ARTICLE AD
Leta 1947 se britanski industrialec iz traktorja usede za volan izjemnega avtomobila. To je David Brown, avtomobil pa se imenuje Atom – prototip, ki ga je med drugo svetovno vojno izdelal Aston Martin.
Aston Martin Atom je eksperimentalni avtomobil. Britanci z njim raziskujejo številne nove tehnologije. Vizionarski pristop je všeč tudi Brownu, zato se nekaj mesecev kasneje odloči, da bo kupil celotno podjetje.
Atom je nastal leta 1939 na pobudo R. Gordona Sutherlanda, takratnega direktorja podjetja, z namenom oblikovanja modernega, kompaktnega in zmogljivega avtomobila (ne zamenjati s tem Atomom). Sutherland je naročil inženirju Claudu Hillu, naj zgradi štirivratno limuzino s pravokotnim jeklenim cevastim okvirjem in karoserijo iz lahkih kovinskih plošč.

Navdih črpa iz letalstva: plošče nimajo nosilne funkcije, pritrjene so z gumijastimi ležaji, vijaki in sorniki. Konstrukcija je lahka, hkrati pa dovolj trdna, da lahko prenese upogibanje. Tehnična rešitev, ki je postala običajna šele desetletja kasneje v avtomobilski industriji. Že leta 1940 je bil prototip na cesti. Kljub težkim razmeram med drugo svetovno vojno ga nekateri novinarji uspejo preizkusili.
In ti potrjujejo, da gre za prefinjen avtomobil: vitke linije, centralno nameščena zadnja vrata, 24 ozkih navpičnih rež v karoseriji namesto običajne hladilne reže in visokokakovostna notranjost. Šasija je zasnovana za morebitno serijsko proizvodnjo, čeprav je medosna razdalja omejena zaradi dolžine razpoložljivih cevi. Serijska različica bi morala imeti večji medosni razmak, da bi potnikom na zadnjih sedežih zagotovila več prostora.

Na sprednji osi ima Atom neodvisno vzmetenje koles – novost za Aston Martin. Dvolitrski vrstni štirivaljni motor z enojnim krmiljenjem odmične gredi in dvojnim uplinjačem poganja prvi popolnoma delujoč prototip britanske znamke. Kasneje je bil motor posodobljen z novo glavo valja OHV in uplinjači SU. Za pogon skrbi štiristopenjski Cotal predizbirni menjalnik z elektromagnetnim krmiljenjem.
Predhodnik DB1
Sutherland je med letoma 1940 in 1947 z Atomom prevozil več kot 140.000 kilometrov – prototip je postal njegovo službeno vozilo. Ta edinstven avtomobil je dosegel hitrost do 145 km/h in se izkazal za izjemno trdnega: brez škripanja, brez deformacij karoserije.
V iskanju športnega avtomobila je zgoraj omenjeni David Brown testiral Atom. Takoj je prepoznal ogromen tehnični potencial tega prototipa. Le nekaj mesecev kasneje je Aston Martin postal njegova last. Prototip je postal osnova za prihodnji DB1, motor pa je poganjal prihajajočo serijo DB. Njegovo nadalje razvito šasijo so uporabljali vse do leta 1959 v modelih DB2, DB2/4 in DB MKIII.

Čeprav Atom ni nikoli prišel v serijsko proizvodnjo, je močno vplival na prihodnost britanske blagovne znamke. V letih je ta edinstven primerek večkrat zamenjal lastnika – med drugim so ga zbiratelji, kot sta Nigel Mann in Tom Rollason, lahko imeli za svojega. Leta 2014 je bil nazadnje prodana na dražbi Bonhams.