši močno presegli svoje nemške nacistične vzornike.

Celo posamezniki iz nemškega okupacijskega aparata so se zgražali nad grozodejsvi hrvaških ustašev Med nini je bil  avstrijski general, Edmund Glaise von Horstenau.


Taborišče Jasenovac

Taborišče v Jasenovcu je delovala od avgusta 1941 do aprila 1945. To je bil a taboriščni kompleks velikosti  240 kvadratnih kilometrov. 

  • V Stari Gradiški je bilo žensko taborišče. 
  • Taborišča za otroke pa na  Sisku, v Jastrebarskem in Gornji Reki.

Jasenovac je bil drugačen

V nasprotju z nemškim množičnim sistemom ubijanja s plinskimi komorami so hrvaški ustaši ubijali drugače:  z lastnimi rokami, začenši z uporabo nožev, strelnega orožja, z mačetami, udarnimi kladivi, sekirami, a tudi lakoto, žejo in drugimi nepredstavljivimi načini.

80.000 žrtev Jasenovca.

Po raziskavi, ki so jo leta 1964 opravili v Jugoslaviji, je bilo zabeleženih okoli 80.000 žrtev Jasenovca.

Med njimi Srbi, Romi, Judi, Hrvati in Muslimani.

Celo posamezniki iz nemškega okupacijskega aparata so se zgražali nad krvoločnostjo hrvaških ustašev. Najglasnejši je bil avstrijski general, Edmund Glaise von Horstenau.

Jasenovac – koncentracijsko taborišče, ki je šokiraloVir: unsplash.com

Edmund Glaise-Horstenau.

Edmund Glaise-Horstenau, general avstrijske vojske in spoštovan nacistični voditelj.

Njegovi nacistični kolegi so omogočili ustanovitev koncentracijskih taborišč, Glaise-Horstenau tega ni storil – želel si je, da se vladavina terorja konča, četudi bi moral umreti, da bi te sanje postale resničnost.

 Postal je pomemben nacist in bil celo imenovan za člana državnega sveta Zvezne države Avstrije. Glaise-Horstenau si je ta položaj prislužil, ker je avstrijska nacistična stranka upala, da jih bo lahko pripeljal do boljših odnosov z nemško nacistično stranko. To se je kasneje tudi zgodilo. Stranka se je kasneje združila z Nemci.

Soočanje z nepredstavljivimi grozotami

Postal je generalnega pooblaščenca Neodvisne države Hrvaške. 

V tej  je bil Glaise-Horstenau odgovoren za nadzor dejavnosti na Hrvaškem.

Tukaj je Glaise-Horstenau na lastne oči videl, kaj se je dogajalo pod nacistično oblastjo – in bil priča grozotam, ki so se dogajale v koncentracijskih taboriščih po vsej nemški vladavini.

 Za razliko od mnogih drugih ozemelj pod nacističnim nadzorom Hrvaške niso upravljale SS. Namesto tega so bile za policijski nadzor države zadolžene hrvaške fašistične paravojaške enote, imenovane Ustaše. Ko je Glaise-Horstenau začel svoje delo na Hrvaškem, je bil takoj presenečen nad razmerami, ki so tam vladale.

Taborišče pobesnelih krvnikov

Poročila, ki ga je pošiljal nemškemu visokemu poveljstvu, je navedel hudi zaskrbljenost zaradi početja ustašev. 

Trdil je, da tako civilisti kot pripadniki nemške vojske verjamejo, da so ustaši “pobesneli”

Ta poročila niso bila ravno tipična; Glaise-Horstenaujeve besede so bile znotraj nacistične stranke neverjetne. Delil je grozljive podrobnosti o tem, kaj so ustaši storili s svojimi sovražniki in ujetniki.

Med obiskom hrvaškega podeželja je Glaise-Horstenau poročal o tem, kako grozljivo so ustaši ravnali s Srbi.

  • Videl je pokol in smrt, ki ju je povzročil ustaški podpolkovnik, ki je sam ubil približno 500 Srbov, starih od 15 do 20 let.
  • Poleg umora teh stotin nedolžnih civilistov je Glaise-Horstenau poročal, da je ustaški voditelj vsako od žensk posilil, jih mučil in ubil njihove otroke, medtem ko so ženske to opazovale.
  • Strmel je v pohabljena in brutalno ranjena trupla ter poslušal zgodbe o tem, kako so se tisti, namenjeni usmrtitvi, raje odločili za samomor, kot da bi prestali svojo usodo.

Kljub vsemu, kar je Glaise-Horstenau videl v hrvaških vaseh, ni bil pripravljen na to, kar ga je čakalo v hrvaških »taboriščih za internacijo«, kamor so odpeljali vse Srbe, Jude in Rome.

Podobno kot koncentracijska in uničevalna taborišča v Nemčiji, na Poljskem in drugih ozemljih pod nacistično okupacijo so tudi ta taborišča vsebovala nepredstavljive grozote. 

Ko je izvedel, da takšna taborišča obstajajo, je vztrajal, da mora enega izkusiti na lastne oči. Zato je hrvaško vodstvo Glaise-Horstenaua odpeljalo v tipično interniransko taborišče.

Jasenovac je postal taborišče grozot, ki so jih  obsojali celo nacistiVir: unsplash.com

Ni presenetljivo, da ga niso peljali na obisk Jasenovca, taborišča, ki velja za eno najhujših v drugi svetovni vojni. Namesto tega so ga odpeljali v pripravljeno, očiščeno taborišče; kljub temu je bil Glaise-Horstenau zgrožen nad tem, kar je videl.


Taborišče – tovarna smrti

Kot je kasneje pojasnil v svoji avtobiografiji:

„Zdaj smo šli v koncentracijsko taborišče v preurejeni tovarni. Grozljive razmere.

  • Malo moških, veliko žensk in otrok
  • Brez zadostnih oblačil
  • Ponoči so spali na kamenju
  • Hirali, jokali in se objokovali.

Poveljniku taborišča je rekel: ‘To je dovolj, da te spravi na bruhanje.’“

Vendar pa te prenatrpane in nehigienske življenjske razmere niso bile tisto, kar je Glaise-Horstenaua obrnilo proti ustašem in nacistični stranki, temveč nekaj drugega.

Kaj je videl zunaj: .

Zunaj, na kupih slame je bilo naloženih približno 50 otrok, vsi goli. Polovica jih je bila že mrtva, nekaj pa se jih je trudilo preživeti zadnje trenutke svojega življenja.

Glaise-Horstenau je ta grozljiv prizor označil za »vrhunec gnusobe tukaj na Hrvaškem, pod poveljnikom , ki smo ga postavili mi«.

 Zgrožen in grozotami en nad ustaškim ravnanjem z zaporniki ter zaskrbljen zaradi nacistov povsod, Glaise-Horstenau teh grozljivih prizorov ni mogel pozabiti.

To so bila grozodejstva, Še tako skrajni nacisti so rekli: “Dovolj, to je preveč” 

Čeprav je večino svojega življenja podpiral stranko, je bil Glaise-Horstenau pripravljen tvegati svojo varnost. Pripravljen se je soočiti z enako usodo kot mnogi drugi, ki jih je preganjala nacistična Nemčija, če bi lahko končal vladavino terorja na Hrvaškem – in čeprav mu to v času njegovega življenja ni uspelo, njegove besede in poročila še vedno spreminjajo zgodovino.

Pripravila AK
Viri:
warhistoryonline.com
balkaninsight.com
unsplash.com

The post Jasenovac – taborišče, je šokiralo celo naciste first appeared on NaDlani.si.

Read Entire Article