ARTICLE AD
Kolikokrat bi si morali umiti roke po stranišču in ali si jih lahko umivate brez mila, vendar z vročo vodo.
Zakaj bi si morali umiti roke z milom / kolaž Moje, foto pixabay.com
Zdi se, da vsi vedo, kdaj in kako si je treba umivati roke. Kljub temu se občasno pojavijo vprašanja, kot so: “Kako pogosto si je treba umivati roke?”, “Kaj se zgodi, če si jih ne umivamo?”, “Naj si jih umivamo z milom ali brez?”. Še enkrat se spomnimo, zakaj si morate umivati roke z milom in kdaj na to ne smete pozabiti.
Kaj se bo zgodilo, če si ne boste umivali rok z milom?
Začnimo z glavno točko – zakaj je pomembno, da si umivate roke. Čez dan obiskujemo številne kraje – trgovine, prevozna sredstva, javna stranišča – in se dotikamo številnih površin. Na njih živijo množice virusov, bakterij in glivic, te pa lahko povzročijo številne bolezni – isto drisko, gripo, akutne okužbe dihal in, da, isti koronavirus. Če pa si redno in pravilno umivate roke, lahko te bakterije in viruse nevtralizirate.
Zakaj bi si morali umivati roke – Za otroke to vprašanje sploh ne bi smelo biti na dnevnem redu. Ko se z umazanimi rokami začnemo dotikati obraza – oči, nosu, ust – vanj pride največ bakterij in virusov. In če se odrasli lahko vzdrži drgnjenja nosu, otroci tega procesa ne nadzorujejo in poleg tega pogosto potegnejo roke v usta. Zato je pomembno poskrbeti, da imajo otroci čiste roke ali da se ne dotikajo obraza, na primer pri igri v peskovniku.
Ali si je mogoče umivati roke brez mila? Ne povsem. Samo z izpiranjem z vodo, tudi če je zelo vroča, ne boste odplaknili mikrobov, umazanije ali maščobe. Vse to naredi milo, zato umivanje rok brez mila nima smisla.
Zakaj si morate po stranišču umiti roke z milom
Kolikokrat si morate umiti roke po stranišču / depositphotos.com
Stranišče – prostor, kjer živijo bakterije in virusi, in če je to javno stranišče – je to Klondike. Ročaj vrat, ključavnica, gumb za splakovanje stranišča – vse, česar se dotaknete, je polno te umazanije. E. coli, ki je odporna proti antibiotikom in ima dvakrat višjo stopnjo smrtnosti kot drugi sevi, velja za posebej nevarno. Tveganje za okužbo z bakterijo E. coli je največje med tistimi, ki si po stranišču ne umivajo rok. Zato je tako pomembno, da si po obisku stranišča ne pozabite umiti rok.
Medtem so znanstveniki ugotovili, da obstajajo površine, ki so bolj umazane celo od tistih v stranišču. Na primer gumbi dvigal v bolnišnici, stacionarni in mobilni telefoni ter računalniške tipkovnice na javnih mestih. O denarju je treba govoriti posebej: na površini bankovcev in kovancev pogosto živijo salmonela, virus hepatitisa A, norovirus, rotavirus in rinovirus. Prenašajo se s stikom z bankovci in lahko povzročijo okužbo. Zato si je treba po rokovanju z denarjem obvezno umiti roke z milom in vodo.
Kako pogosto si morate umivati roke z milom in vodo
Ali si je treba umiti roke po stranišču – to smo ugotovili. Toda v katerih primerih in kako pogosto? Odgovor je zelo preprost: vsakič, ko jih umažete. Zdravniki svetujejo, da to počnete vsaj šestkrat na dan, vendar ima vsakdo drugačen življenjski slog, zato je to za vsakogar drugače.
Umivanje rok je obvezno:
- pred in po jedi;
- pred, med in po kuhanju – zlasti če ste delali s surovim mesom ali ribami;
- po kihanju ali smrkanju;
- po stiku z bolno osebo;
- po tem, ko ste dojenčku zamenjali plenico ali ga peljali na stranišče (ali sami odšli na stranišče);
- po božanju, hranjenju ali čiščenju za hišnim ljubljenčkom;
- po odnašanju smeti.
Ne pozabite si umiti rok, kadarkoli se vrnete z ulice, in tega naučite tudi svoje otroke.
Kako dolgo traja umivanje rok
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da si roke umivate približno 20-30 sekund. Roke si zmočite, napenite milo in temeljito umijte hrbtno stran rok, nato dlani, drgnite med prsti, blizu nohtov in pod njimi. Nato jih sperite z vodo in obrišite do suhega ali osušite. Kolikokrat si moram umiti roke po uporabi stranišča? Enkrat je dovolj – vendar temeljito.
Brisanje ali sušenje rok je obvezno – na mokrih rokah se hitreje naselijo patogeni organizmi in bakterije se hitreje prenesejo na druge ljudi.
Hkrati strokovnjaki pravijo, da ne smete iti v drugo skrajnost in si roke umivati vsakih 10 minut – prepogosto umivanje izsuši in poškoduje kožo rok, saj si ta po naslednjem umivanju nima časa opomoči. Zato velja zlato pravilo: v zmernih količinah je vse dobro.
Prej smo vam povedali, kako pogosto je treba prati pižamo – 99 % ljudi to počne narobe.
Článek Ne petkrat ali desetkrat: kako pogosto bi si morali umivati roke z milom in vodo se nejdříve objevil na Blog - Folklorna skupina Tine Rožanc.