ARTICLE AD BOX
Se vam zdi, da se hrana v hladilniku hitreje pokvari? Morda ste spregledali pomembno funkcijo „skrivnega gumba“. Zakaj je ne bi smeli spregledati?
Hladilnik je sestavni del vsakega gospodinjstva in z njegovo pravilno uporabo lahko podaljšamo rok uporabnosti in kakovost živil. Če imate občutek, da vaša shranjena hrana zdrži manj časa, kot bi morala, ste morda spregledali pametno funkcijo, ki se skriva v tem aparatu.
Skrivni gumb
Ključ do daljše obstojnosti živil, ki jih shranjujete v hladilniku, je pravilna temperatura. Ko ta ni optimalna, shranjena hrana po nepotrebnem podleže nezaželeni plesni in gnitju, nato pa ni več vredna uživanja. Za nastavitev te temperature se uporablja gumb „secret“ na hladilniku.
Kakšna je idealna temperatura
Optimalna temperatura v hladilniku mora biti med 2 °C in 5 °C. To upočasni nevarno rast bakterij in omogoča, da živila veliko dlje ohranijo svojo kakovost in hranilno vrednost. Če je temperatura prenizka, nekatera živila izgubijo okus in svežino. Nasprotno pa so višje temperature od priporočenih krive za hitrejšo rast bakterij in kvarjenje. Kako pravilno shranjevati različne vrste živil?
Zelenjava in sadje
Sadje in zelenjavo shranjujte v spodnjih predalih hladilnika, kjer je višja vlažnost, ki pripomore k ohranjanju svežine.
Meso in morski sadeži
To vrsto živil shranjujte na spodnji polici, kjer je temperatura najnižja, da zmanjšate tveganje za razvoj neželenih bakterij. Najbolje je, da jih prej spravite v zaprte škatle ali posode.
Mlečni izdelki
Mleko, sir in jogurt morajo imeti svoje mesto v ločenem predelu na sredini hladilnika, kjer je temperatura stabilna. Nekatere trde sire lahko shranjujete zunaj hladilnika.
Nedokončana kuhana hrana
Nedokončano kosilo ali večerjo je treba pustiti, da se ustrezno ohladi, preden jo shranite v neprepustni posodi. V hladilniku jih shranite na zgornji polici. In kaj ne sodi v hladilnik?
Krompir, čebula, česen
Ta živila je treba hraniti v hladnem in suhem prostoru, vsekakor pa ne v hladilniku. Izgubila bodo svoj okus in začela kaliti.
Banane in eksotično sadje
Eksotično sadje potrebuje za zorenje toploto, v hladilniku pa bi se ta proces ustavil. Zato manga, ananasa, papaje, agrumov in avokada ne postavljajte v hladilnik. Tudi banane v hladilniku dobijo mokasto strukturo in hitreje porjavijo.
Prezrelo sadje
Prezrelo sadje je treba takoj pojesti. Nekatere vrste, kot so jabolka, hruške, marelice in breskve, proizvajajo etilen, plin, ki pospešuje zorenje drugega sadja. Zato jih je vedno najbolje shranjevati ločeno, tudi zunaj hladilnika.
Sveža zelišča
Če želite, da vaša narezana zelišča zdržijo čim dlje, jih shranite v posodi z vodo, vendar vedno zunaj hladilnika, kjer lahko zgnijejo in porjavijo.
Med
Tudi za med ni primerno mesto v hladilniku, saj se pri nizkih temperaturah strjuje in kristalizira. Čeprav to ne vpliva negativno na njegove zdravstvene koristi ali okus, izgubi prijetno konsistenco.
Olja
Tudi olja ne sodijo v hladilnik; zgostijo se in postanejo motna. Najbolje jih je shranjevati v hladnem in temnem prostoru.
The post Večina ljudi ne ve, da je v hladilniku „skrivni gumb“: služi temu namenu. appeared first on Little Saturday.