Konservatorij za glasbo in balet Maribor ob 80-letnici z upanjem na rešitev prostorske stiske

6 hours ago 11
ARTICLE AD

Konservatorij za glasbo in balet Maribor praznuje 80 let obstoja. Z enotami v več krajih ima danes okoli 2000 gojencev ter tako predstavlja eno največjih glasbeno-baletnih šolskih ustanov v Sloveniji. Ob jubileju poleg izpostavljanja svojih dosežkov in pomena za okolje, v katerem deluje, tudi opominja na nujnost rešitve prostorske stiske.

Ustanova omogoča sistematično šolanje in ukvarjanje z glasbeno in plesno umetnostjo od predšolske dobe do mature na srednji šoli. V sedanji stavbi na Mladinski ulici 12 v Mariboru deluje od leta 1963, poleg tega pa ima še podružnici na Taboru in v Lenartu ter dislocirane oddelke v Šentilju, Cerkvenjaku, Lovrencu na Pohorju, Selnici ob Dravi, Rušah in Račah.

“V jubilejnem letu imamo 180 zaposlenih in okoli 2000 gojencev, tako da si domišljamo, da smo pomembna inštitucija, da veliko prispevamo k izobraževanju, predvsem pa h kulturni krajini Maribora in okolij, kjer delujemo,” je na današnji predstavitvi jubilejnega programa povedala ravnateljica Helena Meško.

Od nekdaj za zmeraj

80-letnico so pričeli slaviti z različnimi dogodki že v zimskih mesecih, z njimi pa nadaljujejo tudi v prihodnje vse do osrednje slovesnosti, slavnostne akademije 26. septembra. Praznovanje bodo zaključili prihodnje leto z razstavo, s katero se bodo ob 120-letnici njegovega rojstva poklonili ustanovitelju in prvemu ravnatelju šole Otonu Bajdetu, ki je že dan po koncu druge svetovne vojne začel zbirati glasbene instrumente in takoj zatem zagnal šolanje.

Dogodki bodo potekali pod sloganom Od nekdaj za zmeraj, saj želijo z njimi po besedah ravnateljice povezati preteklost, sedanjost in prihodnost šole.

Med prihodnjimi izzivi je reševanje prostorske stiske, zaradi katere so trenutno prisiljeni izvajati pouk in vaje od zgodnjih jutranjih do poznih večernih ur. Želijo si, da bi po načrtovani selitvi sosednje Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor v novo stavbo lahko prevzeli njene prostore. “Boljše rešitve, kot je to, da se ti dve stavbi združita, v Mariboru ne bomo več imeli. Ker težko verjamemo, da bi v kratkem država zgradila še en konservatorij, kot ga je recimo pred 20 leti v Ljubljani,” je povedala ravnateljica.

Konservatorij za glasbo in balet Maribor je prva glasbena šola v Sloveniji, nastala po drugi svetovni vojni. Maja 1945 je bila ustanovljena Državna nižja in srednja glasbena šola, ki je najprej delovala v protestantskem župnišču na Trubarjevi 1, še isto leto pa se je preselila v frančiškanski samostan. Violončelist Oton Bajde, pred vojno ravnatelj Glasbene matice, jo je vodil do leta 1962.

S prihodom ravnatelja Vlada Goloba se je šola preimenovala v Center za glasbeno vzgojo, ki je bil prvi tovrstni zavod v Jugoslaviji. Leta 1977 pa je bila v njegovem okviru ustanovljena še Nižja baletna šola, za kar ima zasluge koreograf Iko Otrin.

Kasneje je šola še nekajkrat spremenila naziv, v šolskem letu 1996/97 je bil uveden še gimnazijski program. Trenutni naziv in organizacija sta od leta 2010.

Kot izpostavljajo ob 80-letnici, so mnogi njihovi absolventi postali ugledni glasbeniki, baletni plesalci, vodje glasbenih inštitucij ali uspešni pedagogi. Konservatorij pa z bogato koncertno dejavnostjo, projekti in številnimi uspehi na tekmovanjih veliko prispeva k glasbenemu utripu Maribora in širšega okolja.
VIR: STA

The post Konservatorij za glasbo in balet Maribor ob 80-letnici z upanjem na rešitev prostorske stiske appeared first on Lokalec.si.

Read Entire Article