V teh dneh dodajte kakiju tekoči kalcij in preprečite grenko presenečenje jeseni

7 hours ago 8
ARTICLE AD

Debeli zeleni listi, bujno razvejana krošnja in celo nekaj plodov na njem. Kaki pogosto daje vtis, da ne potrebuje posebne nege. V resnici pa prav zdaj vstopa v odločilno obdobje, ki bo določilo kakovost in količino jesenskega pridelka. Ena od ključnih snovi za zdrav razvoj plodov in preprečevanje poznejših poškodb je kalcij. V tekoči obliki ga je preprosto vnesti v rastlino, učinek pa je lahko zelo opazen.

Kakiji, zalivanjeKakiji, zalivanje

Kaki pogosto kaže pomanjkanje šele ob obiranju

Pomanjkanje kalcija ne pomeni vedno rumenenja listov

V nasprotju z nekaterimi drugimi sadnimi vrstami, pri katerih pomanjkanje hranil hitro postane vidno na listih, kaki pogosto ostaja navidezno zdrav vse do zorenja plodov. Prav zato ga marsikdo pozabi dognojevati, dokler ni prepozno. Medtem pa v notranjosti ploda potekajo procesi, ki vodijo do motenj v razvoju in skladiščni kakovosti.

Na kaj vpliva pomanjkanje kalcija

Pomanjkanje kalcija se pri kakiju najpogosteje izrazi v obliki mehkih, vodenkastih predelov v mesu ploda. Ti deli se med skladiščenjem ali tik pred uživanjem hitro poslabšajo, pojavijo se rjave lise, razpad tkiva in grenak okus. Takšen plod je neprivlačen in pogosto neužiten. Kalcij ima pomembno vlogo pri tvorbi celičnih sten in stabilnosti tkiv, kar pomeni, da brez njega plod ne more dolgo zdržati.

Tekoči kalcij doseže korenine hitreje

Zakaj ravno tekoča oblika

Tekoči kalcijevi pripravki omogočajo hitro razpoložljivost hranila, saj se lažje prenesejo po zemlji do aktivnih korenin. V vročem in sušnem poletju so tla pogosto zbita ali presuha, kar zmanjšuje dostopnost hranil iz trdnih gnojil. Z dodatkom tekočega kalcija neposredno ob zalivanju poskrbimo, da pride ta nujna sestavina do rastline takrat, ko jo ta najbolj potrebuje.

Kako ga uporabiti

Tekoči kalcij se običajno uporablja tako, da ga razredčimo z vodo v skladu z navodili proizvajalca in prilijemo k osnovnemu zalivanju. V vročih poletnih dneh to naredimo zjutraj ali pozno zvečer, da zmanjšamo izgube zaradi izhlapevanja. Priporočljivo je, da gnojilo razdelimo v več manjših odmerkov, razpršenih skozi teden, namesto da ga uporabimo naenkrat.

Pravočasna uporaba vpliva na okus in obstojnost

Najboljši čas za dodajanje je ravno zdaj

Konec junija in začetek julija je obdobje, ko se pri kakiju začenja intenzivno oblikovanje in rast plodov. Prav v tej fazi rastlina najbolj potrebuje kalcij, saj se v tkivih plodov oblikujejo strukture, ki bodo odločale o tem, kako čvrsti in okusni bodo sadeži jeseni. Če čakamo do avgusta, je učinek mnogo manjši.

Vpliv na pridelek

Kalcij vpliva tudi na to, koliko plodov ostane na drevesu. V stresnih razmerah, kot so vročinski valovi, lahko pride do povečanega odpadanja nezrelih plodov. Dovolj kalcija okrepi rastlino, da se lažje zoperstavi tovrstnim vplivom. S tem pripomoremo k ohranitvi pridelka, ki je lahko številčnejši in bolj kakovosten.

Ne pozabite na druge dejavnike

Zalivanje in senca imata ključno vlogo

Kalcij sicer pomaga pri stabilnosti tkiv, vendar brez ustreznega zalivanja ne bo učinkovito deloval. Rastlina potrebuje vlago, da hranila potuje do plodov. Pri kakiju, ki raste na sončni legi, je poleti priporočljivo dodati zastirko iz slame ali pokošene trave, ki bo preprečila prehitro izsuševanje tal.

Preverite pH vrednost tal

Kalcij v tleh je lahko prisoten, a neuporaben, če je pH tal prenizek. V kislih tleh postane vezan in rastlina ga ne more izkoristiti.

Kakiji so odcveteliKakiji so odcveteli

Učinek se pokaže šele čez čas

Ne gre za čudežno rešitev čez noč

Dodatek tekočega kalcija ne pomeni, da se bodo že naslednji dan pokazale spremembe. Rastlina ga mora najprej vsrkati in vključiti v svoje procese. Če pa s tem začnemo zdaj, bomo jeseni presenečeni nad razliko. Plodovi bodo čvrstejši, okusnejši, in manj jih bo propadlo med skladiščenjem.

Kdaj pričakovati rezultate

Učinki dognojevanja s kalcijem postanejo opazni predvsem ob obiranju. Čeprav se zdi, da plodovi dozorijo podobno kot vsako leto, jih bodo tisti, ki jih redno gnojite, opazili razliko že ob prvem ugrizu. Tudi med transportom in shranjevanjem se takšni plodovi obnašajo bistveno bolje.

Domača alternativa v sili

Uporaba jajčnih lupin

Če nimate dostopa do kupljenega tekočega gnojila, lahko v sili uporabite tudi zdrobljene jajčne lupine, ki jih zakopljete ob drevesnem deblu. Vendar pa morate vedeti, da gre za zelo počasno sproščanje kalcija, ki pogosto ne zadosti potrebam plodonosnega drevesa v vrhuncu poletja. Učinek je zato omejen in dolgoročen.

Zakaj to ni dovolj

Čeprav se zdi jajčna lupina naravna rešitev, vsebuje kalcij v obliki, ki ni takoj razpoložljiva. Za učinkovito delovanje bi jih morali prej kompostirati ali dodatno obdelati. Za takojšen učinek v kritičnem obdobju razvoja plodov ostaja tekoča oblika brez konkurence.

Vrt brez izgubljenih plodov

Vsako leto znova se lahko izognemo gnilim sadežem

Mnogo vrtičkarjev se vsako jesen pritožuje, da se jim polovica pridelka kakija pokvari še preden ga uspejo pospraviti. Vzrok se pogosto skriva prav v pomanjkanju kalcija. Preprosta in cenovno dostopna rešitev je redna poletna oskrba s tekočo obliko tega pomembnega minerala.

Povečajte odpornost z eno potezo

Tekoči kalcij ni le hranilo, ampak tudi obrambni mehanizem. Z njim drevo lažje kljubuje vročini, suši in boleznim. Čeprav ga potrebujemo v manjših količinah kot dušik ali kalij, je njegovo pomanjkanje pogost vzrok za slabo letino.

Objava V teh dneh dodajte kakiju tekoči kalcij in preprečite grenko presenečenje jeseni se je pojavila na Vse za moj dan.

Read Entire Article