ARTICLE AD
Za Levstikovo nagrado za izvirno leposlovje za otroke in mladino so nominirana dela Tinke Bačič, Žige Kosca, Ambroža Kvartiča, Maše Ogrizek in Andreja E. Skubica. Za izvirne knjižne ilustracije pa so nominirani Suzi Bricelj, Ana Zavadlav, Peter Škerl, Igor Šinkovec in Maja Kastelic. Nagrajenca bosta znana 26. maja.
Tinka Bačič je v slikanici Babica gre na morje z ilustracijami Mihe Ha odlično predstavila odnos med babico, živalmi in predmeti z njene kmetije ter njenimi vnučki, ki so jo povabili na morje, je v utemeljitvi zapisala komisija.
Pesniška zbirka Žige Kosca Na hribu je praprot z ilustracijami Maje P. Kastelic odpira pogled v 16 drobnih zgodb. Na videz preproste pesmi so po mnenju komisije mojstrsko dodelane. Globoke, zabavne, a nežne hkrati. Stkane iz palete občutkov, ki so razumljivi vsakemu izmed nas in tematizirajo vse.
Ambrož Kvartič je nominiran za delo Bine Butara z ilustracijami Petra Škerla. Kot je zapisala komisija, Kvartič mojstrsko, z izjemnim občutkom za ritem in rimo upesnjuje Binetove prigode, misli in dejanja. V štirikitično strukturo mu uspe vedno znova strniti velike situacijske zalogaje.
Maša Ogrizek je v Gospodični z monstero ustvarila portret preoblikovanja življenja gospodične Cecilije. Splet okoliščin, neverjetnih naključij in novih prijateljstev vzpostavi razmere za razvoj tega subtilnega, liričnega romana s ponekod skoraj sanjsko atmosfero, piše v utemeljitvi nominacije. Ilustracije so delo Eve Mlinar.
Skubičev z modro ptico nagrajeni mladinski roman Lahko bi umrl na tem kavču z mano z napeto in kompleksno zgodbo, živahnim humornim sodobnim jezikom, prepletenim z izrazi s socialnih omrežij in drugih komunikacijskih kanalov mladih, nagovarja slovenske mladostnike, “junake današnjega časa”, piše v utemeljitvi. Na naslovnici je ilustracija Tanje Komadina.
Kot piše v utemeljitvi, Suzi Bricelj v avtorskem stripu Rumeni slon pripoveduje zgodbe o treh živalskih prijateljih. Brez besed in v izbrani barvni paleti in mešani tehniki prikaže preplet nežnosti in humorja. Likom vdihne življenje prek premišljenega sosledja kadrov in medsebojne dinamike junakov.
Ana Zavadlav s slikanico Mišji ženin Anje Štefan po mnenju komisije z izbrušenim izrazom v mešani tehniki ustvari likovno dovršeno delo. Značaji najstniških mišk, ki iščejo ženina, so upodobljeni humorno in očarljivo. Likovne kompozicije so lepo in domišljeno usklajene z zgodbo in barvno uravnotežene.
Maja Kastelic s slikanico Povabilo v tehniki gvaša ustvari prepričljiv svet z bogato zasnovanimi kompozicijami, detajli in referencami na zanimanja in življenjske poti junakov, je zapisala komisija.
Škerl v ilustrirani knjigi Precej drugačen zmaj Romana Rozine s smelo potezo v risbi in mešani tehniki pričara svet zmajev, palač in gradov. Osrednji liki so po mnenju komisije zasnovani z občutkom za humor, njihovi izrazi pa dobro predstavljajo likovno zahtevno upodobljiva čustva.
Šinkovec s slikanico Kuharica Uharica Svetlane Makarovič v mešani tehniki vzpostavi igriv in hudomušen svet, ki domiselno sledi tonu poezije. S pretiravanjem in pogovornimi oblački vpelje poudarke, metaforične pomene in otroško navihanost, je zapisala komisija.
Obe komisiji sta podelili tudi posebno priznanje Tomažu Lavriču / Lovru Matiču za ustvarjalni presežek za serijo knjig Mala vešča Lučka in drugi žužki, Mala uš Iva in druga mrgolazen, Mali slon Anton in druge zverine iz tujine ter Gala v galeriji.
Nagrajenca bosta znana 26. maja, prav tako prejemnika Levstikove nagrade za življenjsko delo na področju leposlovja in književne ilustracije.
Nagrajenca za izvirno leposlovno delo in ilustracije bosta prejela nagrado v višini vsak po 2000 evrov neto, Levstikova nagrajenca za življenjsko delo pa vsak po 4000 evrov neto.