ARTICLE AD
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je od Ukrajine zahtevala pojasnila glede torkovega sprejetja zakona, ki odpravlja neodvisnost dveh vladnih institucij za boj proti korupciji, so danes sporočili v Bruslju. V stikih s Kijevom glede nove zakonodaje je tudi komisarka za širitev Marta Kos.
“Predsednica von der Leyen je izrazila veliko zaskrbljenost zaradi posledic sprememb in od ukrajinske vlade zahtevala pojasnila,” je dejal predstavnik komisije Guillaume Mercier. Kot je dodal, EU od Ukrajine pričakuje, da bo kot država kandidatka v celoti spoštovala vladavino prava in boj proti korupciji.
Komisarka Kos, ki je že v torek sprejetje novega zakona opredelila kot “resen korak nazaj”, je prav tako s stiku z ukrajinskimi oblastmi.
Kot je v torek napisala na omrežju X, se je na temo nove zakonodaje pogovarjala z novo ukrajinsko premierko Julijo Sviridenko in njenim namestnikom Tarasom Kačko, ki je pristojen za evroatlantske integracije. Ob tem je ponovno izrazila zaskrbljenost zaradi zakonodajnih sprememb in dodala, da bo EU z Ukrajino še naprej sodelovala pri sprejemanju potrebnih reform na področju vladavine prava.
Kos je v danes objavljenem intervjuju za poljsko javno televizijo TVP povedala še, da je “boj proti korupciji eden od temeljev članstva v EU, predpogoj pa je, da ima država neodvisne agencije in organizacije za boj proti korupciji”. Zavzela se je za odpravo spornega zakona, ki ga je v torek potrdil ukrajinski parlament.
Ukrajinski parlament je z zakonom, sprejetim v torek, odpravil neodvisnost dveh vladnih institucij za boj proti korupciji. Protikorupcijski urad (Nabu) in posebno protikorupcijsko tožilstvo (Sap) bosta odslej podrejena generalnemu državnemu tožilcu, ki ga imenuje predsednik države.
Zaradi novega zakona so v torek zvečer v več ukrajinskih mestih potekali shodi v znak nasprotovanja tej potezi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je še isti dan podpisal zakon, je v odzivu pojasnil, da bosta oba urada še vedno delovala, a da ju je bilo treba očistiti “ruskega vpliva”.
Poslanci so zakon sprejeli dan po aretaciji zaposlenega v Nabuju zaradi suma vohunjenja za Rusijo, kar so v uradu odločno zanikali.
Po poročanju ukrajinskih medijev sta sicer Nabu in Sap pripravljala obtožnico proti nekdanjemu ministru za narodno enotnost Oleksiju Černišovu in preiskovala nekdanjo ministrico za pravosodje Olgo Stefanišino.