ARTICLE AD BOX
V Kairu bo danes mednarodna konferenca o krepitvi humanitarnega odziva in pomoči za Gazo, ki jo organizirajo Združeni narodi in Egipt. Udeležili se je bodo generalni sekretar ZN Antonio Guterres, predstavniki mednarodnih organizacij ter zunanji ministri številnih držav, med njimi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon.
Združeni narodi opozarjajo, da v palestinski enklavi po več kot enem letu izraelskih napadov in blokad dobav pomoči primanjkuje vode, hrane, elektrike in goriva, širijo se bolezni, omejene so zdravstvene in bolnišnične zmogljivosti, prebivalcem zlasti na severu Gaze grozi lakota.
Agencija ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) je zaradi varnostnih razlogov prekinila dobavo pomoči za Gazo prek glavnega mejnega prehoda za humanitarno pomoč Kerem Šalom, je v nedeljo sporočil vodja te agencije Philippe Lazzarini. Znova je posvaril pred širitvijo lakote v enklavi in poudaril, da je dobava pomoči postala nemogoča.
O tem, kako zagotoviti pomoč ljudem v Gazi, ki se ob vsem soočajo še s prihajajočo zimo, bodo udeleženci danes razpravljali in iskali rešitve na konferenci z naslovom Leto humanitarne katastrofe v Gazi: nujne potrebe in trajnostne rešitve.
Kot so pred konferenco sporočili z zunanjega ministrstva, Slovenija od začetka konflikta v Gazi poudarja pomen doslednega spoštovanja mednarodnega prava, vključno z mednarodnim humanitarnim pravom in pravom človekovih pravic, ter ugotavljanja odgovornosti za kršitve.
Slovenija obsoja napade na civiliste in civilne objekte, posebej bolnišnice, šole, zavetišča za razseljene osebe in druge objekte kritične infrastrukture ter poudarja nesprejemljivost prisilnih evakuacij civilistov, ki dodatno poslabšujejo življenjske razmere. Ves čas si tudi prizadeva za zagotavljanja varnega in neoviranega humanitarnega dostopa do vseh prebivalcev Gaze.
Zunanja ministrica Fajon pri tem poudarja nujnost nadaljevanja diplomatskih prizadevanj za dosego trajnega premirja in izpustitev talcev. Trajno premirje je predpogoj za končanje humanitarne krize, ponovno vzpostavitev nujnih storitev za civilno prebivalstvo Gaze in vrnitev razseljenih oseb na svoje domove, so sporočili.
Po podatkih Združenih narodov je bilo od začetka vojne, ki je izbruhnila po napadu Hamasa na Izrael 7. oktobra lani, razseljenih približno 90 odstotkov od 2,2 milijona prebivalcev Gaze, mnogi od njih že večkrat. Vojna je po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje doslej zahtevala življenja več kot 44.000 ljudi, več kot 104.000 je bilo ranjenih.