ARTICLE AD
Grške oblasti so z današnjim dnem začele pobirati takso za ladje za križarjenje, ki priplujejo na grške otoke. Gre za najnovejši ukrep reševanja težav z naraščajočim številom turistov na najbolj priljubljenih destinacijah v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Grška vlada bi rada število turistov na priljubljene otoke omejila z uvedbo takse, ki pa se po posameznih destinacijah razlikuje. Ladje za križarjenje, ki bodo priplule do pristanišč na otokih Santorini in Mikonos, bodo morale plačati 20 evrov takse na potnika. V primeru manjših otokov taksa znaša pet evrov na potnika.
Zbrani denar namerava vlada uporabiti za nadgradnjo preobremenjene infrastrukture na otokih, vključno s pristanišči, ki so pogosto premajhna, da bi hkrati sprejela več ladij za križarjenje.
Turizem, ki ponuja križarjenja z ladjami, je sicer v Grčiji v razcvetu. Število potnikov na teh ladjah se je lani povečalo za 13,2 odstotka na 7,9 milijona, kažejo podatki združenja grških pristanišč. Tovrsten trend pa se bo po njihovih napovedih nadaljeval tudi v prihodnje.
Grški otok Mikonos je lani obiskalo skoraj 1,3 milijona turistov, kar je 8,4 odstotka več kot leto prej. Na Santoriniju pa so jih našteli več kot 1,3 milijona oziroma štiri odstotke več kot pred letom dni.
Oblasti so na Santoriniju sicer že lani omejile vstop turistom z ladij za križarjenje na 8000 na dan. Na otoku se namreč zaradi prenasičenosti turistov soočajo s prometnimi zastoji, pomanjkanjem vode in težavami pri ravnanju z odpadki. Lokalni prebivalci se pritožujejo tudi nad onesnaževanjem, ki ga povzroča ladijski promet, podjetja pa nad dejstvom, da turisti ostanejo le nekaj ur, pri tem pa zapravijo malo denarja.
Lani je Grčijo obiskalo 40,7 milijona turistov, kar je 12,8 odstotka več kot leta 2023, kažejo uradni podatki. Nove predpise, ki veljajo v glavni poletni sezoni, je grška vlada sprejela lani. S tem je postala zadnja država v Evropi, ki je sprejela tovrstne ukrepe za omejevanje naraščajočega števila turistov na svojih najbolj priljubljenih destinacijah.
Italijanske oblasti v Benetkah, ki veljajo za eno od najbolj obleganih turističnih destinacij na svetu, so lani uvedle plačilo takse za dnevne obiskovalce v višini petih evrov.
V Španiji je vlada zaradi lastnim državljanom vse bolj redkih in cenovno nedostopnih stanovanj zatrla nezakonito kratkoročno oddajanje stanovanj v turistični najem, pri čemer je spletnim platformam, kot sta Airbnb in Booking.com, naložila odstranitev več tisoč oglasov.
Zaradi naraščajočega števila obiskovalcev pa so junija število vstopajočih turističnih avtomobilov in prikolic začeli omejevati tudi na otoku Ibiza.