Če želite avgusta najlepše kumare, potem zdaj zamenjajte zalivalni režim

6 hours ago 9
ARTICLE AD

V juliju so vrtovi na vrhuncu. Listi kumar so veliki, rastline bujno poganjajo, a prvi znaki izčrpanosti se že kažejo, čeprav jih marsikdo še ne zazna. Sonce je močnejše, dnevi daljši, zemlja pa izgublja vlago hitreje kot spomladi. In prav kumare – rastlina, ki se zdi nezahtevna in hvaležna – postanejo žrtev napačnega zalivanja. Čeprav se zdi, da jim gre dobro, je prav zdaj tisti trenutek, ko morate spremeniti svoj pristop.

Prepozno zalivanje in napačna količina vode lahko avgustovsko letino obrne v razočaranje

Če želite, da bodo avgusta plodovi ravni, sočni, sveži in brez grenkobe, potem je ključno, da zalivanje ne ostane pri stari rutini. V tem članku razkrivamo, zakaj je poletje ključen čas za prehod na bolj prilagojen režim zalivanja in kako si zagotoviti zdrave, hrustljave kumare še dolgo v avgust.

Zalivanje po občutku ni dovolj

Razpoke v zemlji niso edini znak pomanjkanja vode

Mnogi vrtičkarji zalivajo kumare šele takrat, ko zemlja okoli rastlin postane suha na pogled. A ta pristop lahko vodi v nihanja vlage, ki rastlinam povzročajo stres. Kumare so še posebej občutljive na neenakomerno zalivanje – če dobijo preveč vode naenkrat po daljšem sušnem obdobju, plodovi pogosto pokajo, postanejo grenki ali ukrivljeni.

Prst se izsuši tudi pod površjem

V vročih dneh zgornji sloj zemlje hitro izgubi vlago, a to ne pomeni, da je celoten koreninski sistem še suh. Nasprotno – če zalivate površinsko in pogosto, voda ne doseže globine, kamor so se korenine razširile. Rezultat je slabša rast in večja občutljivost na vročino.

Optimalna globina in način zalivanja

Vedno zalivajte do globine vsaj 15 cm

Kumare razvijejo globok in razvejan koreninski sistem. Če voda ne prodre dovolj globoko, se rastlina ne bo mogla napajati med vročimi dnevi. Najboljši pristop je počasno zalivanje z večjo količino vode enkrat do dvakrat tedensko.

Kapljično zalivanje je idealno

Kapljični sistem omogoča, da voda počasi in enakomerno pronica v tla. S tem se zmanjša izhlapevanje in voda doseže tiste dele zemlje, kjer je koreninska masa najgostejša. Takšno zalivanje tudi preprečuje močenje listov, kar pomeni manj bolezni.

Zalivanje rastlinZalivanje rastlin, Foto: Pixabay

Kdaj zalivati: zjutraj ali zvečer?

Jutranje zalivanje podpira fotosintezo

Zalivanje zgodaj zjutraj ima številne prednosti. Voda ima čas, da prodre v tla, listi pa se posušijo, preden začne sonce pripekati. Tako se zmanjša tveganje za plesni in ožige. Rastline, ki so navlažene zjutraj, lažje preživijo vroč dan.

Večerno zalivanje ni vedno dobra izbira

Čeprav se zdi večerno zalivanje prijetnejše, saj so temperature nižje, voda pogosto ostane na površju ali na listih preko noči. To ustvarja pogoje za razvoj bolezni, predvsem pepelaste plesni. Zalivanje v večernih urah ima smisel le, če ni druge možnosti in če se opravi previdno – neposredno ob korenini, brez škropljenja listov.

Znaki, da kumare ne dobijo pravilne količine vode

Grenkost plodov

Eden najpogostejših znakov neenakomernega zalivanja je grenek okus. Kumare, ki izmenično doživljajo sušo in obilico vode, razvijejo zaščitne mehanizme, ki vključujejo povečano proizvodnjo grenčin (kukurbitacinov).

Ukrivljeni ali stisnjeni plodovi

Pomanjkanje enakomerne vlage vpliva na razvoj plodov. Ti postanejo asimetrični, upognjeni ali pa imajo odebeljen konec. To ni le estetska napaka – takšni plodovi so pogosto vodeni ali nitasti.

Rumenenje listov od spodaj navzgor

Če rastlina začne rumeneti pri spodnjih listih, to lahko pomeni, da korenine ne dobivajo dovolj vode. Včasih je razlog tudi v preobilnem zalivanju, ki iz prsti izpira hranila. Tudi to vodi v pomanjkanje dušika in klorofila.


Koliko vode potrebujejo kumare poleti?

Približno 5 litrov na rastlino na teden

V povprečju kumare v vročih mesecih potrebujejo 3 do 6 litrov vode na teden, odvisno od velikosti rastline in vremenskih razmer. Pomembneje kot natančna količina pa je način zalivanja – manj pogosto, a globoko.

Naj bo voda mlačna, ne hladna

Hladna voda iz cevi ali vodnjaka lahko povzroči temperaturni šok. Priporočljivo je, da se voda pred zalivanjem ogreje na soncu ali vsaj na sobno temperaturo. To omogoča lažjo absorpcijo in manjšo možnost stresnega odziva rastline.


Zalivanje in rastlinski cikel kumar

V obdobju cvetenja

V tej fazi je pomembno redno, a zmerno zalivanje. Pretiravanje lahko povzroči odpadanje cvetov, saj rastlina usmeri energijo v vegetativno rast.

V obdobju zorenja plodov

Tu se potreba po vodi poveča. Kumare so sestavljene iz več kot 95 % vode, zato imajo velik vpliv na kakovost in okus prav zadnji tedni pred obiranjem.

Po prvi večji letini

Ko ste že nabrali prve plodove, rastline še naprej potrebujejo podporo. Pravilno zalivanje bo spodbudilo novo cvetenje in rast. Če v tej fazi z vodo varčujete, bo druga letina precej slabša.


Dodatni nasveti za ohranjanje vlage

Uporabite zastirko

Zastirka iz slame, trave ali lubja pomaga zmanjšati izhlapevanje. Poleg tega preprečuje nihanja temperature v tleh in zmanjša rast plevela. Zastirko položite okrog rastline, vendar ne tik ob steblu.

Redno rahljajte zemljo

Zgornji sloj zemlje naj bo rahel, da voda lažje prodira v globino. Z zbito prstjo se več vode izgubi na površju in izhlapi, namesto da bi prodrla do korenin.


Napake, ki jih je julija še čas popraviti

Zalivanje vsak večer po malo

To spodbuja plitvo rast korenin, ki so bolj občutljive na vročino. Rastlina se tako ne razvije optimalno in je manj odporna.

Zalivanje od zgoraj z močnim curkom

Voda odteče mimo rastline ali pa poškropi liste, kar spodbuja razvoj bolezni. Vedno zalivajte pri dnu rastline, počasi in ciljno.

Pretiravanje po daljšem sušnem obdobju

Če rastlina nekaj dni ni dobila vode, je ne zalijte s preveliko količino naenkrat. To lahko povzroči pokanje plodov in odmiranje cvetov. Bolje je zaliti dvakrat v krajšem razmiku.

Objava Če želite avgusta najlepše kumare, potem zdaj zamenjajte zalivalni režim se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article