ARTICLE AD
Poslanci so danes na 110. izredni seji glasovali o predlogu za preklic posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov. Predlog sklepa za preklic je v petek v parlamentarni postopek vložilo Gibanje Svoboda. Za to so se v vladni stranki odločili zaradi številnih zapletov in srečanj, ki so sledila po tem, ko je Državni zbor s 46 glasovi podprl predlog skrajne Levice glede razpisa referenduma o obrambnih izdatkih in napovedi Svobodinega referenduma o članstvu v Zavezništvu Nato. DZ je s 44 glasovi za in sedmimi proti razveljavil sklep o razpisu referenduma o obrambnih izdatkih. To pomeni, da referenduma, ki ga je predlagala Levica, ne bo. Posledično ne bo niti referenduma o članstvu Slovenije v Natu, ki ga je napovedala Svoboda.
Izredno sejo je vodila poslanka Levice Nataša Sukič. Predlog razveljavitve je DZ-ju predložila vodja poslanke skupine Svobode mag. Nataša Avšič Bogovič. Predlagateljica razveljavitve je uvodoma tudi spregovorila. Uvodoma je spomnila, da so se glede ene zadeve vsi ustavni pravniki poenotili – da je izglasovano referendumsko vprašanje sporno, nejasno in zavajajoče, kar je nenazadnje v neskladju z zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi ter v neskladju s poslovnikom Državnega zbora.
Odgovori volivcev zato ne bi bili jasen odraz volje ljudi, zato bi se po razglasitvi volilnih izidov vnel boj za interpretacijo. Vsaka politična stranka bi referendumski izid tolmačila po svoje – sebi v prid, kar po njenem ni pošteno do volivk in volivcev. Potrebo po razveljavitvi referenduma je dodatno podkrepila najnovejša javnomnenjska raziskava, ki je bila opravljena v tekočem tednu in v okviru katere je kar 2/3 anketiranih odgovorilo, da nasprotuje izvedbi posvetovalnega referenduma.
Prepričana je, da se bo Slovenija z razveljavitvijo referenduma uveljavila kor verodostojna in zaupanja vredna zaveznica Nata. Zaupanja vreden zaveznik se namreč ne spreneveda, ali bo izpolnjeval svoje zaveze ali ne. V nadaljevanju je sledila predstavitev stališč poslanskih skupin. V imenu skupine nepovezanih poslancev je spregovoril poslanec Anže Logar: “Vprašanje ratifikacije mednarodnih pogodb ima svoje posledice. Za najpomembnejše med njimi, spreminjamo celo ustavo. Članstvo v EU in Natu je takšen primer. Za njih sprejemamo deklaracijo o zunanji politiki in strategiji,” je uvodoma dejal.
Logar: Nato je temeljni okvir zagotavljanja nacionalne varnosti
“In ker razpravljamo o naši skupni varnosti, se vrnimo k temelju – deklaraciji o zunanji politiki, ki smo jo tukaj v Državnem zboru potrdili leta 2015.” V njej je navedeno, da so se državljani večinoma odločili za članstvo v Natu, ki je temeljni okvir zagotavljanja nacionalne varnosti. V dokumentu je posebej izpostavljena varnost Republike Slovenije. Razlog za današnjo razpravo pa je po njegovem bil v popolni ignoranci določil dotičnega dokumenta in celo posledica aktivnega političnega udejstvovanja v nasprotju z deklaracijo. Ob tem je spomnil na aktualno geopolitično situacijo – dezinformacije in hibridne vojne.

Jelka Godec brez pripomb
Logar prav tako meni, da je dotično ravnanje v nasprotju z državniško usmerjeno politiko (nasprotje državotvornosti). “Nekaj smo torej 4. 7. storili narobe.” Spomnil je še na velike, ambiciozne in daljnosežne spremembe v evropskem obrambnem sektorju. Ob tem je poudaril, da če so obrambna sredstva večinoma namenjena domači proizvodnji, krepijo domači BDP. Po nekaj predstavitvah je vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec zahtevala 15-minutno prekinitev zaradi potrebe po posvetovanju v poslanski skupini. Godec po prekinitvi sicer ni imela pripomb. Stališča poslanskih skupin so izrazili predstavniki vladne koalicije. Odločanje o predlogu sklepa: “ZA” je glasovalo 44 poslancev, “Proti” 7.


Domen Mezeg
The post Državni zbor sprejel predlog preklica dveh obrambnih referendumov first appeared on Nova24TV.