Vzemite tubo zobne paste in rešite svoje pridelke pred škodljivci: nepogrešljiv pomočnik za vse vrtnarje

16 hours ago 22
ARTICLE AD

Zobna pasta je bila nekoč priljubljena med prebivalci dač. Zdaj pa je nekoliko pozabljena, saj dajejo prednost drugim ljudskim sredstvom in kemičnim pripravkom. Odločili smo se, da vas spomnimo na prednosti zobne paste za rastline in na to, kako jo lahko uporabite na parceli. Brez zobne paste ne mine niti en dan sodobnega človeka. Toda le malokdo ve, da je pasta sposobna pred težavami zaščititi ne le zobe, temveč tudi rastline. Zaradi svoje sestave namreč odlično odganja škodljivce in njihove ličinke. Njene baktericidne lastnosti pa se uspešno uporabljajo v boju proti zajedavcem. Poleg tega lahko z zobno pasto hranimo tudi sobne rastline! Vendar pa vse skupaj razumimo po vrstnem redu.

Sestava zobne paste

Zobna pasta ima precej kompleksno sestavo, katere namen je zaščita ustne votline pred bakterijami, zmanjšanje vnetja, beljenje zob in reševanje drugih težav. Zaradi različnih dodatkov ima zobna pasta osvežujoč okus, snovi, kot je natrijev lavrilsulfat (površinsko aktivna snov), pa ji omogočajo, da se speni in zlahka očisti zobno sklenino. Vse to, kar nam je pri zobni pasti tako všeč, ne bo všeč žuželkam in rastlinskim povzročiteljem bolezni. Isti natrijev lavrilsulfat lahko na primer povzroči alergijsko reakcijo tudi pri ljudeh, za škodljivce pa je resnično nevaren. Žuželke bodo odvrnili tudi fluorne spojine z insekticidnimi lastnostmi ter izvlečki poprove mete, kamilice in timijana. Že z nekaj tretiranji boste lahko znatno zmanjšali število žuželk!

Limona in zobna pasta: Genialen trik za čistočo v vašem domu

Kako pripraviti raztopino zobne paste?

Zobna pasta je seveda izdelek kemične industrije. Vendar je veliko varnejša od pripravkov, pripravljeni v trgovini, in enostavna za uporabo. Le ne pripravljajte preveč koncentriranih raztopin zobne paste in z njo ne mažite listov: to lahko poškoduje rastline, zlasti mlade. V nadaljevanju vam bomo povedali, katerih škodljivcev se boste znebili z zobno pasto in kako jo pravilno pripraviti za obdelavo rastlin.

Zobna pasta proti kapusovim belicam, mšicam in križnim bolham

Zobno pasto najpogosteje uporabljamo za zaščito zelja pred gosenicami, mšicami in križnimi bolhami. Lahko pa se uporablja tudi za druge rastline. Kapusova šiškarica in sivke nikoli ne bodo odložile jajčec na liste, obdelane z raztopino zobne paste. Njihove gosenice se namreč ne bodo želele hraniti na takšnih rastlinah in bodo prisiljene oditi na drugo območje. Zato, še preden začnejo molji leteti, aprila in junija zelje poškropite z razredčeno zobno pasto (najbolje meto). Namesto tega lahko uporabite tudi zobni prah ali ustno vodo (v razmerju 1:2).

V 10 litrih vode raztopite 50-70 g zobne paste, pustite 2-3 ure, temeljito premešajte in poškropite posevke proti kapusovemu molju in kapusnicam. Tretiranje je treba opraviti na suh brezvetrni dan, po možnosti zvečer. Če dežuje, bo treba škropljenje ponoviti, zato spremljajte vremensko napoved. Obdelajte vsak poganjek in ne izpustite zadnje strani listov, kjer so lahko žuželke prav tako prisotne. Samo nekaj tretiranj in opazili boste, da se je število gosenic, mšic in bolhačev zmanjšalo, metulji pa bodo previdno odleteli z vaših gredic. In če je bilo leto „plodno“ na škodljivce, uporabite to sredstvo.

V enakih odmerkih zmešajte zobni prah, mleto rdečo papriko in tobak, nato pa z dobljeno mešanico potresite zemljo na gredicah z zeljem. S tem boste vsaj teden dni zaščitili rastline pred škodljivci v vseh vremenskih razmerah. Zobna pasta je učinkovit tudi proti vrtnim škodljivcem, zato za preventivo z raztopino poškropite sadno drevje in grmovnice. Primeren je enak delež kot za zelenjavnice.

Vojna proti kapusni mafiji: Kako se boriti proti gosenicam in polžem

Zobna pasta proti polžem in polžkom

Požrešnim polžem ne bo všeč, če boste gredice obdelali z raztopino zobne paste. Tudi druga sredstva, ki jih lahko uporabite skupaj z zobno pasto, bodo pomagala trajno odvrniti škodljivce: mleti črni poper; gorčica v prahu; jajčne ali oreščkove lupine; droben gramoz. Dražja metoda je posipanje zemlje z zobnim prahom. Za to boste potrebovali precej sredstev, zato lahko kot poskus obdelate le majhno gredico.Vzemite tubo zobne paste in rešite svoje pridelke pred škodljivci

Zobna pasta pred fitoftoro

Fitoftora – ena od najbolj zahrbtnih in težko ozdravljivih bolezni. Vendar obstaja veliko sredstev, s katerimi lahko zmanjšate njeno širjenje ali jo celo zatrete v zgodnji fazi, na primer navadna zobna pasta. Uporabljati je treba le belilno zobno pasto, saj je njena sestava učinkovitejša proti fitoftorozi. Veliko tubo zobne paste raztopite v 2 litrih vode, nato pa raztopino segrejte do 10 litrov. Po naslednjem zalivanju rastline in tla obilno poškropite s pridobljenim sredstvom. Zdravi posevki morajo biti prav tako obdelani.

Zobna pasta za hranjenje sobnih rastlin

Zobna pasta zmanjšuje kislost tal in jih nasičuje z minerali, zlasti s kalcijem in fluorom. Raztopino pripravite tako, da tretjino tube zobne paste (ne belila) razredčite v 1 litru tople vode, temeljito premešajte in jo vlijte pod korenine rastlin. Zdravljenje izvajajte spomladi in poleti. Izjema: rože, ki imajo raje kisla tla (azaleja, ananas, gusmanija, gardenija itd.). Če rastline napadajo glivice, jih poskusite enkrat tedensko obdelati s to sestavo: 100 ml ustne vode na 1 liter vode. Po potrebi povečajte koncentracijo na razmerje 1:4.

Kako še lahko uporabite zobno pasto na podeželju?

Upamo, da ste se prepričali, da zobno pasto lahko uporabljate ne le za ustno higieno. Izkazalo pa se je, da vse ni omejeno le na zaščito rastlin! Zagotovo imejte v koči tubo zobne paste, ki vam bo pomagala rešiti naslednje težave.

  • Ugriz žuželk. Na mesto ugriza nanesite zrnce zobne paste in malo podrgnite, kmalu bo rdečica popustila. Zobno pasto ne smete mazati odprtih ran.
  • Mozolji in mozolji. Na poškodbo nanesite tanko plast paste in pustite, da se posuši; za najboljši učinek uporabite pasto z zdravilnimi zelišči.
  • Umazane roke. Po čiščenju rib, čebule ali česna si roke in kuhinjske pripomočke umijte z majhno količino paste – o vonju ne bo več sledu! S pasto lahko očistite tudi madeže korenčkovega in pesinega soka.
  • Umazani nohti. Po delu na vrtu se pod nohti pogosto nabere zemlja. Če jo želite hitro očistiti, nanesite nekaj zobne paste na vatirano palčko in očistite nohte. Postopek jih ne bo povrnil le čistih, temveč bo tudi okrepil nohtno ploščico.
  • Ploščica na srebrnem priboru. Če želite predmet osvežiti, nanj nanesite nekaj zobne paste, pustite nekaj ur in nato temeljito sperite z vodo. Če je predmet zelo umazan, ga drgnite s ščetko ali krpo, dokler se ne zasveti. Obloge v skodelicah po čaju in kavi. Če pri roki nimate sode bikarbone in detergenta, lahko uporabite zobno pasto. Nekaj nanesite na gobico in obrišite skodelico – obloge bodo v hipu čiste! Zobno pasto lahko uporabite tudi za čiščenje kuhinjskih pripomočkov.
  • Madeži na pohištvu in kopalniški opremi. S krpo ali gobo nanesite zobno pasto, zdrgnite površino in jo nato sperite z vodo. Drugih čistilnih sredstev ne boste potrebovali. Umazani in stari čevlji. Ste v tleh umazali svoje paradne copate in želite posodobiti svoje stare čevlje? Zobna pasta vam bo spet priskočila na pomoč. Z njo obrišite umazane ali obrabljene dele, nato pa čevlje sperite z vodo in jih posušite.

Zobna pasta je tako zelo ekološka in cenovno ugodna možnost za zaščito in hranjenje rastlin. Preizkusite jo lahko na svoji parceli in ocenite njeno učinkovitost.

The post Vzemite tubo zobne paste in rešite svoje pridelke pred škodljivci: nepogrešljiv pomočnik za vse vrtnarje appeared first on Little Saturday.

Read Entire Article