ARTICLE AD
Evropska komisija je 24. aprila 2025 postavila na mizo sveženj predlogov, ki bodo temeljito premešali pravila tehničnih pregledov.
Namen? Zmanjšati število nesreč, počistiti z zrakom, ki ga dihamo, in – nič manj pomembno – digitalizirati postopke, da bo izmenjava podatkov med državami hitrejša kot kdajkoli. Predlogi pa niso šala: udarili bodo prav tam, kjer najbolj boli – pri lastnikih starejših dizlov.
Kaj vse se spreminja?
Evropska komisija je zavihala rokave in predlagala prenovo treh pomembnih direktiv: o rednih tehničnih pregledih, registracijskih dokumentih in nadzoru gospodarskih vozil.
Če vse skupaj potrdijo še Evropski parlament in države članice, nas čaka kar nekaj sprememb, in to hitro.
- Redni tehnični pregledi za električna vozila: Ja, prav ste prebrali. Tudi električarji bodo morali na tehničnega – preverili bodo delovanje varnostnih sistemov in programske opreme, ki vpliva na varnost ter emisije.
- Novi emisijski testi: Napredne metode bodo hitro odkrile, če je vaš avto »zasmodil« več, kot bi smel – četudi je bil programsko »potweakan«.
- Prevoženi kilometri? Brez vrtenja! Vsak kilometer bo zapisan v nacionalno bazo – in ne samo to, podatki bodo potovali čez meje. Končno bo v Sloveniji mogoče preveriti, koliko je vaš »nov« uvoženi Golf 5 res prevozil.
- Letni tehnični za starejše jeklene konjičke: Avti in kombiji, starejši od 10 let, bodo morali vsako leto na pregled. Trenutno v Sloveniji to velja po osmih letih, a zdaj bo ta praksa postala pravilo po vsej EU.
- Digitalizacija vseh postopkov: Konec je papirjem in žigom. Registracije in potrdila o tehničnem bodo elektronska, prek skupne evropske platforme.
- Vzajemno priznavanje tehničnih pregledov: Opravili pregled na Hrvaškem? Brez panike – veljal bo še šest mesecev tudi pri nas.
- Lažji dostop do podatkov: Centri za tehnične preglede bodo imeli na voljo vse potrebne tehnične podatke za natančnejše teste.
Po ocenah Komisije bi lahko z novimi pravili do leta 2050 rešili 7.000 življenj in preprečili kar 65.000 težkih poškodb (poroča Evropska komisija, 2025).

Kaj to pomeni za lastnike dizelskih avtomobilov?
Če imate avto brez DPF filtra – ali s takim, ki že dolgo »ne diha več« – imate težavo. In to precejšnjo.
Nova pravila namreč predvidevajo bistveno strožji nadzor nad emisijami dušikovih oksidov (NOx) in trdnih delcev.
V praksi to pomeni: če filter za trdne delce ne deluje ali – še huje – če ste ga odstranili (kar je bilo v Sloveniji kar razširjena praksa), boste tehnični pregled videli samo od zunaj.
In to ni le predvidevanje. Na slovenskih cestah je ogromno vozil, kjer so DPF filtre preprosto odmontirali, pa še vedno šibajo mimo tehničnih – s pomočjo raznih »prijateljskih« servisov.
Ogromen socialni problem na obzorju?
“Na veliko vozilih, za katera se bo na tehničnem pregledu pokazalo, da nimajo pravilno delujočega DPF filtra, bomo zelo verjetno morali najprej veliko vložiti v popravilo, da bomo nanje sploh lahko vgradili novi DPF filter,” je za Žurnal24 povedal Peter Caserman, specialist za izpušne sisteme.
In to še ni vse.
Caserman opozarja tudi, da “motorji sami ne bodo več zdržali vgradnje novega DPF filtra, saj imajo za seboj preveč prevoženih kilometrov in so preveč ‘zdihani’, da bi sploh še lahko delovali v kombinaciji z novim filtrom.”
Kaj to pomeni v praksi?
Velik del voznega parka – predvsem med tistimi, ki jim avto pomeni osnovno sredstvo za preživetje (prevoze na delo, v šolo, na tržnico) – bo čez noč postal neuporaben.
Morda je Ljubljana še rešena, a v manjših krajih, od Kočevja do Gornje Radgone, se bo to poznalo – močno.
In kdo bo plačal za nove filtre, popravila, nove avte?
Če odgovorite “lastniki sami”, imate verjetno prav – in tukaj se že kuha tiha socialna bomba.
Kaj pa motorna kolesa?
No, tu so se v Bruslju malo »zapletli«.
Čeprav bo nadzor nad avtomobili bistveno strožji, lahka motorna kolesa (kategoriji A1 in AM, torej mopedčki in lahki motorji) večinoma ostajajo izven obveznih rednih tehničnih pregledov.
Evropski svet za prometno varnost (ETSC) nad tem ni prav nič navdušen.
Sklicujejo se na dansko študijo, ki je pokazala, da je bilo kar 17 odstotkov mopedov, udeleženih v nesrečah, nezakonito predelanih – predvsem za višjo hitrost (poroča Žurnal24).
Po njihovem mnenju je to zamujena priložnost za bolj varne ceste, predvsem za mlade, ki so najpogostejši vozniki teh dvokoles.
In res – če pogledamo naše kraje (npr. okolico Domžal ali Sežane), kjer mladina masovno predeluje svoje »skuterčke«, bi bilo morda smiselno kak ukrep vsaj resno razmisliti.

Kam nas vse skupaj vodi?
Čeprav nove direktive na papirju izgledajo kot korak naprej (kar v resnici so – glede na vse težave, ki jih imamo z zrakom, ponarejenimi kilometri in varnostjo), prinašajo konkretne izzive.
Za lastnike starih vozil, za mehanike, za tehnične centre.
Bo to res pomenilo manj nesreč, čistejši zrak in poštenejše trgovanje z rabljenimi vozili?
Ali pa bo – vsaj v prehodnem obdobju – še ena od zgodb, kjer bodo najkrajšo potegnili tisti, ki si novega avtomobila preprosto ne morejo privoščiti?
Odgovor – kot vedno – se bo pokazal v praksi. In zelo verjetno že leta 2027, ko naj bi večina novih pravil začela veljati v državah članicah.
Do takrat pa: če imate doma dizla brez DPF-ja – čas je, da začnete razmišljati, kaj boste z njim počeli.
Za dodatne informacije o predlaganih spremembah priporočamo ogled uradne strani Evropske komisije ali posvetovanje s strokovnjaki za tehnične preglede.
Vir:
- Evropska komisija (EC)
- Žurnal24.si
- ETSC (European Transport Safety Council)
Pripravil: N. Z.
The post Imate dizla? Po novih pravilih ga morda ne boste več smeli voziti first appeared on NaDlani.si.