Angela Merkel v spominih zagovarja svojo migrantsko politiko in vezi z Rusijo

2 hours ago 13
ARTICLE AD BOX

Angela Merkel v spominih zagovarja svojo migrantsko politiko in vezi z Rusijo

Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel v svojih spominih Svoboda, ki so izšli v 30 jezikih, razmišlja o svojem 16-letnem mandatu in odgovarja na kritike svoje politike, povezane z migracijami in odnosi z Rusijo. Spomini, ki obsegajo 736 strani, prinašajo vpogled v obdobje njenega vodenja Nemčije ter obravnavajo kompleksne teme, kot so energetska politika, begunska kriza in geopolitika.

Ena izmed osrednjih tem spominov je begunska kriza iz leta 2015, ki je zaznamovala zadnja leta mandata Angele Merkel, poroča France24. Takrat je Nemčija sprejela več kot milijon beguncev, kar je sprožilo burne razprave in val kritik. Merkel zavrača trditve, da je njena politika odprtih vrat spodbudila množične migracije. Pravi, da še vedno ne razume, kako bi lahko prijazna gesta, kot je fotografija z beguncem, vplivala na tako obsežne migracije.

Merkel poudarja, da mora Evropa varovati svoje zunanje meje, vendar dodaja, da bosta Nemčija in Evropa vedno ostali privlačni destinaciji zaradi blaginje in pravne države. Po njenem mnenju je v starajoči se Nemčiji zakonita migracija bistvenega pomena zaradi pomanjkanja delovne sile. Njeno znamenito izjavo wir schaffen das (to zmoremo) opisuje kot spodbudo k premagovanju ovir.

Kljub kritikam zavrača, da bi njena politika neposredno vplivala na vzpon skrajne desnice, in opozarja, da lahko prevzemanje retorike skrajnih strank brez konkretnih rešitev vodi v propad mainstream političnih gibanj.

Kompleksni odnosi z Rusijo

Merkel v spominih analizira tudi svoje odnose z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Kot nekdanja prebivalka Vzhodne Nemčije, ki tekoče govori rusko, je z njim razvila edinstven diplomatski dialog. Kljub temu ga opisuje kot osebo, ki je ves čas na preži, pripravljeno udariti in igrati psihološke igre, kot je uporaba njenega strahu pred psi.

Zagovarja svojo politiko ohranjanja stikov z Rusijo kljub težavam, saj meni, da je Rusija ključna jedrska sila. Poleg tega brani svoje nasprotovanje pridružitvi Ukrajine Natu leta 2008, saj je ocenila, da kandidatstvo ne bi preprečilo Putinove agresije.

Energetska politika: pragmatizem ali napaka?

Ena najbolj kontroverznih tem spominov je energetska politika. Kritiki Merklovi očitajo, da je Nemčijo preveč zavezala ruskemu plinu, kar se je še posebej izrazilo po ruskem napadu na Ukrajino leta 2022. Merkel zavrača odgovornost za energetsko krizo in poudarja, da je Severni tok 1 podpisal njen predhodnik Gerhard Schröder, medtem ko je Severni tok 2 odobrila zaradi gospodarskih interesov Nemčije.

Pojasnjuje, da je bil ruski plin potreben kot prehodni vir energije, saj se je Nemčija po nesreči v Fukušimi odločila za opustitev jedrske energije. Po njenem mnenju jedrska energija ni ključna za dosego podnebnih ciljev, Nemčija pa bi lahko z opuščanjem jedrske energije spodbudila tudi druge države, da sledijo temu zgledu.

Izid spominov prihaja v času, ko se svet sooča z vojno v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, Nemčija pa z notranjepolitično nestabilnostjo po razpadu koalicije. Merklova je več let ostajala zunaj javnosti, zdaj pa ponovno vstopa v razprave z retrospektivnimi pogledi na svoje odločitve. Knjiga prinaša pomemben vpogled v eno najvplivnejših političnih karier sodobne Evrope ter odpira razprave o preteklih in prihodnjih poteh evropske politike. Merkel v svojem značilnem slogu mirnosti in pragmatizma ostaja zvesta svojim prepričanjem ter poudarja, da zgodovinski dogodki in odločitve zahtevajo dolgoročno perspektivo.

Portal24; Foto: Wikimedia/Izvršni urad ruskega predsednika

Objava Angela Merkel v spominih zagovarja svojo migrantsko politiko in vezi z Rusijo je bila najprej objavljena na Portal24.

Read Entire Article