ARTICLE AD
Francozinja je svojega delodajalca obtožila diskriminacije in ga tožila.
Ženska je 20 let prejemala plačo, ne da bi karkoli počela: kako ji je to uspelo / Collage Glavred, foto: pixabay.com
Francozinja je tožila telekomunikacijskega velikana Orange zaradi “moralnega nadlegovanja in diskriminacije na delovnem mestu”, saj je podjetje obtožila, da ji je 20 let izplačevalo plačo, ne da bi ji naložilo kakršne koli naloge.
Laurence Van Wassenhove se je leta 1993 zaposlila kot javna uslužbenka pri družbi France Telecom, preden je podjetje prevzel Orange, piše odditycentral.
Njen prvotni delodajalec je vedel, da ima od rojstva hemiplegijo – delno paralizo obraza in okončin – in epilepsijo, zato ji je ponudil delovno mesto, prilagojeno njenemu zdravstvenemu stanju. Do leta 2002 je delala kot tajnica in v kadrovski službi, ko je zaprosila za premestitev v drugo francosko regijo.
Njeni prošnji je bilo ugodeno, vendar novo delovno mesto ni bilo prilagojeno njenim potrebam, mnenje zdravnika medicine dela pa je potrdilo, da delovno mesto zanjo ni primerno.
Kaj je hemiplegija?
Hemiplegija je nevrološki sindrom, ki se kaže v popolni izgubi prostovoljnih gibov v okončinah na eni strani telesa. Hemiplegija se lahko pojavi kot samostojna patologija pri akutnih motnjah prekrvavitve možganov ali kot vrsta otroške cerebralne paralize.
Kljub temu naj Orange pri njenem delu ne bi ničesar spremenil, temveč ji je naslednjih 20 let raje izplačeval polno plačo, ne da bi ji dovolil kar koli storiti.
Kljub vsem prizadevanjem družbe Orange, da bi prezrla Van Wassenhovejevo, je invalidka storila vse, da je o tem obvestila vlado in Visoki organ za boj proti diskriminaciji.
Za rešitev položaja je bil imenovan mediator, ki ga je imenovala družba Orange, vendar se stanje nikakor ni izboljšalo, saj je podjetje še naprej izplačevalo njeno plačo, ne da bi ji dodelilo kakršne koli naloge.
Njeni odvetniki trdijo, da jo je telekomunikacijski velikan na ta način poskušal prisiliti, da bi pustila službo.
“Raje jo plačajo, kot da bi jo prisilili k delu,” je dejal Laurencin odvetnik in dodal, da je ženska vložila pritožbo proti podjetju in štirim njegovim vodjem zaradi “moralnega nadlegovanja in diskriminacije pri delu, povezane z njenim zdravstvenim stanjem”.
“Delo za invalidno osebo pomeni mesto v družbi, priznanje, ustvarjene socialne vezi,” je dejal ženin odvetnik.
V tem primeru je bila Laurence Van Wassenhove za vse to prikrajšana, saj so jo za 20 let “postavili na polico” v upanju, da bo odšla.
Francoski časnik La Dépêche je v zvezi s primerom Van Wassenhove kontaktiral podjetje Orange, ki je odgovorilo, da je storilo vse, kar je bilo v njegovi moči, da bi ženski zagotovilo najboljše možne pogoje za delo. Podjetje je tudi povedalo, da je upoštevalo ženin “osebni socialni položaj” in ji ves čas izplačevalo polno plačo ter nekatere nevračljive dodatke.
Načrtovana je bila tudi “vrnitev na delo na prilagojenih delovnih mestih”, vendar se ni nikoli uresničila, ker je bila delavka stalno na bolniškem dopustu.
Morda vas bo zanimalo:
Če opazite napako, označite potrebno besedilo in pritisnite Ctrl+Enter ter o tem obvestite uredništvo.
Článek Ženska je 20 let prejemala plačo, ne da bi karkoli naredila: kako ji je to uspelo se nejdříve objevil na Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc.