ARTICLE AD
Tatarski biftek že desetletja velja za kralja prazničnih miz. Pogosto se pojavi ob silvestrskih večerjah ali na bogato obloženih hladnih bifejih, toda ta ikonična jed si zasluži prostor tudi v drugih letnih časih. Pravilno pripravljen tatarski biftek ni le izraz kulinarične razkošnosti, temveč je tudi dokaz, kako preprosti sestavini, kot sta meso in jajce, lahko ob ustrezni obdelavi in dopolnitvah ustvarita izjemen okus.
Zakaj je tatarski biftek še vedno v samem vrhu hladnih predjedi
Tatarski biftek je sinonim za svežino in natančnost. Vsaka sestavina mora biti popolno uravnotežena, priprava pa je v osnovi hitra in brez kuhanja, zato je kakovost sestavin ključna. Skrivnost ni le v mesu, temveč v harmoniji z dodatki.

Izbira mesa je temelj vsakega dobrega bifteka
Tatarski biftek je surova jed, zato je izbira mesa najpomembnejša odločitev. Najprimernejši del je dobro očiščen file govedine, pogosto goveji pljučni file (ang. tenderloin). Meso mora biti popolnoma sveže, brez žilic in maščob.
Kupujte pri preverjenih mesarjih ali lokalnih kmetijah, ki zagotavljajo sledljivost porekla. Po možnosti naj bo meso vakuumsko pakirano in hranjeno pri primerni temperaturi. Idealno je, da meso pripravite tik pred postrežbo.
Recept za tatarski biftek za 4 osebe
Sestavine:
- 400 g govejega pljučnega fileja
- 1 sveže jajce (samo rumenjak)
- 1 žlica dijonske gorčice
- 1 žlica kečapa
- 1 žlica drobno sesekljane čebulice ali mladega luka
- 1 žlica drobno sesekljanih kislih kumaric
- 1 žčlica drobno sesekljanih kapr
- nekaj kapljic worchesterske omake
- nekaj kapljic tabasca (po okusu)
- sol in sveže mlet poper
- 1 žčlica oljčnega olja
- po želji: drobno sesekljan peteršilj
Postopek priprave:
- Goveje meso zelo drobno sesekljajte z ostrim nožem ali ga čisto na kratko zmeljite v mesoreznici z drobnim nastavkom. Ključ je v tem, da ohrani teksturo in ni kašasto.
- Meso prestavite v večjo skledo, dodajte jajčni rumenjak, gorčico, kečap, čebulico, kumarice, kapre, worchestersko omako, tabasco, olje, sol in poper.
- Vse sestavine temeljito premešajte z vilicami, a ne predolgo, da zmes ostane rahla.
- Po okusu dodajte sesekljan peteršilj in ponovno narahlo premešajte.
- Oblikujte maso v okroglo kupo ali servirajte z dvema žlicama v rustikalni obliki.
- Postrezite na hladen krožnik, obložen s popečenimi kruhki ali s svežim toastom.
Tatarski biftek mora biti hladen, a ne leden. Postrezite ga takoj po pripravi ali hranite v hladilniku, pokritega s folijo, najdlje 2 uri.
Kaj pa jajce? Kako zagotoviti varnost
Ker gre za surovi rumenjak, je pomembno, da izberete zelo sveže jajce s preverjenim poreklom. Najboljša izbira so ekološka jajca s slovenskih kmetij ali pa pasterizirani rumenjaki. Jajce pred uporabo operite pod toplo vodo in ga razbijte tik pred dodajanjem.
Za dodatno varnost lahko uporabite tudi blanširane rumenjake: jajce 1 minuto kuhajte v vreli vodi, nato takoj ohladite.
Dodatki, ki tatarski biftek povzdignejo na novo raven
Tatarski biftek je odprta knjiga za okuse. Nekateri radi dodajo nariban parmezan, drugi kapljico konjaka. V sodobnih izvedbah se pojavljajo tudi tartufi, dimljena paprika ali svež nariban hren.
Priloge lahko naredijo razliko: sveže pečeni kruhki z oljčnim oljem in rožmarinom, popečene bagete, masleni prepečenec ali celo krompirjevi hrustljavci. Za pijačo pa suho rdeče vino, svež rose ali pa ohlajena penina.
Tatarski biftek ni le za praznike
Zakaj bi si tatarski biftek privoščili samo enkrat na leto? Priprava je hitra, elegantna in ni odvisna od sezone. Kot hladna predjed je idealna izbira tudi poleti, saj ne obremenjuje prebave. S pravim mesom in dobro tehniko bo postal stalnica na vaši domači mizi.
V zadnjih letih doživlja tatarski biftek tudi preporod v restavracijah, kjer ga strežejo na bolj sodoben način – z zeliščnimi olji, penami, s fermentirano gorčico ali v obliki mini kanapejev.
Objava Tatarski biftek ni samo za novo leto: klasična poslastica, ki si zasluži pogosteje na mizo se je pojavila na Vse za moj dan.