Evropska komisija je predstavila novo iniciativo
Choose Europe for Science, ki je namenjena vrhunskim raziskovalcem iz tretjih držav, ki bi se želeli ustaliti v Evropi. Ni skrivnost, da je povod za vzpostavitev novega mehanizma skrčenje financiranja znanosti v ZDA, ki je prisililo številne raziskovalce v iskanje novih priložnosti. Novi program ima na voljo 500 milijonov evrov v letih 2025-2027, kar ni zelo visoka številka. Lanski razpis ERC Starting Grant je na primer meril 600 milijonov evrov. A poleg 500 milijonov evrov iniciativa postavlja tudi cilj, da države članice vlaganje v raziskave in razvoj povečajo na tri odstotke BDP do leta 2030.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen
je ob tem dejala, da je znanost ključ do prihodnosti Evrope, saj se brez nje ne moremo soočati z globalnimi izzivi na vseh področjih, od zdravstva do tehnologije, od podnebja do oceanov.
Novi mehanizem bo vzpostavil tako imenovane superprojekte, ki bodo trajali sedem let in bodo nudili dolgoročno stabilnosti za raziskovalce. Trenutno je v EU okrog dva milijona aktivnih raziskovalcev, kar je četrtina vseh raziskovalcev na svetu. Evropska komisija že vodi več shem financiranja, med katerimi je najpomembnejša Horizon Europe, ki letno tehta več kot 95 milijard evrov. Na drugi strani Atlantika so se razmere močno poslabšale. Predlagani proračun za leto 2026 vsebuje močne reze v financiranje znanosti. Financiranje National Science Foundation se bo skrčilo za 56 odstotkov, National Institutes of Health pa za 40 odstotkov. To sta najpomembnejša financerja znanosti v ZDA. Predlog proračuna bo sicer v obeh domovih kongresa še dopolnjen, a usmeritve administracije so jasne. Že pod obstoječim proračunom pa ameriška administracija ukinja že podeljene projekte. Samo marca letos so na primer prekinili več kot 200 projektov s področja HIV.[st.slika 75481]