Marjan Fabjan po obtožbah: Skoraj me je zadela kap (dopolnjeno)

4 hours ago 16
ARTICLE AD

Časnik Dnevnik danes poroča o domnevnih spolnih zlorabah ter fizičnem in psihičnem nasilju nad judoistkami Sankakuja, ki naj bi jih izvajal najuspešnejših slovenski trener juda Marjan Fabjan. Novica je seveda prišla tudi do trenerja, ki je za STA dejal, da ga je, ko je prvič slišal za obtožbe, skoraj zadela kap.

Časnik se opira na zgodbo neimenovane tekmovalke in piše, da so bile klofute, udarci z bambusovo palico, brce, kričanje, zmerjanje, psihološke manipulacije in druga izkoriščanja avtoritete sestavni del treninga. Najhujše so obtožbe, da naj bi se trener ob pregledu poškodbe ene od tekmovalk dotikal tudi po spolovilu.

Prijavi zoper trenerja naj bi se po pisanju časnika pridružilo več nekdanjih športnic.

Dopoldan so se oglasili tudi na Judo zvezi Sloveniji, kjer pravijo, da so seznanjeni s preiskavo, ki poteka zoper enega izmed trenerjev juda, a dodajajo, da zveza nima pristojnosti ali vpliva na delo policije in pravosodnih organov, zato do pravnomočnega zaključka primera ne bodo komentirali, obljubljajo pa sodelovanje z vsemi pristojnimi institucijami.

Na zvezi izpostavljajo, da zagovarjajo ničelno toleranco do vsakršnega neprimernega ravnanja in vedenja ter se zavezujejo k spoštovanju tako zakonov, kot tudi najvišjih etičnih standardov, ki zagotavlja varno in spodbudno okolje za vse športnike. “Če so obtožbe resnične, je to seveda zelo slabo za judo,” je novico komentiral predsednik zveze Bogdan Gabrovec.

Prijavo so potrdili tudi na Policijski upravi Celje, kjer izvajajo preiskavo. “Nekatere preiskave so hitro končane, druge so bolj obširne. Gre za občutljive zadeve in verjetno je treba vprašati več ljudi, zato lahko traja dlje časa,” je za STA povedal Boštjan Žaberl.

Fabjan je bil že v preteklosti znan po svojih nekonvencionalnih metodah na treningih in trdih prijemih ter delu. “Ostro pa zavračam kakršno koli spolno nasilje in spolne zlorabe,” je za STA dejal Fabjan. V vseh letih v judu pa Fabjan trdi, da je bilo tudi nekaj simpatij in partnerstev: “Tudi moja sedanja partnerka je nekdanja judoistka.”

O trdem delu na treningu in drugačnem pristopu kot v drugih klubih pa kot ogledalo nastavlja Lucijo Polavder, Tino Trstenjak, Ano Velenšek in Urško Žolnir, ki so na olimpijskih igrah med letoma 2004 in 2021 osvojile šest kolajn.

“Judo zame ni hobi. Vse izrečene besede in vse, kar smo počeli, je bilo povezano z rezultatom,” je še dejal Fabjan in zavrnil, da naj bi na treningih šel s svojimi metodami predaleč.

Sam zgodbo vidi vezano tudi na nasprotja, ki so se v zadnjih letih pojavila znotraj zveze, in pravi, da gre za novo zgodbo, ki bo delila slovenske judoiste na dva pola. In kot dodaja, se je zgodba pojavila ravno v času, ko tekmovalce čakajo nastopi na mladinskem evropskem in svetovnem prvenstvu ter kadetskem SP, kjer ima kar nekaj tekmovalk z dobrimi možnostmi za uspeh.

“Ne vem točno, kaj se pripravlja in zakaj. Vem pa, kdo tekmovalke nagovarja, a tega še ne bom povedal,” je za STA še dejal Fabjan in o stanju v matičnem klubu dodal: “Ni me strah. Starši vedo, kako delajo trenerji v klubu in da pri večini ne gre le za rezultat, ampak tudi za vzgojo. Ta zgodba ne bo zrušila kluba in moje družine.”

Read Entire Article