ARTICLE AD
Po 258 tisoč prodanih limuzinskih SU7, tako vsaj trdijo, je napočil čas še za SUV-jevski YU7. Xiaomi se ne ustavlja, ampak gre s polnim električnim navorom naprej. Ne še v Evropi, doma pa bo pri takem tempu in s tako atraktivnimi avti kmalu začel ogrožati marsikaterega uveljavljenega tekmeca, ki je novemu pretendentu morda celo pomagal priti do te točke.

V manj kot dveh letih je Xiaomi iz izdelovalca zabavne in pravzaprav vsakovrstne potrošniške elektronike (prek svoje ali kopice drugih znamk) prišel do statusa pomembnega avtomobilskega proizvajalca. Vstop na to področje pa je napovedal še kaki dve leti prej. Apple je, tako pravijo zapisi dobro obveščenih, najmanj desetletje delal na projektu (električnega) avtomobila, a nato obupal precej preden je imel karkoli konkretnega na vidiku, in razpustil celoten oddelek znotraj korporacije. Preprosto v Kaliforniji ni imel ekosistema, na katerega bi se lahko naslonil, in verjetno je bil, v svoji standardni maniri še preveč »picajzlast,« saj je hotel izdelati perfektno vozilo. Moral bi ga snovati in sestavljati skupaj (naprej glede iskanja komponent in potem še fizično) na Kitajskem ter s ciljem, da bo »zažgal« s tem, kar bo ponudil za dokaj razumno ceno, kot se je naloge lotil prvi mož Xiaomija Lei Jun. Toda to ni Applov način. Je pa Xiaomijev način, poznamo ga že iz telefonov, tablic, slušalk in vsega ostalega. SU7 deluje kot skoraj Porsche Taycan, a je mnogo cenejši. Zagotovo ni enako dober, a če pride na vsaj tri četrtine, morda pa v kakšnem (niti ne posebej pomembnem) vidiku spotoma še prekosi tekmeca, je to dovolj.


Ima pa SU7 kot štirivratna, rahlo direktorska in rahlo športna limuzina vendarle omejitve pri doseganju še večjega števila kupcev. SUV z višjim vstopanjem, petimi vrati, gromozanskim prtljažnikom in vsemi ostalimi pritiklinami je mnogo množičnejša propozicija. Zato zdaj YU7, ki je hkrati še impozantna reč, kot električni Ferrari, preden italijanska znamka dejansko izdela svoj »original« (menda prihodnje leto). Pravijo, da ima oblikovanje idealna razmerja, če gledate širino in višino (1,25:1), razmerje koles in karoserije (3:1) ali koles in višine (2,1:1), karkoli že to pomeni.
Avto vsi postavljajo ob bok Tesli Model Y, toda po velikosti je v resnici bolj tekmec Modela X. Dolg je natanko mm manj kot 5 m, do dveh metrov širine mu manjkajo štirje mm, visok pa je 1,60 m (torej: 4.999 x 1.996 x 1.600 mm). Medosna razdalja je dolga natanko 3 m, prtljažnika zadaj 678 l in še spredaj kar 141 l, skupaj torej čez 800 l. Ne dvomim, da je tudi v kabini veliko prostora. Notri je velika novost »panoramski« zaslon, ki se pne čez celotno širino kot nekakšen nizek prosojni zaslon. Zanj so uporabili nekaj, kar opisujejo kot trojno Mini LED konfiguracijo s »tehnologijo panoramske ukrivljene projekcije.«
Tako kot SU7 bo tudi YU7 na voljo v treh izvedbah, standardni, Pro in Max (prvi ima zdaj še Ultro). Prvi dve imata »manjšo« baterijo s kapaciteto 96,3 kWh (LFP), tretja pa večjo s 101,7 kWh (NMC). Moč je 235 kW s pogonom na zadnji kolesi za standard, 365 KW s štirikolesnim pogonom za Pro in 508 kW (prav tako AWD) za Max. Ta od 0 do 100 km/h pospeši v 3,23 s in doseže končno hitrost 253 km/h (osnovni se ponaša s 5,88 s in 240 km/h, Pro pa z 4,27 s in prav tako 240 km/h). O dosegu nima smisla govoriti, kajti kitajski podatki o več kot 800 km nimajo zveze z ničemer. Avto je zasnovan na 800 V arhitekturi, zato je polnjenje ultra hitro. Do 80 odstotkov v približno 15 minutah.
Prodajal se bo najbrž po cenah, ki bodo tekmovale z Ipsilonom, in že letos nameravajo prodati 100 tisoč enot (v samo pol leta). Ne bom presenečen, če jim uspe. Kako bi bilo s cenami v Evropi, očitno še nekaj časa ne bomo vedeli. A za sem bi najbrž morali pripraviti še kakšen manjši model.
Risbe: Xiaomi
The post Xiaomi YU7 bo brez dvoma kradel kupce Tesli na domačem trgu, za Evropo sem manj prepričan appeared first on Tehnozvezdje.