ARTICLE AD
Nekaj grizljajev preveč, požirek prehitro, presenečenje v družbi – in že se pojavi. Kolcanje. Povsem nepričakovano, pogosto nerodno, a redko zares nevarno. Včasih traja minuto ali dve, drugič se vleče še dolgo po tem, ko smo že obupali nad vsemi domačimi triki. Nekateri ga jemljejo kot smešno motnjo, drugi kot neprijetno nadlogo, le redki pa vedo, da se za tem nehotenim refleksom skriva kompleksen mehanizem našega telesa.
Kolcanje ni posebnost ljudi. Prisotno je pri novorojenčkih, živalih in celo še nerojenih otrocih v maternici. Gre za enega najbolj univerzalnih, a najmanj razumljenih pojavov v človeški fiziologiji. Zakaj sploh pride do njega, kaj se dogaja v ozadju, in kdaj bi morali postati pozorni?

Kaj je kolcanje in zakaj nas sploh zagrabi?
Preprosto pojasnjeno – gre za dihalni refleks
Kolcanje je refleksna reakcija telesa, pri kateri pride do nenadnega in nehotenega krčenja prepone – glavne dihalne mišice, ki ločuje prsni koš od trebušne votline. Ta krč potisne zrak v pljuča, vendar se takoj zatem glasilke zaprejo, kar povzroči značilen zvok »hik«. In to je vse – preprosto rečeno.
Zakaj se sploh sproži?
Razlogov je več, a vsi imajo skupni imenovalec: draženje živčnih poti, ki vodijo do prepone ali možganov. Najpogostejši sprožilci so:
- prehitra ali preobilna hrana,
- uživanje gaziranih pijač,
- nenadna sprememba temperature v požiralniku (npr. hladen napitek po vročem obroku),
- začinjena hrana,
- stres, smeh, presenečenje,
- hitro dihanje ali zadrževanje diha.
Kdo je glavni krivec? Živec, ki povezuje um in telo
N. phrenicus – tiha moč pod našimi rebri
Za kolcanje je odgovoren frenični živec (nervus phrenicus), ki izhaja iz vratu in potuje navzdol do prepone. Če pride do draženja ali preobčutljivosti tega živca, se mišica skrči brez naše volje. Vključeni so tudi drugi živci – predvsem n. vagus, ki povezuje notranje organe s centralnim živčnim sistemom. Sodeluje celo del možganov, imenovan medulla oblongata.
Vse skupaj deluje kot usklajen orkester – razen, kadar eden od »glasbenikov« začne igrati po svoje. Takrat nastane kolcanje.
Večina kolcanja je neškodljiva, a obstajajo izjeme
Kdaj je kolcanje le anekdota…
Večino epizod sprožijo vsakodnevne stvari. Morda nas nasmeje prijatelj, ali pa pojemo šunko prehitro. V teh primerih kolcanje običajno samo izzveni. V nekaj minutah ali najkasneje v eni uri se dihanje stabilizira, refleksi umirijo in vse se vrne v ustaljene tirnice.
… in kdaj razlog za obisk zdravnika
Kadar kolcanje traja dlje kot 48 ur, postane kronično. V tem primeru gre lahko za simptom resnejših zdravstvenih težav:
- bolezni živčevja (npr. multipla skleroza, tumorji),
- gastroezofagealni refluks (GERB),
- bolezni jeter ali ledvic,
- pooperativni zapleti,
- psihosomatski odziv pri anksioznosti.
Če kolcanje moti spanje, prehranjevanje ali vsakodnevno življenje, je nujen pregled. Dolgotrajno kolcanje je redko, a ga je treba jemati resno.
Kako si lahko pomagamo sami?
Domači triki, ki včasih delujejo
Znanost še ni našla enotnega zdravila za kolcanje, zato so domače metode še vedno priljubljene. Med njimi so:
- zadrževanje diha za nekaj sekund,
- počasno pitje hladne vode,
- globoko dihanje v papirnato vrečko (poveča raven CO₂),
- nežno vlečenje jezika (spremeni refleks),
- požiranje sladkorne kocke ali limonine rezine.
Čeprav nimajo vsi pristopi znanstvene potrditve, včasih delujejo, ker prekinejo refleksni krog. Nekatere metode preusmerijo pozornost, druge vplivajo na živčne poti.
Zanimivosti iz sveta kolcanja
Najdaljše zabeleženo kolcanje
Američan Charles Osborne naj bi kolcal kar 68 let – od leta 1922 do 1990. Čeprav je primer skrajno redek, kaže, kako vztrajen in skrivnosten zna biti ta refleks.
Kolcanje pri novorojenčkih
Pri dojenčkih je kolcanje pogosto in običajno ne pomeni nič resnega. Pojavi se celo v maternici in je lahko znak zrele dihalne funkcije.
Živali tudi kolcajo
Psi, mačke, konji in celo žabe poznajo pojav, podoben kolcanju. Mehanizem ostaja podoben: nenadni refleksni krč mišic, povezanih z dihanjem.
Kolcanje – majhen zvok, velik pomen
Kolcanje je opomnik, kako občutljiv in natančen je naš organizem. Čeprav pogosto mine brez posledic, odpira vrata razumevanju delovanja živčevja, dihanja in telesnega ravnovesja. Večina primerov je neškodljivih, a za dolgotrajno velja, da je bolj simptom kot bolezen – in zato zasluži pozornost.
Če gre za nerodno situacijo pri večerji ali skrivnosten znak telesa, je kolcanje droben, a zgovoren del človeške izkušnje. Telo sporoča, da nekaj ni v popolnem ravnovesju – in prav je, da ga slišimo.
Objava Zakaj se nam kolca: refleks, ki ga ne moremo nadzorovati, a veliko pove o telesu se je pojavila na Vse za moj dan.