ARTICLE AD
Iranske oblasti zavračajo sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA), njenega vodjo Rafaela Grossija pa obtožujejo nepoštenega in nekonstruktivnega odnosa do Irana. Vztrajajo pri pravici do miroljubne rabe jedrske energije, za nadaljevanje pogajanj z ZDA pa zahtevajo zagotovilo, da Iran ne bo tarča novih napadov.
Iranski predsednik Masud Pezeškian je francoskemu kolegu Emmanuelu Macronu v nedeljo sporočil, da je Iran prekinil sodelovanje z IAEA “zaradi nepravičnega, nekonstruktivnega in destruktivnega ravnanja” vodje agencije Grossija, danes poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Parlament v Teheranu je prejšnji teden izglasoval prekinitev sodelovanja z IAEA, ker agencija in njeno vodstvo nista želela obsoditi izraelskih in ameriških napadov na iranske jedrske zmogljivosti. Grossi je pred tem pozval tudi k novim pregledom iranskih jedrskih zmogljivosti.
Iranci ne bodo sodelovali z agencijo, dokler ne bo zagotovljena varnost iranskih jedrskih zmogljivosti. Ob tem vztrajajo, da bodo nadaljevali s svojim “miroljubnim jedrskim programom”, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
“Dokler je Islamska republika Iran članica pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT), mora imeti možnost uveljavljati svoje pravice,” je danes dejal predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Ismail Bagei. Te pravice so po njegovem jasne, mednje pa spada pravica do miroljubne rabe jedrske energije.
Zunanji ministri Francije, Velike Britanije in Nemčije so medtem danes v skupni izjavi obsodili domnevne grožnje Grossiju in pozvali Iran, naj takoj ponovno vzpostavi sodelovanje z agencijo ter zagotovi varnost zaposlenih in inšpektorjev IAEA.
Iranske oblasti vztrajajo, da zaposleni in inšpektorji IAEA v Iranu nikakor niso ogroženi, vendar pa je Grossijevo vztrajanje pri pregledu bombardiranih iranskih jedrskih objektov “brez pomena in morda celo zlonamerno”, kot je v petek sporočil iranski zunanji minister Abas Aragči.
V Teheranu so že med 12-dnevno vojno, ki jo je 13. junija sprožil Izrael, agencijo označili kot “partnerja v izraelski nepravični agresivni vojni”.
Svet guvernerjev IAEA je namreč tik pred izraelskimi napadi sprejel resolucijo, v kateri je Iran obtožil neizpolnjevanja obveznosti iz pogodbe o neširjenju jedrskega orožja. V Teheranu so bili kritični do resolucije, saj da temelji na neutemeljenih in politično motiviranih obtožbah.
Zahodne države medtem pozivajo Iran, naj kljub nedavnim uničujočim napadom Izraela in ZDA na iranske jedrske objekte in druge cilje po vsej državi, pri čemer je bilo ubitih več visokih vojaških poveljnikov, jedrskih znanstvenikov in več sto civilistov, nadaljuje pogajanja z ZDA o svojem jedrskem programu.
ZDA in zahodne zaveznice ponavljajo tudi, da Iran ne sme nikoli imeti jedrskega orožja, v Teheranu pa zavračajo obtožbe o vojaškem jedrskem programu in vztrajajo pri pravici do bogatenju urana za miroljubne namene.
Namestnik iranskega zunanjega ministra Madžid Takt-Ravanči je v nedeljo v intervjuju za britanski BBC dejal, da se je Iran pripravljen vrniti za pogajalsko mizo, vendar samo pod pogojem, da bodo od Washingtona prejeli jasno zagotovilo, da ne bo novih napadov na Iran. “Stališče, da bogatenja urana sploh ne sme biti, in če se ne strinjate, vas bomo bombardirali – to je zakon džungle,” je dodal.