ARTICLE AD
Orhideje spadajo med najlepše lončnice, vendar marsikateri lastnik doživi razočaranje, ko njihova rastlina kljub vsem naporom preneha cveteti. Pogosto sledi obdobje negotovosti, kupovanja posebnih gnojil in iskanja strokovnih nasvetov. A obstaja povsem preprosta metoda, ki jo lahko poskusite enkrat tedensko in ki je presenetljivo učinkovita.

Zakaj orhideja preneha s cvetenjem
Normalen cikel in obdobje mirovanja
Večina ljudi pričakuje, da bodo orhideje cvetele vse leto, vendar ima večina vrst naravni cikel, v katerem cvetenje traja nekaj mesecev, nato pa sledi obdobje mirovanja. To ni znak bolezni, temveč povsem naravno obdobje, v katerem se rastlina pripravlja na naslednje cvetenje.
Pomanjkanje svetlobe ali vlage
Orhideje, zlasti vrste Phalaenopsis, potrebujejo precej svetlobe, vendar ne neposrednega sonca. Prav tako jim ne ustreza suh zrak v pregrevanih stanovanjih. Pomanjkanje vlage v zraku ali zalivanje s hladno vodo lahko povzroči, da se brsti ne razvijejo.
Težave s koreninami
Pregled korenin pogosto razkrije pravi razlog za slabo rast. Preveč vode lahko povzroči gnitje, premalo pa dehidracijo. V obeh primerih orhideja ne bo cvetela.
Tedenska metoda s toplo vodo
Namakanje v mlačni vodi
Namesto klasičnega zalivanja s tekočo vodo iz pipe je učinkovitejša metoda namakanje lončka z orhidejo v skledo mlačne vode (okoli 30 do 35 stopinj Celzija). Rastlino pustite v vodi 15 do 20 minut, nato jo dobro odcedite.
Zakaj deluje
Topla voda pospeši pretok sokov v rastlini in spodbudi tvorbo novih poganjkov ter brstov. Poleg tega pomaga sprostiti morebitne usedline v substratu, ki zavirajo korenine. Metoda je naravna in ne zahteva nobenih dodatkov.
Pogostost in trajanje
Enkrat tedensko je povsem dovolj. Nadaljujte z metodo štiri do šest tednov zapored. V tem času spremljajte stanje korenin, listov in morebitno tvorbo cvetnih stebel.
Dodatni pogoji za uspeh
Prava osvetlitev
Postavite orhidejo ob vzhodno ali jugovzhodno okno, kjer je veliko svetlobe, a ne direktne sončne pripeke. Orhideja potrebuje vsaj 10 do 12 ur svetlobe dnevno.
Vlažen zrak brez prepiha
Idealna relativna vlaga za orhideje je med 50 in 70 odstotkov. V sušnih mesecih si pomagajte z vlažilcem zraka ali plitvo skledo z vodo pod loncem, ločeno z drenažno plastjo.
Prava temperatura
Orhideje ne marajo ekstremov. Najbolje uspevajo pri temperaturah med 18 in 25 stopinjami Celzija. Ponoči lahko temperatura pade za nekaj stopinj, kar celo spodbuja cvetenje.
Redno opazovanje listov
Listi naj bodo čvrsti in svetleči. Rumeni listi lahko pomenijo prekomerno zalivanje, suhi robovi pa pomanjkanje vlage. Pozorno spremljajte spremembe.
Pogoste napake pri oskrbi orhidej
Preveč zalivanja
Najpogostejša napaka je, da lastniki orhidejo zalijejo vsakič, ko se zdi suha. Substrat mora biti skoraj suh pred naslednjim zalivanjem. Namakanje je bolj varno od zgornjega zalivanja.
Uporaba trde vode
Voda iz pipe, bogata z apnencem, lahko povzroči nalaganje soli na koreninah in v substratu. Uporabljajte prekuhano, odstano ali deževnico.
Napačen substrat
Navadna zemlja za sobne rastline ni primerna za orhideje. Potrebujejo zračen substrat iz lubja, kokosovih vlaken in perlita. Nepravilen substrat duši korenine in povzroča gnitje.
Prezgodnje odstranjevanje cvetnih stebel
Po odcvetu ne porežite cvetnega stebla takoj. Pogosto zraste nov brst iz obstoječega stebla. Počakajte, da se steblo posuši do osnove.
Kako vedeti da bo orhideja znova zacvetela
Pojav novega cvetnega stebla
Izmed listov se bo pojavilo novo steblo, pogosto tanjše in z usmerjenimi konicami. To je zanesljiv znak, da se cvetenje približuje.
Sprememba barve korenin
Zdrave korenine so srebrnkaste do svetlo zelene. Če so opazno debelejše, svetlejše in se daljšajo, to pomeni, da se rastlina aktivno pripravlja na novo obdobje.
Novi listi ali rast iz sredine
Nova rast iz sredine rastline je dober pokazatelj zdravja in napredka. Pogosto cvetenje sledi nekaj tednov za novo rastjo.
Enostaven test za preverjanje vitalnosti
Orhidejo primite za liste in rahlo potegnite navzgor. Če se upira, pomeni, da ima zdrave korenine, ki jo trdno sidrajo. Ohlapnost je znak, da je nekaj narobe s koreninskim sistemom.
Kaj storiti, če tudi to ne pomaga
Če po šestih tednih metode z namakanjem ni napredka, poskusite s presaditvijo. Zamenjajte substrat, pregledajte korenine in odstranite vse gnile ali suhe dele. Presajeno orhidejo ne zalivajte takoj, ampak po nekaj dneh.
V nekaterih primerih orhideja potrebuje daljše obdobje mirovanja, če je pred tem dolgo cvetela. Počasi uvajajte nazaj toplo namakanje in opazujte odziv.
Objava Če vaša orhideja ne cveti poskusite to metodo enkrat tedensko se je pojavila na Vse za moj dan.