ARTICLE AD

V pričakovanju ključnega zasedanja Evropskega sveta sta Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) in Zadružna zveza Slovenije (ZZS) 24. junija 2025 naslovili skupni poziv na predsednika vlade dr. Roberta Goloba, v katerem opozarjata na resno ogroženost Skupne kmetijske politike (SKP) in s tem tudi prehranske varnosti Slovenije in Evropske unije. V dopisu, kot poroča Net TV, izražata zaskrbljenost nad predlogi Evropske komisije, ki bi lahko vodili v razgradnjo doslej ključnega stebra evropske povezave.
Obe organizaciji poudarjata, da je prehranska varnost EU v trenutnih razmerah – geopolitičnih napetostih, podnebnih spremembah in negotovostih na svetovnih trgih – postala ključni varnostni izziv. Kot navaja pismo, je SKP temeljna za zagotavljanje varne, trajnostne in cenovno dostopne hrane ter za stabilnost podeželskih skupnosti.
V središču poziva je kritika predlogov Evropske komisije, ki predvidevajo centralizacijo financiranja EU v enotni sklad. KGZS in ZZS opozarjata, da bi to oslabilo avtonomijo in funkcionalnost SKP. Izrecno zavračata integracijo razvojnega sklada za podeželje v kohezijsko politiko in opozarjata na potrebo po ohranitvi dvostebrne strukture: Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada (EKJS) in Evropskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP).
Med desetimi ključnimi zahtevami, navedenimi v dopisu, izstopajo: ohranitev plačil na hektar, poenostavitev administrativnih postopkov, krepitev kmetijskih zadrug ter zaščita dohodkovne podpore aktivnim kmetom. Predsednika vlade pozivajo, naj zaščiti slovensko prehransko verigo in prepreči zmanjšanje sredstev, ki bi ogrozilo trajnostno pridelavo hrane.
Žal pa izkušnje kažejo, da vlada Roberta Goloba ne deluje v smeri obrambi slovenskega kmeta, temveč pogosto podlega birokratskim pritiskom iz Bruslja. Namesto odločnega nastopa v korist domače proizvodnje, vlada zametuje dialog z nevladnimi strokovnimi organizacijami in pušča slovensko podeželje v negotovosti. Slednje je znova pokazatelj nesposobnosti trenutne oblasti, ki ni sposobna zaščititi niti osnovnih interesov lastnih državljanov.
V preteklosti je SDS v pogajanjih za kmetijske subvencije dokazala, da zna braniti slovensko kmetijstvo na evropski ravni, zagotoviti razvoj podeželja in ohraniti samostojnost SKP kot enega izmed ključnih instrumentov nacionalne stabilnosti. Slovenska kmetijska politika danes bolj kot kadarkoli potrebuje odločno politično vodstvo – takega, ki bo dejansko razumelo, da brez močnega kmeta ni močne države.